bas.gen.tr https://www.bas.gen.tr Baş, Baş Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bas.gen.tr Wed, 27 Jul 2016 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Baş Ve Göz Ağrısı https://www.bas.gen.tr/bas-ve-goz-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 05:40:21 +0000 Baş Ve Göz Ağrısı, Bu tür baş ve göz ağrısını, tek tek ele alabileceğimiz gibi, birlikte de inceleyebiliriz. Çünkü bu tip ağrılar birbirini tetikler. Baş ağrıları, baş ve boyun bölgesindeki damar, kas, Baş Ve Göz Ağrısı, Bu tür baş ve göz ağrısını, tek tek ele alabileceğimiz gibi, birlikte de inceleyebiliriz. Çünkü bu tip ağrılar birbirini tetikler. 
Baş ağrıları, baş ve boyun bölgesindeki damar, kas, çene ekleminde ve baş bölgesindeki saçlı deriden kaynaklanır. Bu bölgedeki kaslardaki spazm, damarlarda genişleme ve saçlı derideki gerilmeler ağrıya neden olur. Beynin kendisinin ağrı duyusu bulunmamaktadır. Baş ağrısı çektiğimizde aslında beynimiz ağrıyor gibi hissetsek de çevreden kaynaklanıyordur. Bütün insanlar yaşamının herhangi bir döneminde bir kez de olsa baş ağrısı çekerler. Kısa süreli  veya kronik olabilir. Bir yıllık değerlendirmede yetişkin yaş grubunun yüzde yetmiş sekizinin yaşadığı bu baş ağrılarının yüzde kırk yedisi çok ciddi baş ağrılarıdır. Ağrıların büyük çoğunluğu tehlike arz etmezler. 

Baş Ağrısı Çeşitleri 

Çok farklı ağrılar sıralanmakla birlikte en bilineni migrendir. En sık gerilim tipi denilen baş ağrısı yaşanır. Migren denilen bu tür, yaşam kalitesini çok olumsuz yönde etkilemektedir. Küme baş ağrısı diye sınıflandırılan ağrı, sıklıkla rastlanmasa da çok şiddetlidir. Bir ay süresince on beş günden daha fazla ağrı yaşanıyorsa sürekli baş ağrısı gelişmiştir. Sürekli yani kronik baş ağrısı çekenlerin çoğunluğunda fazla ilaç kullanımı da mevcuttur. Bu durum günlük baş ağrısı olarak isimlendirilmektedir. Enfeksiyonlar, tümörler, inmeler, beyin kanamaları, yüksek tansiyon, bazı kullanılan ilaçlar baş ağrılarına sebep olabilir. Bir kez yaşanan ağrı hayati tehlike arz edebilir. Fakat, yaşam boyunca çekilen baş ağrıları bir hasar bırakmayabilir. Beyin kanamaları şiddetli ağrı yapar. Hayatı tehlike arz ederler.

Yukarıda belirtilen baş ağrısı genellikle göze vurduğundan dolayı, bununla bağlantılı olarak insanlar göz ağrısı da çekmektedirler.
Baş ağrısını göze vurması; Grup tipi baş ağrısı çok şiddetli bir baş ağrısı olup göz çevresinde veya arkasında görülen. Uyurken genellikle uykudan uyandıracak kadar çok şiddetli bir ağrı yapmaktadır. Bu tip ağrı tek taraflı olmakla birlikte dayanılmayacak kadar şiddetlidir. Genellikle yan şakaklarda, göz çevresinde ve arkasında hissedilebilir. Baş ağrısına gözlerimizin kızarması, kanlanması ve gözlerin yaşarması da meydana gelir. Buruda geçici tıkanıklık ve akıntı meydana gelir. Göze vuran baş ağrısında yüzlerde ve alında terleme, göz kapağında şişme veya göz kapaklarının düşmesi de görülebilir. Göze vuran bağ ağrısı yaklaşık iki-üç saat kadar sürebilir. Bu tip ağrılar gün içinde bir kaç kez tekrarlanacağı gibi bir kaç gün sonrada kendini gösterebilir. Bunun gibi ağrı yaşarken kişilerde anlımızdan şakalara gelen damarlarda genişleme meydana gelir. 
Göze vuran baş ağrılarının asıl nedeni çok net belirtilmese de, buna neden olan etkenler aşağıdaki sınıflandırabiliriz; 

Baş ve Göz Ağrısı Nedenleri
 • Günümüzün şartlarında insanların maruz kaldığı stres.
 • Işık ve güneş göze vuran ağrıyı daha da arttırdığı için ışıktan kaçınılmalı ve öğle saatlerinde güneşe çıkılmamalıdır. 
 • Mevsimsel değişikliklerinde de bu tip ağrılar genellikle artar.
 • Aşırı alkol alımı ve sigara kullanımı göze vuran baş ağrısını tetiklemektedir.
Baş ve Göz Ağrısı Tedavisi

Bu tip ağrılarda Doktorun hastayı muayene ettiğinde hastanın anlattığı ağrının durumu doktorların doğru teşhis koymasında kolaylık sağlayacaktır. Tanıda atakların şekli, süresi ve sıklığı çok önemlidir. Bu tür hastalığı olan insanların bunu takip etmesi büyük önem taşımaktadır. Ne zaman, ne aralıklarla ve nasıl türde ağrı olduğu ve bu ağrıyı tetikleyen nedenler iyi belirlemesi gerekmektedir. İşte biz bunları çok yakından takip ettiğimizde doktorunuzun size doğru teşhis ve tedavi yöntemleri uygulaması kolaylaşacaktır. Göze vuran baş ağrısının tedavi kısmında ağrının oluşmasını engellemek yada şiddetini azaltmak için çeşitli ilaç tedavisi uygulanır. Sigara,stres, ışı]]> Baş Dönmesi Göz Kararması https://www.bas.gen.tr/bas-donmesi-goz-kararmasi.html Sat, 17 Nov 2018 06:02:58 +0000 Baş Dönmesi Göz Kararması, Baş dönmesi ve göz kararmasının birçok ana sebebi olabileceği gibi ciddi olmayan strese bağlı nedenler de görülebilmektedir. Hastanın tansiyonunda ki oynamalar, sıklıkla baş dönmesi göz Baş Dönmesi Göz Kararması, Baş dönmesi ve göz kararmasının birçok ana sebebi olabileceği gibi ciddi olmayan strese bağlı nedenler de görülebilmektedir. Hastanın tansiyonunda ki oynamalar, sıklıkla baş dönmesi göz kararmasına neden olabilmektedir. Hasta tekrarlayan aralıklarla baş dönmesi ve göz kararmasına bağlı şikayeti varsa yoğun şekilde stres ve uzun çalışma saatlerine bağlı olarak rahatsızlanabilir. Hasta yoğun stres altındayken sıklıkla baş dönmesi göz kararması şikayetleri olacaktır. Elbette baş dönmesi göz kararması sadece tansiyona bağlı çıkacak bir sıkıntı değildir.

Baş Dönmesi Göz Kararması Sebepleri:

Baş dönmesi ve göz kararması şikayetine yol açan sebepleri şu başlıklarla sıralayabiliriz

 • Şekerin düşmesi
 • Şekerin yükselmesi
 • Tansiyonun düşmesi
 • Tansiyonun yükselmesi
 • Kansızlık 
 • Gözde problemler 
 • Boyun damarlarında daralmalar 
 • Tiroit sorunlarına bağlı etkiler
 • Su kaybı
 • Bazı ilaçların yan etkileri 
 • Vertigo 
 • Özellikle 50 yaş üsttü kişilerde görülen kalp damar rahatsızlıkları

Görüldüğü üzere baş dönmesi ve göz kararması çoğunlukla tek başına bir sorun olarak çıkmamakta, başka şikayetlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genel olarak baş dönmesi ve göz kararmasına bağlı başka belirtiler de vardır ve bu belirtilerin nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Baş dönmesi ve göz kararması sorunları ortostatik hipotansiyon nedeniyle olmaktadır. Ortostatik hipotansiyonu olan hasta kişiler ayağa kalktıkları sırada tansiyonları bir anda düşer ve baş dönmesi göz kararması gibi şikayetlerde bulunurlar. Bunun nedeni beyne yeterince kan gitmez ve göz kararması baş dönmesi şikayetlerin yanı sıra bayılacak gibi hissetme, rengin soluk hale gelmesi ve kalp çarpıntısı gibi belirtilerde görülebilmektedir. Özellikle bu durumu yaşlı hastalarda sıklıkla görülebilir. Ortostatik hipotansiyonun nedenleri bilinirse baş dönmesi ve göz kararmasının da önüne geçilebilir. Ortostatik hipotansiyon rahatsızlığı için ilaç kullanımı da gerekebilir. Bu tansiyon çeşidinin tedavisi için uzman doktor gerekli tedaviye başlar ve bazı önerilerde de bulunabilir. Bu öneriler arasında hasta ayağa kalkarken yavaş hareket ederek kalkmalı, ayakta fazla hareketsiz durmamalı, bol miktarda su ve sıvı takviyesi yapmak gibi uygulamalar vardır. Kısaca tansiyon düşüklüğüne neden olabilecek ne varsa hasta bunlardan kaçınarak kendini riske atmamalıdır.

Göz kararmasıyla birlikte görülen baş dönmesi şikayeti tek bir nedene bağlı olarak görülmeyebilir. Fakat ciddi bir sıkıntı yaşıyorsa hasta kendini çok iyi gözlemlemelidir. Kırk yılda bir görülen baş dönmesi ve göz kararması şikayeti, ciddi bir rahatsızlığın nedeni olarak şüphelenmek yeterli değildir.

Göz kararması ve baş dönmesiyle birlikte mide bulantısı eşlik ediyorsa mide rahatsızlıklarından ülser ve mide şişkinliği gibi hastalıklardan şüphelenilebilir.  

Yalnız şunu da hatırlatmak gerekir; baş dönmesi göz kararmasından çok daha sıklıkla görülmüş bir durumdur. Ayrıca kişi hiç hareket etmediği halde kendisini sanki hareket ediyormuş gibi algılayarak rahatsızlık duymasına neden olur. Başı dönen ve gözü kararan bir kişi yerin ayaklarının altından kaydığını hisseder ve havada asılı kalıyormuş algısına neden olur. Bu elbette hastaya çok rahatsızlık verici bir durumdur  ve mide bulantısına neden olur. Baş dönmesi ve göz kararmasına bağlı hastalıklar için uzman kişi, hastaya uygun bir tedavi önererek rahatlama sağlanabilir.

Baş Dönmesi ve Göz Kararmasını Azaltmak İçin Ne Yapmalıdır

Hasta ani duruş ve davranışta kaçınmalıdır. Hasta yatar durumda ise ani hareketlerle ayağa kalkmamalıdır. Ayrıca yatar pozisyondayken bir yatış pozisyondan diğer pozisyona geçişte yine ani hareketlerden kaçınmalıdır. Hasta kişi özellikle yukarı baktığında hızlı baş dönmesi ve göz kararması olabilir. Hasta yine bu hareketlerden kaçınmalıdır.  Baş dönmesi ve göz kararmasının sıklıkla yaşanması, hast]]> Bölgesel Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/bolgesel-bas-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 22:16:40 +0000 Bölgesel baş ağrısı; baş ağrısı kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiler. Her insan bu sorunu yaşamıştır. Bu rahatsızlık yaygın olarak görülmektedir. Baş ağrısının bir sürü çeşidi bulunmaktadır. En yaygın olar Bölgesel baş ağrısı; baş ağrısı kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiler. Her insan bu sorunu yaşamıştır. Bu rahatsızlık yaygın olarak görülmektedir. Baş ağrısının bir sürü çeşidi bulunmaktadır. En yaygın olarak görülen ağrı çeşidi gerilim tipi baş ağrıları ve migren ağrılarıdır. Baş ağrısı başın belli noktalarında başlayarak yüz kafada hissedilebilen ağrılara bölgesel baş ağrısı olarak da adlandırılmaktadır. Kişiden kişiye göre baş ağrı etkenleri değişiklik göstermektedir. Bazı kişilerde baş ağrısı birkaç gün sürerken bazılarında bir kaç hafta sürerek insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bal ağrıları vücutta oluşan rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyorsa buna ikincil baş ağrısı da denilmektedir. Hiçbir hastalıktan kaynaklanmaya baş ağrıları ise birincil baş ağrılarıdır. Baş ağrısının çeşidi ne olursa olsun insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bölgesel baş ağrısında inceleyebileceğimiz gerilim tipi ve migren tipi baş  ağrıları söz konusudur.


Bölgesel baş ağrısı, migren ağrının oluşmasının nedenleri 

Migren çeşidi baş ağrısının henüz nedeni bilinmemektedir. Migren ağrılarının çevresel ve genetik nedenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Migren belli faktörlerden dolayı beyin damarlarının daralıp genişlemesini sağlayan bir ağrı türüdür. Araştırmalar sonucu olarak migrenin kaynağında ağrı düzenleyici kimyasallar ve serotonin etkisi olduğu bilinmektedir. Serotonin kimyasalının düşük seviyeye inmesi sonucu trigeminal sinirinin bazı moleküller salgılamasına sebep olarak migrenin oluşuna neden olmaktadır. Migren ağrılarının sebepleri çoğunluğu uykusuzluk, stres, sinir, ve vücutta bazı besin maddelerinin tüketilmesidir. Çikolata ve şarap migreni tetiklemektedir. Bölgesel baş ağrısı olan migrenin nedenlerinden biride kadınlarda görülen adet dönemidir. Bunun sebebi bu dönemde salgılanan serotonin miktarında artış meydana gelmekle beraber migrenden ortaya çıkmaktadır.

Bölgesel Baş AğrısıBölgesel baş ağrısında gerilim tipi ağrının oluşmasının nedenleri

Kafa derisi ve boyun kısmını etki altına alarak ağrıyı tetikleyen bir baş ağrısı türüdür. Gerilim baş ağrısı arka taraftan başlayarak öne doğru yayılan bir ağrı türüdür. En yaygın olarak görülen baş ağrısıdır. Gerilim türü baş ağrısının nedenleri ise çene kaslarının, omuz, boyun ve kafa derisinin gerilmesinde dolayı meydana gelmektedir. En yaygın olarak görülen bu ağrı türünün nedenleri ise; depresyon, stres, aşırı sinir, kas gerilimi, anksiyete bozukluğu ve başın zedelenmesidir. Baş bölümünü uzunun süre hareketsizce tutmak gerilim baş ağrısını tetiklemektedir. Örnek verilecek olursa uzun süre sabit bir şekilde bilgisayar kullanarak oturmak. Gerilim tipi baş ağrısının oluşmasının başka nedenleri ise uykuda kötü pozisyonda uyuma, sinüzit, göz yorgunluğu, halsizlik, uykusuzluk ve düzensiz bir şekilde beslenme ile bu tip ağrılarda tetikleyici rol alırlar. Gerilim tipi baş ağrılarını etkileyen bazı gıdalar ve içecekler söz konusudur. Alkol tüketimi baş ağrısına sebep olmaktadır. Düzenli olarak kafein tüketen bir kişinin bunu alışkanlık haline getirdiyse bir gün bile içmediğinde baş ağrısı meydana gelmektedir.

Bölgesel baş ağrısında en yaygın olarak görülen iki ağrı çeşidini inceledik. Bu tip ağrılar için önlem alınmalıdır. Yoksa günlük hayatınızı çokça zorlaştıracaktır.

Bölgesel baş ağrısı çeşitlerinden olan migren ve gerilim türü ağrıları için dikkate alınması gereken hususlar
 • Günlük yemek öğünlerinin düzenli olarak yenilmesi
 • Çikolata, kafein ve alkol kullanımından uzak durulmasına
 • Uyku düzenine dikkat edilmesine
 • Kalabalık ortamlardan uzak durulmasına
 • Stres ve aşırı sinirden uzak durulmasına
 • Baş ağrılarınız arttığında ses ve ışıktan uzak durulmalı ve sakin bir odada uyumaya çalışılmalı
 • Açık havada yürüş yapıl]]> Ayak Baş Parmak https://www.bas.gen.tr/ayak-bas-parmak.html Sun, 18 Nov 2018 22:15:49 +0000 Ayak Baş Parmak, Ayaktaki kemikler insanların vücudunun ağırlığını taşımasını dengeli bir şekilde durmasını ve hareketini sağlamasını görev olarak üstlenmiştir. Fakat ayak sağlığımız konusunda yeteri kadar bil Ayak Baş Parmak, Ayaktaki kemikler insanların vücudunun ağırlığını taşımasını dengeli bir şekilde durmasını ve hareketini sağlamasını görev olarak üstlenmiştir. Fakat ayak sağlığımız konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmadığınızdan sık sık ayak ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bunlardan biride ayak baş parmak deformasyonudur.

Ayak Baş Parmağı Deformasyonu Nedir

Halluks valgus ayak baş parmak ekleminde çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen deformasyonun Latince adıdır. Bu İngilizce'de bunyon Türkçe'de ise ayak baş parmak çıkıntısı olarak adlandırılır. Halluks valgus genellikle düz tabanlık problemi ile birlikte görülen bir ayak sorudur. Bu problemde başparmak ekleminde parmağın içeriye doğru hareket etmesi sonucunda Tarak kemiği bu hareketi dengelemek üzere dışarıya doğru yönelmeye başlamasıdır.Buherkeste var olan tarak kemiği alt ucu yapısının bu hastalarda dışarı doğru dönme hareketi ile daha belirgin hale gelmesidir.

Ayak Baş Parmağı Deformasyonu Nasıl Oluşur

Hastanın ayağında yayılması gereken bölümün tam olarak işlevini yapmamasına bağlı olarak ayak baş parmağın yük altında kalarak ve buna bağlı olarak ayak baş parmak bir deformite ile karşı karşıya gelmesidir zamanla başparmak içeri doğru döner hastanın Tarak kemiği dışarıya doğru çıkmaya başlar. Halluks valgus deformasyona neden olan faktörler şunlardır;

Ayak baş parmak çıkıntısının oluşumuna genetik, altyapı romatizmal rahatsızlıklar, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı kullanımı, yüksek kavisli olmak, düz taban olmak ve travma gibi birçok faktörler rol oynamaktadır. Hastalığın ilerlemesinde hastanın ayakkabı kullanımına gösterdiği özen, hastanın kilosu gibi çeşitli faktörlerin rol oynamaktadır ancak halen ayak baş parmak çıkıntısının çıkıntısı hastalığının kimlerde hangi derecede hızlı ilerlediği bilinmemektedir. Hastalarda oluşan ağrının yok edilmesinde hastaya özel tabanlıklar, halluks valgus gece makarası, halluks valgus gece ateli ve parmak arası silikon gibi  cihazların hastalığın gidişatını değiştirmediğini bilmenizdir. Bu cihazlar hastada ağrıların engellenmesi için son derece etkili olmalarına rağmen hastalığın giderilmesi ve tedavi sağlamaları mümkün olmamaktadır.

Ayak Baş Parmağı Deformasyonu Tedavisi

Ayak baş parmak çıkıntılarının ağrılı eklem tedavisi sadece halluks valgus ameliyatı olabilir ağrısız ayaklar Estetik amaçlı kesinlikle ameliyat edilmemelidir. Ağrısı olmayan halluks valguslar eklem deformitesine rağmen normal çalışmaya devam edilmektedir. Bu deformiteyi düzeltmek görünümü daha güzel bir ayak için yapmayın bu ayakta ağrılara yol açabilir.

Ayak Baş Parmağı Deformasyonu Ameliyatı

Halluks valgus ameliyatından ana fikir dışarı doğru dönmüş olan tarak kemiğinin yeniden eski pozisyonunu geri almasını sağlamaktır. Bu noktada hastaların yaşına deformitenin derecesi ve buna eşlik eden romatizmal bir bir hastalık var olup olmamasına kıkırdak Yapı miktarına kireçlenmeye ve eklemde bozulma olup olmamasına göre hangi hiç ameliyat uygulanmaya karar verilecektir. Halluks valgus ameliyatı sırasında tarak kemiğine yeniden bir şekil verebilmek amacıyla kemik üzerinde bir kesi yapılacak yine bu şeklin korunması amacıyla tarak kemiğine yapılan ameliyatta ve cerrahın tercihine göre Haluk valgus implantation olarak da isimlendirilen türlü vida sistemleri uygulanır. Bu hastalara konmuş olan vidalar özel sorun çıkarmamadığı sürece hastalarda kalmak üzere takılmaktadır. Burada önemli olan şey bu ameliyatların tarak kemiğinin açısının değiştirilmesi olduğu bilinmelidir.
]]>
Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bas.gen.tr/adetliyken-bas-agrisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 19 Nov 2018 00:49:00 +0000 Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Adet öncesi dönemde kadın bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Vücutta değişen hormonlar migren ağrısına yol açar. Adetli olan kadının bu dönemde östrojen dengesi büyük bir de Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Adet öncesi dönemde kadın bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Vücutta değişen hormonlar migren ağrısına yol açar. Adetli olan kadının bu dönemde östrojen dengesi büyük bir değişikliğe uğrar. Sadece adet döneminde yaşanan şiddetli ve tek taraflı ağrı migrenin habercisi olabilir. Bu nedenle doktora başvurulması daha iyi olacaktır. Bu dönemde artan östrojen seviyesi de migrene neden olabilir. Bir kaç saat süren baş ağrıları migren olarak düşünülmemeli, Bu durumda adete bağlı östrojen dengesinden kaynaklı olur. Ancak şiddetli ve gün boyu sürekli devam eden ağrılar migren olarak düşünülebilir. 

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Unutulmamalıdır ki hormonlu besinler migren ve baş ağrısını tetikler. Özellikle Adetli olan kadınlar bu dönemlerinde hormonlu besin tüketmeleri östrojen seviyesini yükselteceğinden şiddetli baş ağrısı çekerler. Günümüzde sağlıklı bildiğimiz bir çok besinde hormon kullanılması nedeni ile vücudumuzda ki hormon dengesini değiştirmektedir. Bu nedenle hormonlu sebze ve meyvelerden uzak durarak daha sağlıklı yerli ve doğal besinler tüketmeliyiz. Yine erken büyümesi için hormon verilmiş hayvansal gıdalardan da uzak durmak adet döneminde baş ağrısından uzaklaştıracaktır. 

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Adetli olan kadın bu dönemde çok duyarlı olur. Bu nedenle şiddetli baş ağrısı çeker. Bunun için ışık, gürültü ve ses gibi faktörlerden uzak durmak baş ağrısına iyi gelecektir. Karanlık, sessiz ve serin ortamlar migren ataklarını uzaklaştırır. Adetli olan kadın bu dönemde stres den uzak olmalı ve açık alanlar da yürüyüş yapmalıdır. Açık alanlarda yürüyüş yapmak hem stres den uzaklaştırdığı gibi hemde beyne oksijen gitmesini sağlayarak baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. 

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi GelirAdetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Adetli olan kadın bu dönemde çok fazla kan kaybettiğinden vücut zayıf düşecektir. Baş ağrılarına sebebiyet veren bir diğer neden de budur. Bu nedenle adetli olan kadın bu dönemde bol bol su içmeli ve açık alanda yürüyüş yapmalıdır. Vücudun ihtiyacı olan D vitamini takviyesi almalı ve bolca balık eti, süt, yumurta ve yoğurt tüketmelidir. Böylelikle halsiz düşen bedenin ihtiyacı olan besinleri tüketerek migren ataklarından ve baş ağrısından uzaklaşmış olur. Yine bu dönemde baş ağrısı başladığı anda ense köküne su çarpmak ve bir demet maydanoz tüketmekte, baş ağrısına iyi gelecektir. 
]]>
Baş Ağrısı Nasıl Geçer https://www.bas.gen.tr/bas-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 19 Nov 2018 13:37:46 +0000 Baş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısı diyerek geçiştirmeyin. Tüm gününüzün mahvolmasına, sizi daha sinirli, stresli yapmaya neden olabilir. Baş ağrısı çeken kişiler hemen ağrı kesici ilaçlara sarılır. Ancak ağrı kes Baş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısı diyerek geçiştirmeyin. Tüm gününüzün mahvolmasına, sizi daha sinirli, stresli yapmaya neden olabilir. Baş ağrısı çeken kişiler hemen ağrı kesici ilaçlara sarılır. Ancak ağrı kesici ilaçlar bir süre sonra etkili olmamaya başlar ya da ilaçların vücudunuza zarar vermesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden daha pratik zararsız yollarla baş ağrısı geçirecek önlemler almayı deneyebilirsiniz. Fakat sık tekrarlayan, uzun süren baş ağrıları için mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz.

Baş ağrısı nasıl geçer, neler yapılabilir

Karanlık ve sessiz ortam: Baş ağrısından kurtulmak için ağrı kesici içmek yerine kendini sessiz ve karanlık bir odaya alın. Burada biraz dinlenerek ağrıdan kurtulabilirsiniz. Işık baş ağrısını tetikleyen bir etkendir.

Açık havada yürüme: Başınız ağrıdığında stres ve gerilimden uzak kalmanız gerekir. Bunun için en uygun ortam açık havadır. Yani doğada yapacağınız yürüyüş size iyi gelecektir. Bol oksijen alarak baş ağrısını geçirebilirsiniz.

Masaj: Ağrıyan başınıza şakaklardan, kaşların arasından ve burun delikleri üzerinden başlayıp, göz kenarlarına doğru hafif hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bunu size bir başkası yaparsa daha faydalı olacaktır. Özellikle şakak kemiği kasının ortası, kulakların arkası, gözlerin arası masajla rahatlatılmalıdır. Ayrıca elin baş ve işaret parmağı arasındaki dokunun diğer el parmaklarıyla sıkıştırılması da baş ağrısına iyi gelir. Başınıza masajı nane, reyhan yağı gibi bitkisel yağlarla da yapabilirsiniz. Bu şekilde doğadan alacağınız yardım baş ağrısına iyi gelecektir.

Sıcak duş alma: Sıcak suyla alınan duş bütün vücudunuzu gevşetecektir. Kendinizi duş alacak kadar güçlü hissetmezseniz, en azından ayaklarınızı sıcak suyun içinde bekletin. Daha sonra çoraplarınızı giyerek, güzelce dinlenin. Bu şekilde kan akımı beyinde artacak ve ayaklarınıza daha fazla kan akımı gidecek. Dolayısıyla baş ağrısına iyi gelecektir.

Soğuk kompres: Başınız ağrıdığında soğuk suyla ıslattığınız bir bezi başınıza koyabilirsiniz. İsterseniz bezin arasında buz koyarak bunu deneyebilirsiniz. Kısa sürede ağrının hafiflediğini görebilirsiniz.

Baş Ağrısı Nasıl GeçerBeslenmeye dikkat edilmeli: Özellikle balık yağı, makarna, muz gibi besinler baş ağrısına iyi gelir. Bunun yanında şekersiz kahvenin içine 1-2 damla limon suyu damlatarak içmeyi deneyebilirsiniz. Zencefil çayı, papatya çayı gibi sizi gerginlikten kurtaracak bitkisel çaylarda baş ağrısı çektiğinizde size iyi gelecektir.

Genel sağlığınıza dikkat edin: Baş ağrısı bazen başka sağlık sorunlarının yan etkisi olarak ortaya çıkar. Bu yüzden ağrının ikincil baş ağrısı olmadığını bilmeniz gerekir. Ayrıca baş ağrısının başlangıcından önceki 48 saatinizi sorgulamalısınız. Neler yediniz, neler yaptınız, adet döngünüz yakın mı gibi sorulara cevap arayın. Bu şekilde baş ağrısının nedenini bulabilir, daha kolay geçmesi için gereken önlemleri alabilirsiniz.

Boyun kaslarını güçlendirme: Boyun kasları zayıf olduğunda boynunuzun altından üstüne doğru bir ağrı hissedersiniz. Boyun kaslarındaki bu zayıflama uzun süre bilgisayar karşısında kalma gibi etkenlerden dolayı oluşabilir. Bu kasların egzersizle güçlendirilmesi baş ağrısını geçirmede % 80 oranında etkili olacaktır.

Terleme: Baş ağrısı nasıl geçer diye merak edenler egzersiz yaparak terlemeyi deneyebilirler. Bunun için yüzme, yürüme, bisiklete binme gibi egzersizler tercih edilebilir. Böylece üzerinizdeki stresi atabilir, rahatlayabilirsiniz. Bunlar terlemenizi sağlayarak, baş ağrısı yapan kimyasalların vücudunuzdaki etkisini azaltır.

Besin takviyeleri kullanma: Baş ağrısını geçirmek için besin takviyeleri a]]> Hamilelikte Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/hamilelikte-bas-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 19:29:02 +0000 Hamilelikte baş ağrısı, Hamilelik döneminde en sık rastlanan şikayetlerden biriside baş ağrısı problemidir. Bayanlarda sıkça karşılaşılan baş ağrısı, hamilelik döneminde de görülür. Hamilelikten sık görülen baş ağ Hamilelikte baş ağrısı, Hamilelik döneminde en sık rastlanan şikayetlerden biriside baş ağrısı problemidir. Bayanlarda sıkça karşılaşılan baş ağrısı, hamilelik döneminde de görülür. Hamilelikten sık görülen baş ağrıları, gerilim tipi baş ağrıları, migren, yada diğer nedenlere bağlı olarak görülmektedir. Hamilelikte baş ağrısı gebelik döneminin ilk 3 ayında ayda son 3 ayında görülür. Hamileliğin ilk 3 ayında baş ağrısının görülmesinin sebebi hormon düzeyinde  görülen ani ve aşırı değişimlerdir. Bu ani değişiklikler beyne giden kan akışında ki artıştır. Hamileliğin son 3 ayında kişinin vücudunun yorulması, uykusuzluk, vücut potründeki değişiklikler, bebeğinin büyümesiyle oluşan artışa bağlı stres tetikleyici faktörler hamilelikte baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında yer alır. 

Hamilelikte baş ağrısı türlerini sıralayalım;
 • Gerilim tipi baş ağrısı, Hamilelikte baş ağrısı sebepleri arasında en sık karşılaşılan baş ağrısı türüdür. Kişi bu ağrıyı başının her iki tarafını sarmış bir ağrı gibi hissedebilir. Uykusuzluk, depresyon, stres, bu durumu tetikler. Relaksasyon teknikleri ile, uyku, dinlenme, düzenli egzersiz ile kontrol altına alınabilir. Destekleyici olarak boyun masajı, ılık kompres faydalı olabilmektedir. Gerilim baş ağrılarından uzak durmak için yeterli dinlenmek, stresten uzak durmak, aç kalmamak, yemek öğünlerini atlamamak çok etkili olacaktır.
 •  Migren, Hamilelikte baş ağrısının bir diğer sebebi olan migren bayanların % 20'sinde görülür. Migren ağrısı genel olarak başın tek tarafında zonklayıcı bir ağrı olarak kendini gösterir. Migren beraberinde, bulantı, kusma, sese ve ışığa hassasiyet gibi şikayetlerde getirir. Hormanlarda ki aşırı ve hızlı değişiklik migren ağrılarını tetikleyebilir. Kişide var olan migren ağrısının  hamilelik başlangıcında azaldığı da gözlemlenmiştir. Hamileliğin ilk 3 ayında ostrojen düzeyinde görülen dramatik artışla migren ağrılarında belirgin iyileşme ve düzelme olduğu gözlenmiştir. Bazı kişilerde azalırken bazı kişilerde artığı hormonlarda ki düzensizlikle alakalı olduğu düşünülmektedir. Gebelik döneminde yapılacak en iyi şey migreni tetikleyen faktörlerden uzak durmak olacaktır.  Bu faktörler, çikolata, kahve, alkol, uykusuzluk, sigara, yer fıstığı, maya içeren hamur işleri, badem, peynir, sunni tatlandırıcılar ve sunni tatlandırıcı içeren gıdalar, koruyucu ve katkı maddeli yiyeceklerdir.
 •  Gebelik toksemisi-Preeklemsi, Hamileliğin ilk 2/3 ayında ortaya çıkar ve zonklayıcı ve şiddetli bir baş ağrısıdır. Hamile kadınların ortalama%5-10'unda görülür. Görmede değişiklik, aşırı ve ani kilo alma, karın ağrısı ve el-ayaklarda şişlikler görülebilmektedir. Gebelik toksemisi yaşanan gebenin vakit kaybetmeden doktora gidip tedavisini yaptırması gerekir.
 Hamilelikte Baş AğrısıHamilelikte baş ağrısı tedavisi, 

Hamilelik süresince vücudunuzu dinlendirmek, yeterli miktarda uyumak ve gıda alımınıza dikkat etmek ve yeterli miktarda sıvı tüketmek sizin önlemek amaçlı alacağınız tedbirlerdendir. Ağrı sizin yaşam kalitenizi etkilemeye başlamadan önlem almanız ve doktora gitmeniz gerekir. Gebelik süresince yaşanan baş ağrılarında  hamilelik öncesi günlük hayatta kullandığımız ilaçları kesinlikle kullanmayınız. Kendi başınıza hamilelik süresinde yaşanan baş ağrısı için asla ilaç aspirin gibi şeyler kullanmayın. Vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek gebe olduğunuzu ve şikayetlerinizi paylaşınız. Doktor eğer uygun görürse bir takım tahlil ve ya tetkikler isteyebilir. Bu tetkiklerin ardından konulan teşhise göre doktorunuzun önerdiği hamileliğe uygun ilaçları doktorun belirlediği dozlarda kullanabilirsiniz. Kendi başınıza aldığınız ilaçlar sizin ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atacağı için uzak durunuz.
]]>
Çocuklarda Baş Dönmesi https://www.bas.gen.tr/cocuklarda-bas-donmesi.html Tue, 20 Nov 2018 19:00:14 +0000 Çocuklarda baş dönmesi, Yetişkinlerde görülen baş dönmesi gibi çocuklarda da baş dönmesi görülür. Genellikle ailelerin panik yaptıkları sorunlardan biridir. Oyun oynarken çocuğun çevresine dönmesi, otururken birden aya Çocuklarda baş dönmesi, Yetişkinlerde görülen baş dönmesi gibi çocuklarda da baş dönmesi görülür. Genellikle ailelerin panik yaptıkları sorunlardan biridir. Oyun oynarken çocuğun çevresine dönmesi, otururken birden ayağa kalkması gibi nedenlerle sağlıklı çocuklarda bile baş dönmesi görülebilir. Böylesi durumlarda panik yapmaya gerek yoktur lakin uzun süreli tekrarlayan ve bir sebebe dayalı olmayan çocuklarda baş dönmesi ciddi bir sebebe dayanabilir. Bu nedenle çocuğunuzda sıkça baş dönmesi ile karşılaşıyorsanız zaman kaybetmeden bir doktora götürün. Çocuklarda baş dönmesi olduğunda hafif sersemlik hissi yaşanabilir. Çocuğun ifadesinde odanın çevresinde dönmesi yada oturur veya kalkarken bu hissi yaşadığını söylerse bu vertigo işareti olabilir. Çocuğun bazen kendini ifade etmesi zor olabilir bu nedenle sorunun tamamen anlaşılması için daha spesifik sorular sorulabilir. Kendine ifade etmesi önemlidir çünkü doktorun baş dönmesinin sebebini tespit etmesi için buna ihtiyacı vardır. Eğer odanın etrafında döndüğünü söylerse bu durum iç kulak enfeksiyonu belirtileri olabilir. Eğer çocuk baş dönmesine bayılıyormuş gibi tarif ederse bu düşük tansiyon olabilir yada baş dönmesi ile birlikte denge kaybı yaşıyorsa iç kulaktaki bir problem neden oluyor olabilir. Çocuklarda baş dönmesi migren baş ağrıları, senkop ve mide bulantısı gibi problemle birlikte ortaya çıkabilmektedir. 

Çocuklarda Baş DönmesiÇocuklarda baş dönmesi nedenleri, Çocuklarda görülen baş dönmesi sebepleri kulak kaynaklı veya beyin kaynaklı problemlerden oluşuyor olabilmektedir. Çocuğun bu durumda baş dönmesini doğru tarif etmesi önemlidir.
 • Kulaktaki kristaller, Eğer çocuk etrafındaki tüm eşyaların döndüğünü hissediyorsa bu kulak içi kristallerinde ki bir sorun olduğu anlamına gelebilir. 
 • Tansiyon düşüklüğü, Baş dönmesi ani hareketlerle, otururken hızlı kalkışlarda yada birden bire yaptığı bir hareketin arkasından baş dönmesi yaşıyor ise çocukta tansiyon düşüklüğü olabilir. Normal zamanlarda ve baş dönmesi  sonrasında tansiyonunu ölçerek bu anlaşılabilir.
 • Beyin tümörleri, Kanser, Bazen çocuklarda görülen baş dönmesinin daha ciddi nedenleri olabilir. Kanser ve beyin tümörleri gibi. Eğer baş dönmesine eşlik eden, çift görme, dengesiz yürüme, bulanık görme ve konuşma problemi yaşanıyorsa beyin tümörü ve kanser olasılığından şüphelenebilir. Kesin bir teşhis için gerekli tetkik ve tahlillerin yapılması gerekir. Erken teşhis hayat kurtarır. Sizde çocuğunuzu iyi gözlemleyerek vakit kaybetmeden doktora götürüp muayene ettiriniz.
Çocuklarda baş dönmesi tedavisi, Sebebi bilinmeyen ve tekrarlayıcı, şiddetli derecede baş dönmesi olması halinde vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Baş dönmesini başın yaralanması sonucunda başa alınan bir darbe sonucunda, yüksek ateşle, bulanık görmeye, konuşmada, duymada zorlanmaya, göğüs ağrısı gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkar ise acilen doktora gidiniz. Baş dönmesinin sebebi geçici nedenlere bağlı ise tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçebilmektedir. Eğer ciddi bir hastalık belirtisi ise tedavi sonrasında geçmektedir. Bu tedaviler arasında fizik tedavi, ilaç tedavisi, rehabilitasyon egzersizlerin yapılması sonucunda çocuklarda baş dönmesi geçmektedir.
]]>
Kronik Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/kronik-bas-agrisi.html Wed, 21 Nov 2018 11:41:12 +0000 Kronik baş ağrısı, bazı insanlarda sürekli bir hale gelmiş olan baş ağrılarıdır. Sürekli olarak meydana gelen bu baş ağrısı, insanlarda çok ciddi olarak problemlere neden olmaktadır. Çünkü kişi meydana gelen baş ağrıl Kronik baş ağrısı, bazı insanlarda sürekli bir hale gelmiş olan baş ağrılarıdır. Sürekli olarak meydana gelen bu baş ağrısı, insanlarda çok ciddi olarak problemlere neden olmaktadır. Çünkü kişi meydana gelen baş ağrıları nedeniyle birçok işinden geri kaldığı gibi aynı zamanda günlük hayatını biraz daha agresif olarak geçirmektedir. Kişideki baş ağrıları, çok ciddi bir şekilde sinirlilik haline neden olur. Tabi ki bu durumlar kronik baş ağrısının sadece bir rahatsızlığıdır. Kronik baş ağrısı, insanlarda daha birçok farklı şekilde rahatsızlığa neden olduğu için kesinlikle acil bir şekilde tedavi edilmesi  gerekir. Özellikle yaşı küçük olan insanlarda kronik baş ağrısı çok büyük bir problem olur. Çünkü küçük yaştaki insanlarda bu ağrılar biraz daha dayanılmaz olduğu için bu baş ağrılarına biraz daha dikkat edilmelidir. Kronik baş ağrısı, daha çok ileri yaştaki insanlarda meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise daha çok yetişkinlerde kronik baş ağrısına neden olacak durumların görülmesidir. Günlük yaşamda birçoğumuzun karşılaştığı kronik baş ağrısının en büyük nedeni strestir. 

Kronik baş ağrısının nedenleri nelerdir

Çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kronik baş ağrısı, birçok zaman ağrı kesicilerle durdurulamayabilir. Çünkü insanlarda meydana gelen bu durum ağrı kesicilerin etki edemeyeceği derecelerde aşırı bir halde olabilir. Bazı kronik baş ağrıları, çok önemli hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle en fazla 1 hafta içerisinde kronik baş ağrılarının nedeninin tıbbi olarak teşhis edilmesi gerekmektedir. 

Migren: İnsanlarda meydana gelen baş ağrısı probleminin en büyük nedenlerinden biri migrendir. Aslında bu hastalık direk olarak bir baş ağrısı hastalığıdır. Migren ağrısı, biraz önce de bahsettiğimiz gibi ağrı kesicilerle iyileştirilemeyen bir ağrı türüdür. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerine çok dikkat etmelisiniz. 

Aşırı gerilme: İnsanlarda kimi zaman çok korkma, kimi zaman da aşırı heyecan gibi durumlar direk olarak baş ağrısına neden olur. Bu durum özellikle sürekli olarak iş hayatında sorunlar yaşayan insanlarda kronik bir  hal alabilmektedir. 

Travmalar: Herhangi bir şekilde kafaya darbe alan insanlarda kronik baş ağrısı rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Eğer sizlerde de kronik baş ağrısı varsa yakın geçmişinize bir göz atarak kafaya herhangi bir darbe alıp almadığınızı sorgulayın. Size yavaş gibi gelse bile kafaya alınan darbeler direk olarak kronik baş ağrısına neden olabilir. 

Sindirim: İnsanlarda bazı yiyecek ve içecekler direk olarak kronik baş ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Eğer sizlerde de belli bir şeyleri yedikten sonra baş ağrıları ortaya çıkıyorsa bu yiyeceklere biraz daha dikkat etmeniz gerekecektir. 

Kronik Baş AğrısıAşırı yabancı madde: Kafein, nikotin, alkol ve buna benzer birçok madde insanlarda kronik baş ağrısı oluşturur.
Beyinde tümör ya da kitle: Direk olarak sık sık  baş ağrısına neden olur. Bu nedene bağlı olarak oluşan baş ağrıları direk olarak bölgesel olarak ortaya çıkar. 

Bazı ilaçlar: Tansiyon, kolesterol ve şeker gibi hastalıklarda kullanılan birçok ilaç insanlarda kronik baş ağrısı sorununa neden olur. 

Kronik olarak meydana gelen baş ağrıları için kesinlikle bir teşhis konulmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Çünkü meydana gelen dahili hastalıklarda kullanmış olduğunuz ilaçlar direk olarak sorunların ilerlemesine neden olacaktır. 
]]>
Rüyada Baş Dönmesi https://www.bas.gen.tr/ruyada-bas-donmesi.html Wed, 21 Nov 2018 17:07:53 +0000 Rüyada Baş Dönmesi, Genel olarak iyiye yorulmayan bu rüya özellikle gören kişi için kötü gelişmelere işaret eder. Rüyada Baş Dönmesi rüyayı gören kişi evli ise yasak bir aşk yaşayacağı Rüyada Baş Dönmesi, Genel olarak iyiye yorulmayan bu rüya özellikle gören kişi için kötü gelişmelere işaret eder. 

Rüyada Baş Dönmesi rüyayı gören kişi evli ise yasak bir aşk yaşayacağına yorulur. Yada aile saadetine gölge düşürecek davranışlar sergileyeceği ve eşi ile tartışıp ayrılık zuhur edeceğine işaret eder. Rüyada baş dönmesi görmek, kişinin zarara uğrayacağına, uzun yıllar etkisinden kurtulamayacağı bazı sıkıntılar yaşayacağının alametidir. 

Rüyada Baş DönmesiRüyada Baş Dönmesi rüyayı gören kişi bekar ise, gönül ilişkisi olacağına fakat bu durumla ilgili maddi manevi zarara uğrayacağına dalalet eder. Bu rüyayı gören kişilerin genel olarak kötülükler içine düşeceğine, hayatında maddi ve manevi anlamda bazı şeylerin yolunda gitmeyeceğine, çevresindeki insanlarında huzursuzluk yaşayacağı dönemlerin ortaya çıkacağına dalalettir. 
]]>
Çocuklarda Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/cocuklarda-bas-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 14:59:41 +0000 Çocuklarda baş ağrısı, Genel olarak yetişkinlerde görülen baş ağrısı çocuklarda yaşla birlikte sıklıkla görülmektedir. Çocuklarda görülen baş ağrılarının ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabileceğini düşünerek Çocuklarda baş ağrısı, Genel olarak yetişkinlerde görülen baş ağrısı çocuklarda yaşla birlikte sıklıkla görülmektedir. Çocuklarda görülen baş ağrılarının ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabileceğini düşünerek baş ağrısını küçümsemeyin ve erkenden tedbirini alın. Çocuklarda baş ağrısı sıklığı yaşla artmaktadır. Okul öncesi dönemde %20-24 ortalamasında iken ergenlikte yükselerek %75'e ulaştığı görülür. Çocuklarda en sık görülen baş ağrısı türü migrendir. 3-5 yaş çocuklarda baş ağrısı erkeklerde daha çok görülür. 5 yaşından sonra ise kızlarda daha fazla görülür. 9-11 yaşları arasında hem kızlarda hem erkeklerde eşit sıklıkta görülür. 

Çocuklarda baş ağrısı neden oluşur, 

Çocuklarda başın ağrısı duyarlı yapılarını fiziksel, kimyasal ve iltihabı olarak etkilenmesinin sonucunda çocuklarda baş ağrısı ortaya çıkar. Beyin ve beyin üzerini örten zarlarda büyük bir kısmında ağrıyı algılayan ağrı reseptörleri dediğimiz yapılar yoktur. Ağrıya duyarlı yapılar kafa içerisinde kafatasının iç yüzeyindeki kaplayan zarlarda, periost, beyin içindeki damarlarda, toplar damar çeperleri iken kafa dışında, atardamarları, kafa derisi, diş etleri ve kaslarda bulunur. Gözler, dişler, baş, yüz kemikleri, paran azal sinüs hastalıkları da çocuklarda baş ağrısı sebebi olabilir. Baş ağrısına yol açan risk faktörleri arasında enfeksiyonlar, menenjit, beyin zarları, beyin dokusu iltihapları, mastoidit, sinüzit, kulak, göz, boyun ve ağız enfeksiyonları neden olmaktadır. Çocuklarda baş ağrısı nedenlerinin bir diğeri ise kafa içi kanamaları ve kafa travmalarıdır. Alınan bir darbe yüzünden baş ağrısı oluşur. Gerilim, depresyon, stres, tedirginlik hissi, ve psikolojik sebepler çocuklarda baş ağrısına neden olur. 

Çocuklarda baş ağrısı çeşitleri, 
 • Akut baş ağrıları, Ani başlayan şiddeti artan baş ağrılarını akut baş ağrıları denilmektedir. Sinüzit, kulak, göz, diş enfeksiyonları yada migren atağı olabilir. Baş ağrısı yaygın ise enfeksiyon, ateş, travma, hipoglisemi merkezi sinir sistemi enfeksiyonu, hipertansiyon, elektrolit bozukluğu olabilir.
 • Migren, Çocuklarda baş ağrısı sebepleri arasında en sık görülen migren ağrısıdır. Son 20 yılda çocuklarda migren görülme sıklığı artmıştır. Migren ağrısında baş ağrıları ataklarla seyreder, başını sallama, huzursuzluk, keyifsizlik, ışıktan ve sesten rahatsız olma görülmektedir. Migren ağrısı göz arkasında, kulak arkasında, alında, genellikle çift taraflı zonklayan bir ağrıdır. Migren ağrısına kusma ve bulantı eşlik edebilmektedir. Migren ağrısını stres, yorgunluk, uykusuzluk, gürültü, egzersiz, açlık, soğuk hava, yolculuk, çeşitli kokular, kafein, monosodyum glutamat içeren yiyecekler sebep olup başlatabilir. 
Çocuklarda Baş AğrısıÇocuklarda baş ağrısı tedavisi, 

Çocuklarda  baş ağrısı şiddetini artırdığı ve günlük aktiviteyi aksattığı zaman ciddi boyutlarda demektir. Ebe beyinlerin vakit kaybetmeden çocuklarda baş ağrısı şikayetiyle çocuk nörolojisine gidip nöroloji uzmanına tetkik ve tedavilerini yaptırmaları gerekir. Yapılan tahlillerin sonucunda baş ağrısının altında yatan neden öğrenilmelidir. Çocuklarınızda karşılaştığınız ara sıra olan kısa sürede ve hafif ağrılar geçici olabilir ve genellikle tedavi gerektirmez orta şiddette veya ileri derecede olan, tekrarlayan, genel günlük aktiviteye okula ve sosyal yaşama olumsuz etkileri olan baş ağrıları muhakkak tedavi gerektirir. Yetişkinlerin çocuğu gözlemlemesi ve çocuğuyla birlikte baş ağrısı günlüğü oluşturup bunu uzmanıyla paylaşması gerekmektedir. Migren ağrılarında migreni tetiklediği bilinen gıda malzemelerini belirleyerek çocuğun yememesini sağlamasını gerekir. Çocuğun düzenli uyku okul ve ödev zamanlarını ayarlamak yemek öğünlerini atlamamak ve aç olarak okula gitmesinin önüne gitmesi gerekir. Okulda yada arkadaş ortamında varsa sorunları ok]]> Gerilim Tipi Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/gerilim-tipi-bas-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 14:39:39 +0000 Gerilim tipi baş ağrısı, genellikle insanlarda diğer baş ağrılarına göre daha farklı belirtiler ve daha farklı rahatsızlıklar veren bir baş ağrısıdır. İnsanlarda meydana geldiği zaman direk olarak başın etrafında gergin Gerilim tipi baş ağrısı, genellikle insanlarda diğer baş ağrılarına göre daha farklı belirtiler ve daha farklı rahatsızlıklar veren bir baş ağrısıdır. İnsanlarda meydana geldiği zaman direk olarak başın etrafında gergin bir lastik varmış gibi bir etki yaratan gerilim tipi baş ağrısı, adını da insanlarda vermiş olduğu belirtiden almıştır. Bu baş ağrısı türü, insanlarda hafiften şiddetliye kadar farklı şekillerde görülebilmektedir. Kimilerinde sorun edilmeyecek kadar az görülen bu durum kimilerinde de çok şiddetli bir hal alarak kişinin yerinde duramamasına bile neden olabilmektedir. Günümüzde meydana gelen baş ağrısı türlerinden en çok karşılaşılanı ve insanların en çok gördükleri baş ağrısı türü gerilim tipi baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı türünün tam olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat bu alanda uzman olan doktorların ve araştırmacıların yapmış oldukları araştırmalara göre bazı nedenler ortaya çıkarılmıştır. Gerilim tipi baş ağrısı, insanlarda kas kasılmalarıyla birlikte meydana gelmektedir. Kas kasılmalarıyla birlikte meydana gelen bu rahatsızlık, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre aslında insanlarda bu durumunda kas kasılmalarından dolayı meydana gelmediği ortaya çıkarılmıştır. Her ne nedenle ortaya çıkarda çıksın. İnsanlarda meydana gelen gerilim tipi baş ağrısı, direk olarak birçok tedavi yöntemi sayesinde tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle meydana gelen gerilim tipi baş ağrıları, eski zamanlarda olduğu gibi sorun edilmemelidir. Bunun için en kısa zamanda uzman bir doktora giderek sorunun tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. 

Gerilim tipi baş ağrısı belirtileri:
 • Gerilim tipi baş ağrısında bazı insanlarda meydana gelen ağrılar sürekli olarak aynı şiddette devam eder. Bu durumlarda kişideki baş ağrısına donuk baş ağrısı denilir. Bazı insanlarda da giderek daha da şiddetli bir hal alan gerilim tipi baş ağrısı meydana gelir. Bu tip ağrılara da şiddetlenen baş ağrısı denir. 
 • Bu durumun görüldüğü insanların bir çoğunda kafa derisi, boyun, ve omuz bölgelerinde ciddi bir hassasiyet oluşur. Bu durum ise direk olarak kaslarla ilgili sorunlardandır. 
 • Bazı insanlarda da gerilim tipi baş ağrısı belirtilerinden biri olarak aşırı iştah kaybı meydana gelmektedir. Bu nedenle kişi yetersiz beslenme yaşar. 
 • Bunların yanı sıra insanlarda meydana gelen bir diğer belirti ise başın yan taraflarında ya da arka taraflarında oluşan gerginlik hissidir. Bu durum direk olarak insanların kafa bölgelerinde şiddetli basınç hissinin oluşmasına neden olacaktır.
Gerilim Tipi Baş AğrısıGerilim tipi baş ağrısı için ne zaman doktora gidilmelidir

Elbette ki daha gerilim tipi baş ağrısının görülmeye başlanmasının ilk gününde doktora gitmek gerekmez. Kişi eğer kafasına herhangi bir darbe almamışsa ya da kişinin farklı bir sağlık problemi yoksa bu durumlarda gerilim tipi baş ağrısı sorunu için ilk gün bekleyin. Bu gün içerisinde ağrı geçmediği durumlarda ilk iş doktora gitmek olsun. Bunun yanı sıra eğer insanlarda gök gürültüsü gibi ani ve şiddetli ağrılar meydana geliyorsa bu durumda da kişinin acilen doktora gitmesi gerekmektedir. Son olarak eğer kişide herhangi bir şekilde yüksek ateş ya da baş ağrısıyla birlikte farklı belirtiler varsa kesinlikle uzman bir doktora giderek tedavi olmanız gerekecektir. Aksi durumlarda insanlarda meydana gelen gerilim tipi baş ağrısı, farklı rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir. 

Gerilim tipi baş ağrısı nedenleri:
 • Stres
 • Depresyon
 • Kötü duruş pozisyonu
 • Biçimsiz pozisyonlarda iş yapmak
 • Depresyon
 • Anksiyete bozukluğu
]]>
Ayak Baş Parmak Uyuşması https://www.bas.gen.tr/ayak-bas-parmak-uyusmasi.html Sat, 24 Nov 2018 04:48:03 +0000 Ayak baş parmak uyuşması, yaşanmasındaki asıl sebep ayak baş parmaklarında duyu kayıplarının meydana gelmesidir. Parmaklarda meydana gelen uyuşma özellikle el parmaklarında görülmektedir ancak nadir de olsa ayak baş parmaklar Ayak baş parmak uyuşması, yaşanmasındaki asıl sebep ayak baş parmaklarında duyu kayıplarının meydana gelmesidir. Parmaklarda meydana gelen uyuşma özellikle el parmaklarında görülmektedir ancak nadir de olsa ayak baş parmaklarında görülebilmektedir. Ayak baş parmağına giden kanın azalması ve ayak baş parmağında bulunan sinirlerin ezilmesi ile parmaklarda uyuşmalar oluşmaktadır. Bunun dışında eğer herhangi bir kanser belirtisi ve tümör olasılığı ile de ayak baş parmağında uyuşmalar, donmalar meydana gelir. Herhangi bir yaşanacak olan hastalık belirtisi de olabilir. Yaşanılan uyuşmalar ile birlikte yanma hissi ve karıncalanma hisleri de meydana gelebilmektedir. Eğer bu uyuşmalar sürekli bir şekilde yıllarca devam etmiş ise bu durumun sebebi sinir sıkışmalarıdır. Ayak baş parmak uyuşmasında farklı belirtiler varsa derhal bir doktor kontrolü gerekmektedir. Ayak baş parmak uyuşmalarının bir diğer sebebi sinir sistemleri ve ortopedik rahatsızlıklar sonucudur. 

Ayak Baş Parmak UyuşmasıAyak baş parmak uyuşması tedavisi;

Öncelikle ayak baş parmaklarda oluşan uyuşmalar için parmaklara sık sık masaj yapılmalıdır. Uyuşmanın meydana geldiği parmak sıklıkla hareket ettirilerek oynatılmalıdır. Rahat ortopedik bir yatağa uzanılarak ayakların altına yüksek bir destek konulabilir. Bu sayede kan dolaşım hızı değişecek ve ayaklardaki uyuşmalar en aza inecektir. Masaj yapılan parmaklar daha sonra uzanılıp yüksek bir tümseğe uzatılmalıdır. Bu işlem için sert bir minder veya sert bir yastıkta kullanabilirsiniz. Uzun süre ayakta durmaktan kaçınınız, çünkü ayakta fazla kalınırsa sinirlere olan baskı artarak ayak baş parmaklarındaki uyuşma, yanma ve acının artmasına sebebiyet verecektir. Ancak fazla süre uzanılmamalı uyunulmamalıdır.. Ayak baş parmaklarının harekete ihtiyacı vardır. Elinizden geldiğinde masaj yaparak, sadece baş ayak parmağınıza hareketler yaptırınız. Eğer sigara tüketiliyorsa sigara tüketimi kesinlikle bırakılmalı veya minimum seviyeye indirilmelidir. Alınacak bu önlemler sayesinde ayak baş parmağınızdaki dolaşım sistemi hızlanacak ve parmaklarda rahatlamalar meydana gelecektir. Ayakkabı seçimlerine dikkat edilerek, ayak parmaklarının içinde rahat hareket edeceği ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayaklar sürekli ayakkabı içerisinde ise, durumunuz işiniz okulunuz hayatınızın müsait olabileceği her yer ve mekanda terlik bulundurarak fırsat buldukça terlik giyiniz. Bu sayede ayak parmakları kadar ayaklarınızda rahat edecektir.
]]>
Baş Dönmesi Mide Bulantısı https://www.bas.gen.tr/bas-donmesi-mide-bulantisi.html Sun, 25 Nov 2018 00:35:28 +0000 Baş Dönmesi Mide Bulantısı; Gıda zehirlenmesine, İç kulak iltihaplanmaların dan, panik ataktan, yetersiz beslenmeye kadar birçok rahatsızlık baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir. Baş dönmesi mide bulantısı Baş Dönmesi Mide Bulantısı; Gıda zehirlenmesine, İç kulak iltihaplanmaların dan, panik ataktan, yetersiz beslenmeye kadar birçok rahatsızlık baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir. Baş dönmesi mide bulantısı ve kusma ile birlikte görülür. Sebepleri arasında ilk sırada bulunan iç kulakta, vücudun dengesini sağlayan bölümde yaşanan olumsuzluklardır. Dikkat edilmesi gereken baş dönmesi ve mide bulantısının ne sıklıkta oluştuğu, günlük yaşantıda normal etkinlikleri engelleyip engellemediğidir. Eğer bu tip problemler yaşıyorsanız mutlaka doğru teşhis için bir uzman doktora tedavi olunmalıdır.

Baş Dönmesi Mide Bulantısı Sık Görülen Nedenler;  

Baş dönmesi, oluşturduğu his nedeniyle mide bulantısına ardından kusmaya neden olabilir. Sabah kahvaltı yapmamak, öğle yemeğine kadar beklemek, bu arada aşırı çay, kahve içmek başın dönmesine neden olabilmektedir. Ayrıca kan şekeri ve tansiyon düşmesi baş dönmesiyle birlikte baygınlık verebilir. Tüm bunların yanında orta kulakta bulunan ve başın hareketine göre şekil alarak vücudu dengeye alan sıvının bulunduğu yerde oluşan sıvı birikmesi, enfeksiyonlar, ekstra basınç gibi normal olmayan durumlarında ilk belirti olarak baş dönmesi ve mide bulantısı şeklinde kendini gösterir.

Labirintit; Labirent olarak ta bilinen, iç kulakta şişlik ve tahriş ile beraber görülen kulak enfeksiyonudur. Grip, nezle gibi soğuk algınlıklarında üst solunum yollarını etkileyen bu tür hastalıklar, bu bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir. Dengeyi sağlayan labirintit enfeksiyon kaptığında normal bir şekilde işlev göremez ve baş dönmesi, mide bulantısı ardından kusma, odaklama zorluğu, kulak çınlaması ve etkilenen kulakta işitme kaybı olarak görülebilir. Hafif olan enfeksiyonlar geçici olmakla beraber ve bir müdahaleye gerek kalmadan genellikle kendiliğinden geçebilmektedir. İlerlemiş iltihap kapmaları ve mide bulantısı gibi etkileri azaltmak için doktor kontrolünde ilaç tedavisine gidilebilir.

Vertigo; İç kulakta yarım daire kanalları olarak isimlendirilen, bölgede bulunan sıvı sayesinde vücudumuzun dengede durmasını sağlamaktır. Bu kanalları etkileyen olumsuzluklar beyne gönderilen sinyallere engel olur ve baş dönmesi ile birlikte denge kaybolur. Beyne gönderilen sinyaller ile vücudun hangi pozisyonda olduğu iletilir ve beyin dengeyi sağlamak için ne yapılması gerektiğine karar verir. İç kulakta bulunan bu sıvı, sarsıntılar veya daha önce kulak ilgili hastalıklar geçirilen ve basınç değişikliklerinden etkilenebilir. Doktor kontrolünde antibiyotikler, bir dizi testler (Epley manevrası) ve fizyoterapiyle tedavisi mümkün olmaktadır.

Migren;  Migren baş dönmesi mide bulantısına neden olan bir nörolojik hastalık tablosudur. Migren atakları genellikle bireyde uyku düzenini etkiler, öğün atlamasına sebep olur ve kan basıncını da düşürdüğü de görülmektedir. Kişi gün ışığına, parlak ışığa ve sese duyarlılığı artar. Alınan bazı gıdalar mide bulantısını neden olur ve stres seviyesi yükselir. Merdiven çıkma, normal yürüme gibi bazı basit fiziksel etkinlikler migren ataklarını tetikleyebilir. Ağrılar ise göz çevresinde tipik olarak görülmekle beraber alında, sinüslerde, boyunda ve çene ortaya çıkabilir.

Baş Dönmesi Mide BulantısıPanik Atak;  Baş dönmesi mide bulantısı sadece fiziksel olarak değil duygu durum (histidin) değişikliklerinin sonucu olarak da meydana çıkabilmektedir. Bu gibi ruhsal rahatsızlıkların başında panik atak gelmektedir. Panik atak yaşayan bir birey baş dönmesi, mide bulantısı, kalp atışının hızlanması, nefes darlığı, aşırı terleme yanında soğuk terleme, titreme, üşüme, mide krampları, boğaz ağrısı, ağız kuruması ve göğüs ağrısı gibi belirtileri de gösterebilir. Bu belirtiler atak]]> Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/bas-agrisi.html Sun, 25 Nov 2018 20:30:23 +0000 Baş ağrısı, çevreden en çok duyulan şikayetlerden biri olan baş ağrısı, başın herhangi bir bölümünde ya da tamamında hakim olabilir. Kafa derisi, yüze kadar yansıyabilen ağrılar birbirinden farklı şekillerde gelişe Baş ağrısı, çevreden en çok duyulan şikayetlerden biri olan baş ağrısı, başın herhangi bir bölümünde ya da tamamında hakim olabilir. Kafa derisi, yüze kadar yansıyabilen ağrılar birbirinden farklı şekillerde gelişebilir. Baş ağrısı farklı şekillerde gelişebileceği gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak da yaşanabilir. Ağrılar bazen birkaç saat, bazen günlerce bazen ise haftalarca devamlılığını koruyabilir. Baş ağrısı türlerine göre farklı gruplarda değerlendirilir.

Baş ağrısının en yaygın sebepleri, stres, göz yorgunluğu, kan şekerinin düşük olması, dehidrasyon ve sinüzit olarak sıralanabilir. Bunların haricinde nadir olarak menenjit, beyin anevrizmaları, beyin tümörleri, hipertansiyon gibi ciddi rahatsızlıklar da baş ağrısına sebep olabilir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanılan baş ağrısı, özellikle adet döneminde ve menopoz döneminde östrojen hormonunun etkisiyle yaşanabilir. Baş ağrısı basit nedenlerden kaynaklanıyorsa ve geçici türden ağrılarsa basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Fakat bazı baş ağrılarında daha ciddi tedavilere gerek duyulabilir.

Baş ağrısı beyin ya da vücudun herhangi bir alanında meydana gelen bir rahatsızlıktan dolayı oluşmuşsa bu tür baş ağrıları ikincil baş ağrıları olarak tanımlanır. Herhangi bir nedene bağlı olmaksızın gelişen baş ağrıları ise birincil baş ağrıları olarak tanımlanır. Baş ağrılarında günlük hayatta ayrım yapılmadan tek başlık altında toplansa da aslında, migren, küme tipi, gerilim tipi baş ağrıları gibi farklı türleri ve nedenleri bulunmaktadır.

Birincil baş ağrıları

Migren: Migren tipi baş ağrıları toplumda çok sık karşılaşılan ve günlük hayatı olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini düşüren baş ağrısı tipidir. Neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Beyin damarlarının farklı tetikleyiciler sebebiyle genişleyip daralması sonucu yaşanan baş ağrısı tipidir. Serotonin ve ağrı düzenleyici özelliği olan kimyasalların migren tipi baş ağrısını tetiklediği düşünülmektedir. Migren yaşandığında serotonin düzeyinde düşüş yaşanır. Serotonin, trigeminal sinirinin nöropeptid molekülü salınmasına yol açan bir sinyal gönderilir. Nöropeptidler beyin zarına kadar ulaştığında migrene yol açan baş ağrıları yaşanır. Açlık, uyku bozuklukları, stres, alkol kullanımı, tüketilen bazı besinler, aşırı ses, kalabalık ortam migreni tetikleyen diğer faktörlerdir. Bazı kadınlarda hormonlarda yaşanan değişimler de migren tipi baş ağrısına neden olabilir.

Gerilim tipi baş ağrısı: Kafa ve derisi ve hatta boynu kapsayan ağrı türüdür. Daha çok başın arka kısmında başlayarak, ön tarafa doğru ilerler. Boyun, omuz, çene kasları ve kafa derisinde yaşanan gerilme gerilim tipi baş ağrısının en önemli nedenleridir. Migren gibi toplumda çok sık rastlanılan baş ağrısı türüdür. Anksiyete, stres, kas gerilmesi, başta oluşan zedelenme gerilim tipi baş ağrısına neden olabilir. Uzun saatler bilgisayar başında oturmak gibi bazı aktiviteler de ağrıyı tetikleyebilir. Beraberinde aşırı efor, uyku pozisyonun kötü olması, düzensiz uyku, halsizlik, uykuda diş gıcırdatma, sinüzit ve düzensiz yemek yeme alışkanlığı gerilim tipi baş ağrısının diğer tetikleyicileri arasındadır.

Baş AğrısıKüme tipi baş ağrısı: Küme tipi baş ağrısı herhangi bir belirti olmaksızın birden bire başlar. Şiddeti gece uykudan uyandıracak nitelikte olabilir. Yaşanan ağrı ara ara geçerek gün içinde birkaç kez tekrarlanabilir ve bazen aylarca devam edebilir. Küme tipi baş ağrısının da neden kaynaklandığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Parlak ışık, sıcaklık, yorgunluk küme tipi baş ağrısını tetikleyen etkenlerdir. Migren ve gerilim tipi baş ağrısına göre toplumda daha az görülür.

İkincil baş ağrıları

İkincil]]> Ayak Baş Parmak İltihabı https://www.bas.gen.tr/ayak-bas-parmak-iltihabi.html Mon, 26 Nov 2018 03:12:38 +0000 Ayak Başparmak İltihabı, birden fazla sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Kişinin canının çok fazla acımasına sebep olan ayak başparmak iltihabının olması halinde kişi gün içerisinde yaptığı işleri yerine getir Ayak Başparmak İltihabı, birden fazla sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Kişinin canının çok fazla acımasına sebep olan ayak başparmak iltihabının olması halinde kişi gün içerisinde yaptığı işleri yerine getirirken zorluk çekmektedir. Ayak başparmağının tırnak bölgesinde iltihap olmasının sebebi dolama ya da daha farklı enfeksiyon çeşitleri olabilmektedir. Bunun yanı sıra tırnak bölgesinde meydana gelen iltihaplanmanın sebebi daha çok tırnak batması problemi olmaktadır. Tırnak batması sorunu tüm ayak tırnaklarında meydana gelebilmektedir. Ancak bu rahatsızlık daha çok ayak başparmakta kendini göstermektedir. Tırnağın uzamasının ardından yan kısımlar deri altına girerek ayak başparmak iltihabı rahatsızlığına sebep olabilmektedir.

Ayak başparmak iltihabı rahatsızlığının zamanında tedavi edilememesi halinde mevcut iltihabın yayılarak tırnakta şekil bozukluğunun başlangıcına sebep olma olasılığı bulunmaktadır. Tırnakta meydana gelen iltihaplanmanın tedavisine erken başlanmaması halinde tırnağın çekilmesi gerekebilmektedir. Bu sebeple de ayak başparmak iltihabı rahatsızlığına sebep olan tırnak batması yani tırnakta iltihap meydana gelmesi durumunun önlenebilmesi için kişinin tırnaklarını düzgün bir şekilde kestiğinden emin olması gerekmektedir. Ayak başparmağı iltihabı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur ve böyle bir durumun meydana gelmesi halinde kişinin hiç vakit kaybetmeden bir uzman doktor ile görüşmesi gerekmektedir. Böyle bir iltihaplanma durumunda tedaviye geç başlanması halinde rahatsızlık daha uzun sürede iyileşme gösterecektir.

Ayak Başparmak İltihabı Sebepleri Nelerdir

 • Tırnağın düzgün kesilmemesinden kaynaklı olarak kişinin ayak başparmağının tırnak kısmında tırnak batması meydana gelmesi
 • Tırnağın tırnak çizgisinin altında yani derinden kesilmiş olması
 • Ayak başparmağında bir sakatlanmanın meydana gelmesi
 • Ayak başparmağında enfeksiyon meydana gelmesi
 • Kişinin olması gerekenden daha dar ayakkabı giymesi sonucu ayakkabının başparmağa baskı uygulaması
 • Kişinin ayak temizliğine yeteri kadar dikkat etmemesi ve ayakların uzun süre kapalı kalması ayak başparmak iltihabı sebeplerindendir.

Ayak Baş Parmak İltihabı

Ayak başparmak iltihabı, hafif dereceden çok ciddi olabilecek derecelere kadar çıkabilmektedir. Rahatsızlığın tedavisinin zamanında ve doğru biçimde yapılmaması halinde ayak başparmağında kalıcı sakatlık olabileceği gibi daha ciddi durumlarda başparmağın kesilmesi de mümkün olabilmektedir. Son olarak, ayak başparmak iltihabının erken teşhisinde tedavi kolay olmakta ve genellikle tedavi amaçlı antibiyotik ve bir takım krem çeşitleri kullanılmaktadır. 

Geçmiş olsun…

]]>
Boyun Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/boyun-bas-agrisi.html Mon, 26 Nov 2018 09:32:30 +0000 Boyun baş ağrısı, boyun ağrısı yalnızca boyunla sınırlı kalmayan, kol, omuz gibi alanları da etkisi altına alan bir ağrı türüdür. Boynun arka tarafında ortaya çıkan ağrılar genelde baş ağrısıyla birlikte yaşan Boyun baş ağrısı, boyun ağrısı yalnızca boyunla sınırlı kalmayan, kol, omuz gibi alanları da etkisi altına alan bir ağrı türüdür. Boynun arka tarafında ortaya çıkan ağrılar genelde baş ağrısıyla birlikte yaşanır. Bu tür boyun baş ağrıları kronik ve akut olmak üzere iki grupta incelenir. Akut olarak gelişen boyun baş ağrısı bazen birkaç saat, bazen ise birkaç gün etkili olabilir. Kronik olarak gelişen boyun baş ağrıları ise haftalarca, aylarca ya da uzun yıllarca etkisini koruyabilir. Boyun baş ağrısı kadın erkek fark etmeksizin her yaşta görülebilen bir ağrı türüdür.

Boyun baş ağrısının nedenleri

Duruş bozuklukları: Masa başında çalışanlarda, uzun saatler boyunca bilgisayar başında kalanlarda boyun baş ağrısına sık rastlanır. Masa başında ya da bilgisayar başında çalışan kişilerin ağrıya maruz kalmaması için duruş pozisyonuna çok dikkat edilmelidir. Beraberinde gece yatarken alınan yatış pozisyonu da boyun baş ağrılarını tetikleyebilir.

Baş boyun sakatlanmaları: Kaza, baş ya da boyuna alınan bir darbe, spor gibi eylemlerde boyun baş ağrısına maruz kalınabilir. Bu tarz ağrıları hafifletmek amacıyla fizik tedavi tavsiye edilir.

Boyun kaslarında zorlanma: Halk arasında ani ya da ters hareket olarak bilinen bir sorundur. Boyun kaslarının gereğinden fazla zorlanması kısa süreli boyun ağrısına ve beraberinde baş ağrısına yol açabilir.

Stres: Uzun süre strese maruz kalmak vücutta bulunan bütün kasları olumsuz etkileyebilir. Stres nedeniyle kaslar gerilerek boyun baş ağrısına yol açabilir.

Menenjit: Hayati risk yaratan bir enfeksiyon hastalığı olan menenjit, boyun baş ağrısına davetiye çıkarabilir. Boyun baş ağrısı haricinde ateş, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler de görülebilir.

Boyun kireçlenmesi: Kemiklerde ve komşu eklemlerde oluşan iltihap boynun ciddi anlamda ağrımasına yol açabilir. Bu ağrı ilerleyerek başın arka kısmında da hakim olabilir.

Boyun diskinde kayma: Omurilik ve boyun arasında yer alan diskin herhangi bir nedene bağlı olarak kayması sebebiyle boyun ve baş ağrısı yaşanabilir. Kayan disk sinirlere baskı uygular ve bu baskı nedeniyle şiddetli ağrılar yaşanır.

Boyun Baş AğrısıBoyun baş ağrısı belirtileri
 • Boyun baş ağrısında yaşanan ağrı genellikle enseden başlayarak, üst kısımlara doğru ilerler. Nadir olarak göz çevresi de etkilenerek ağrının şiddeti dayanılmaz boyuta ulaşabilir. Ağrı tek taraflı olabileceği gibi başın tamamında da gözlemlenebilir.
 • Boyun baş ağrısı genelde zonklama tarzında olmaz. Ağrı kasılmalar şeklinde yaşanabilir.
 • Boyun baş ağrısında ışık ve sese karşı hassasiyet yaşanmaz.
 • Ağrı belli aralıklarda mide bulantısı ve kusma ile beraber görülebilir.
Boyun baş ağrısı tanışı

Şikayetler nedeniyle doktora başvurulduğunda doktor hastanın öyküsünü alır. Hastaya ağrıyla alakalı bazı sorular yöneltilir. Ağrını şiddeti, yeri, aralığı belirlenir. Ardından MR ve tomografi istenerek tanı koyulmaya çalışılır. Bu tetkikler sonucu boyun baş ağrısı tanısı başarıyla konulabilir.

Boyun baş ağrısı tedavisi

Boyun baş ağrısı teşhis edildikten sonra doktor nedene bağlı olarak tedavi başlatır. Başlangıçta ağrı ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılır. Eğer kullanılan ilaçlar ağrı üzerinde etkili olmamışsa fizik tedaviye başlanabilir. Beraberinde hastaya evde uygulanması gereken egzersizler önerilebilir. Sıcak ve soğuk kompres yine uygulanabilecek tedaviler arasındadır.
]]>
Mide Bulantısı Baş Dönmesi https://www.bas.gen.tr/mide-bulantisi-bas-donmesi.html Tue, 27 Nov 2018 01:05:22 +0000 Mide bulantısı baş dönmesi; Birçok nedeni olan mide bulantısı ve baş dönmesi iç kulak iltihabından, gıda zehirlenmelerine, dengesiz beslenmelerden panik ataklara kadar bir çok sebebi vardır. Baş dönmesi genellikle mide bul Mide bulantısı baş dönmesi; Birçok nedeni olan mide bulantısı ve baş dönmesi iç kulak iltihabından, gıda zehirlenmelerine, dengesiz beslenmelerden panik ataklara kadar bir çok sebebi vardır. Baş dönmesi genellikle mide bulantısı ve kusma ile beraber görülür. Bunun sebepleri arasında en başta iç kulakta dengeyi sağlayan kısımın iltihabıdır. Mide bulantıları özellikle yavaş ve derin nefes alarak meditasyon şeklinde geçirilebilir. Zencefil ve zahter çayları mide bulantılarına iyi gelebilir. Bu mide bulantısı ve baş dönmesi kafa içi basınç artmasına sebep olur. Bunlardan biri beyincik sarkmasıdır. Baş, ense, omuz ağrıları gibidir. Özellikle baş ağrıları geceleri uykudan uyandırabilecek şiddettedir. Bu ağrı mide bulantısı ve baş dönmesi şeklinde uyandırabilir. Baş ağrıları için ise ilk yöntem sessiz bir odada nemli bir havlu ile  gözleri kapatıp dinlenmek iyi gelecektir. Mide bulantısı, baş dönmesinin ne sıklıkla oluştuğu ve sosyal hayatı ne kadar etkileyip etkilemediğine dikkat edilmelidir. Vertigo hastalığında ise mide bulantısı, baş dönmesi her zaman olur. Bunun için korucu tedavi için hastalığın nedeni çözülmelidir. ve atak dönemlerinde nörol tedavi ile hasta rahatlatılmalıdır. Beyin denge merkezi ile beraber çalıştığından dolayı bulantı uyarılmış olur ve hem mide bulantısı hemde baş dönmesi meydana gelir. 

Mide bulantısı baş dönmesinde sık rastlanan sebepler;
 • Yarattığı duygular nedeni ile mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilir.
 • Sabahları kahvaltı yapılmadan aç karnına bol miktarda çay, kahve tüketilmesi mide bulantısı ve baş dönmesine sebep olabilir.
 • Tansiyon ve kan şekerinin düşmesi baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir. 
 • Labirintit: İç kulakta tahriş ve şişlik ile kendini gösteren iltihaplanma dır. İltihaplandığı zaman normal çalışamadığından dolayı mide bulantısı baş dönmesi, kusma gibi, işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir. İlerlemiş seviye iltihaplar için doktor kontrolünden geçip antibiyotikler kullanmak gerekir.
 • Vertigo: İç kulakta bulunan yarım daire kanalları vücudun dengesini sağlayan sıvıyı barındırır. Buradaki iltihaplanma beyine giden sinyalleri etkilediği için kişinin dengesini bozar. Antibiyotikler, biz dizi testler tedavi için uygundur. 
 • Migren: Baş dönmesi mide bulantısının nörolojik bir sendromudur. 
Mide Bulantısı Baş DönmesiMide bulantısı baş dönmesine iyi gelebilecek tedavi ve ilaçlar ise; 
 • Parasetamol, İbuprofen, Ketoprofen, Naproksen, Aspirin, Kafein kombinasyonu, Ketorolakdır. 
 • Stres, alkol, kafein ve tuzdan uzak durulmalıdır. 
 • Tekrarlatan pozisyonlardan uzak durulmalıdır.
 • İlaç tedavisi
 • Cerrahi tedavi
 • Egzersizler
]]> Yatarken Baş Dönmesi https://www.bas.gen.tr/yatarken-bas-donmesi.html Tue, 27 Nov 2018 16:02:03 +0000 Yatarken baş dönmesi, herkes tarafından oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Özellikle baş dönmesi atağı olarak bilinen kriz ortamında bulantı ve kusmaya, çoğu hastalarda ise
Yatarken baş dönmesi, herkes tarafından oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Özellikle baş dönmesi atağı olarak bilinen kriz ortamında bulantı ve kusmaya, çoğu hastalarda ise sarhoş gibi hissetmeye yol açtığı bilinmektedir. Henüz tam olarak teşhis konulamayan yatarken baş dönmesi ise tedavi edilmediği taktirde belli bir süre sonra depresyon gibi farklı boyutlarda hastalıklara yol açmaktadır. Kişi uyku haline geçmeden önce veya uykudan uyanınca yatarken baş dönmesi ile karşı karşıya kalabilir. Kişinin birden gözü kararmaya başlar ve kişi yataktan kalmakta oldukça zorluk çeker. 

Yatarken baş dönmesine sebep olan faktörler
 • Hasta kişinin, sürekli olarak kullanmakta olduğu ilaçların yan etkisi olarak yatarken baş dönmesi oldukça sık görülür.
 • İnsanlarda oldukça sık karşılaşılan bir diğer rahatsızlığa bağlı olarak orta kulak iltihabı eğer genel olarak ortalama üç aydan fazla süreyle devam ederse bu rahatsızlık kişilerde yatarken baş dönmesine sebep olur.
 • Baş bölgesinin ön bölümünde ya da tek olarak bir yanında zonklama adında, güçlü olarak bir ağrı olarak bilinen migren, kişilerin genel olarak günlük rutinlerini oldukça aksatacak kadar zorlu bir baş ağrısı olarak bilinmekle birlikte baş dönmesine yol açtığı bilinmektedir.
 • Kişilerde iç kulakta oldukça fazla sıvı birikmesi anlamına gelmektedir olan ve nadir olarak görülen bir rahatsızlık meniere hastalığı, anlık olarak krizler halinde ilk olarak yatarken baş dönmesine sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıktan sonraki dönemlerde buna bağlı olarak ortaya çıkan bu dönmeler 20 dakika kadar da sürebildiği ve 24 saat boyunca oldukça etkili olabildiği görülmektedir.
 • Denge siniri de sebep olan bir diğer rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Kişilerde denge sinyallerinin ilk olarak iç kulaktan beyine iletilmesinden oldukça sorumludur. Bu sistem üzerinde farklı bir bozukluk direk olarak farklı şekilde sonuçlandığı bilinmektedir. Buna örnek olarak viral enfeksiyon sebebiyle denge sinirinde oluşacak olan bir enfeksiyon veya bu tip sinire basınç oluşturacak olan farklı olarak bulunan bazı tümörler baş dönmesi semptomuna oldukça fazla olarak yol açabilir.
 • Vücut içeriğinde bulunan bazı virüslerin ilk olarak iç kulağın labirent adı verilen kısmında genel olarak tahriş ve iltihap oluşturması sonucu ortaya çıkan labirentit rahatsızlığı da yatakta baş dönmesine sebep olmaktadır. Labirentit hastalığı genellikle kulak ya da üst solunum yollarına bağlı enfeksiyonundan kaynaklandığı bilinmektedir. 
 • Kişide vücutta meydana gelen bazı farklı sorunlar, hastalıklar dışında olan kaza ya da düşmeye bağlı olarak bunun sonucunda meydana gelmiş olan kafa travmaları da, baş dönmesine yol açan bir değer sebepler arasında yer almaya başlamıştır. 
Yatarken Baş DönmesiYatakta baş dönmesi engellenmesi için yapılması gerekenler
 • Stres ve bazı kalp sorunlarına bağlı heyecan durumları kontrol altına alınması gerekir.
 • Kişi, uyku, yemek, ve özellikle bağırsak düzenlemesini uygulamaya geçirmekle birlikte bunların bozulmasına bağlı olarak stres hormonlarında yükselme olacağını bilmesi gerekir. Kaliteli bir şekilde uyku uyunmalı, her gün düzenli olarak aynı saatte yatıp kalkmaya oldukça dikkat edilmeli, yemek öğünleri atlanmamalı, günde en fazla 5 öğün yenmeli, bağırsaklarının saat gibi çalışması oldukça düzenli olarak sağlanmalı.
 • Kişiler tuzu çok fazla abartmadan kullanmaları gerekir. Kişide yüksek veya düşük tansiyona bakılmaksızın vestibüler atak geçirmesinden kaynaklanan bir rahatsızlığı olabileceğinden dolayı tuza oldukça dikkat edilmesi gerekir.
 • Sigara ve alkol gibi içerisinde maya olan içkilerden uzak durulması sağlanarak yatakta baş dönmesi engellenmiş olacaktır.
 • Kafein içeren çay, kahve ve kola gibi içeceklerden olabildiğince uzak kalınması gerekir.
 • Farklı olarak ba]]> Sinüzit Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/sinuzit-bas-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 23:11:24 +0000 Sinüzit baş ağrısı; burun mukozasının iltihaplanarak, yüzde, gözde ve başta sinüslerin ağrı yapmasıdır. Genellikle ağrılar zonklayıcı biçimdedir. Burun, şakak, alın ve göz çevresindeki hava dolu boşluklara Sinüzit baş ağrısı; burun mukozasının iltihaplanarak, yüzde, gözde ve başta sinüslerin ağrı yapmasıdır. Genellikle ağrılar zonklayıcı biçimdedir. Burun, şakak, alın ve göz çevresindeki hava dolu boşluklara sinüs denir. Sinüsler büyüklü, küçüklü şekilde birbirinden farklı boyutlarda olup, sayıları 15-20 civarındadır. Sinüsler kanallar yardımıyla buruna açılırlar. Bu kanalların içerisinden burun mukozası geçer. Mukozanın ürettiği salgı burun içerisinde solunum yollarının ısıtılmasını ve nemli kalmasını sağlar. İşte bu mukozanın iltihaplanmasıyla sinüzit baş ağrısı meydana gelir.

  Sinüzit çeşitleri;

  • Akut sinüzit
  • Kronik sinüzit

  Akut sinüzit; göz altı torbalarının etrafında ve yüzün etrafındaki basınç ile oluşan ağrılar akut sinüzitin belirtileridir. Akut sinüzit genellikle soğuk algınlığı, nezle veya grip gibi hastalıkların sonucunda meydana gelir. Bu hastalıklar en geç 7 gün içerisinde iyileşme göstermeyip aksine daha kötü durumda hastayı kötüleştiriyorsa, hastanın akut sinüzit olma ihtimali çok yüksektir. Böyle bir durum ile karşılaşılırsa hastanın doktora gitmesi en doğrusudur. Doktor gerekli ise antibiyotik ve rahatlatıcılar ile hastaya uygun tedaviyi uygulayacaktır. Diş apsesi, eğri burun kemiği gibi hastalıklar da akut kronik yapabilecek hastalıklara örnektir.

  Kronik sinüzit; Daha önce geçirilmiş olan akut enfeksiyonların iyi bir şekilde tedavi edilmemesi sonucunda ortaya çıkan belirtilerdir. Arada görülen enfeksiyonların üst üste gelerek sinüs deliklerini kapatıp, akıntıyı dışarı verememesi sonucu oluşan sinüzit türüdür. 12 hafta veya daha fazla süren aralarda akut ataklar oluşturan sinüzitlerdir. Bazen hasta 2-3 antibiyotik kullanımıyla bile iyileşemez. Bu gibi durumlarda tekrar doktor ile görüşmekte fayda vardır. Çünkü kronik sinüzit sinüslerin yapısında kalıcı değişikliklere neden olur ve enfeksiyonlara karşı daha yatkın bir hal almasına sebep olabilir. Zaman zaman ortaya çıkan bu akıntılar yayılarak hastanın bronşit olmasına sebebiyet verebilir.

  Sinüzit baş ağrısı belirtileri

  • Yüzde, gözde, başta ağrı vardır
  • Baş ağrısı zonklayıcı biçimdedir
  • Ağır bir şey kaldırırken, eğilirken, ani hareket edince ağrılar şiddetlenir. Ağrıyan yere baskı uygulanınca daha çok şiddet artar.
  • Burun akıntısı vardır. Bu akıntı sarı - yeşilimsi bir renktedir.
  • Hasta yorgundur. Ateşi çıkabilir.
  • Kötü ağız kokusu

  Sinüzit baş ağrısı tanısı nasıl konulur

  Sinüzit baş ağrısı tanısı için, bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmak gerekmektedir. Doktorunuz öncelikle sizin şikayet ve belirtilerinize göre hastalığa tanı koyulacaktır. Doktorunuz size; başınızın ne sıklıkta ağrıdığı, burun akıntınızın olup olmadığı gibi sorular sorarak sizin yardımınız ile hastalığa kesin teşhisi koyabilir. Bunların yanı sıra burnunuzda tıkanıklık var mı, görme bozukluğunuz var mı, ağız burun kulak kontrolleri yaparak sizi muayene edebilir. Gerekli gördüğü durumlarda röntgen film, tomografi, endoskopi gibi yollara da başvurabilir.

  Sinüzit Baş Ağrısı

  Sinüzit baş ağrısı yapabilecek faktörler

  • Saçları ıslatıp soğuk havaya çıkmak
  • Havanın kirli dumanlı olması
  • Klimalı ortamlarda uzun süre kalınması
  • Sıcak havalarda serinlemek için terledikten sonra vantilatörün karşısına çıkmak
  • Çok kuru ortamlarda bulunmak
  • Sigara kullanmak
  • Uzun süren burun tıkanıklığı
  • Dişlerde meydana gelen iltihap

  Sinüzit baş ağrısı tedavisi

  Sinüzit baş ağrısı tedavisinde doktorlar genellikle hasta üzerinde üç hedefe yönelmektedir.

  • İltihapla mücadele etmek,
  • Ağrıyı ortadan kaldırmak,
  • Hastalığın sürekl]]> Ayak Baş Parmak Morarması https://www.bas.gen.tr/ayak-bas-parmak-morarmasi.html Wed, 28 Nov 2018 10:26:20 +0000 Ayak Baş Parmak Morarması, bu problem ayak tırnaklarında meydana gelen enfeksiyonlar, kırılma ve incinmeler gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Genellikle ağrı ile birlikte gelen morarma problemi parmakta kırık olduğuna işaret e Ayak Baş Parmak Morarması, bu problem ayak tırnaklarında meydana gelen enfeksiyonlar, kırılma ve incinmeler gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Genellikle ağrı ile birlikte gelen morarma problemi parmakta kırık olduğuna işaret eder. Bu gibi durumlarda acilen bir hekime başvurmanız gerekebilir. Ayrıca diyabet hastalarında damar tıkanıklığı nedeniyle de morarma problemi görülebilir. Tıp dilinde siyanoz olarak bilinen bu problem, kılcal damarlarda hemoglobin seviyesinin artması ile deride mor bir renk alması hali olarak bilinmektedir. Fiziksel darbeler ve çarpmalar ile meydana gelen morarmalara ise hematom adı verilir.

   Ayak baş parmak morarması, öncelikle parmağın morarmasının nedeni araştırılmalıdır. Eğer bu probleme kırık neden olduysa bunu sizde kemikler ve ağrılara bakarak sizde bunu tespit edip hemen bir ortopedi servisine başvurabilirsiniz. Morarma öncesi şişme ve kızarıklık da görülür. Morarma başladığı sürede şişlik yok olur. Eğer bu morarma da yara da açıklık varsa yaranın enfeksiyon kapmaması için tedbirler alınmalıdır. Moraran parmakların tedavisi için ayağınızı yüksek bir yerde dinlendirebilirsiniz. Ayrıca morarma probleminde bilinen en yaygın tedavi yöntemi olan buz kompresi de uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra moraran parmağa bandaj uygulamak da tedavi için gerekli olabilir. Ancak bandaj bağlanırken gevşek veya sıkı olmamasına dikkat edin. Ayrıca ayakta fazla durmamaya ve gezerken moraran parmağınızın üzerine basmamaya dikkat edin.

   Ayak Baş Parmak Morarması
   Ayak baş parmak morarması, parmak morarmasında yapılabilecek en önemli tavsiyeler ise şunlardır:
   • Özellikle tırnağa alınan darbeler sonucunda moraran parmağın daha kötüye gitmemesi için hemen muayene olmanız fayda vardır.
   • Biberiye yağı moraran parmağın üzerine sürebilirsiniz. Ayrıca dövülmüş eti de parmağın üzerine basarak tedavi edebilirsiniz. Zeytinyağı lapası da bu yöntemler arasındadır.
   • Bal, un ve zeytinyağı karıştırılıp parmakların üzerine konulursa ağrının dinmesine yardımcı olur.
   ]]>
   Halsizlik Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/halsizlik-bas-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 00:39:28 +0000 Halsizlik ve baş ağrısı, Kişinin fiziki yada psikolojik yorgunlukları veya rahatsızlıkları kişinin kendisinde halsizlik ve baş ağrısı olarak görülür. Kişilerin gereğinden fazla kendilerini yorması halsizlik ve baş ağrıs Halsizlik ve baş ağrısı, Kişinin fiziki yada psikolojik yorgunlukları veya rahatsızlıkları kişinin kendisinde halsizlik ve baş ağrısı olarak görülür. Kişilerin gereğinden fazla kendilerini yorması halsizlik ve baş ağrısını tetikler. Bunun dışında bir çok sebebe bağlı olarak görülen bu rahatsızlıklar zamanla etkenler ortadan kalkmaz ise kişinin kendi hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. İş dolayısıyla kişinin kendini bir noktaya odaklamasından kaynaklanacağı gibi halsizlik ve baş ağrısının altında yatan ciddi hastalıklarda olabilmektedir. Kişide ki halsizlik ve baş ağrısı şikayetleri günlük işlevlerini yapmasında zorlanıyorsa  vücut ki kaslar yeterince işlevlerinin yerine getiremiyor demektir. Vakit kaybetmeden doktora gidip şikayetlerinizi anlatmanız ve rahatsızlığınızın hangi boyutta olduğunu tespit etmelisiniz.

   Halsizlik Baş Ağrısı
   Halsizlik ve baş ağrısı nedenleri
   • Psikolojik sebepler, Kişinin alkol ve uyuşturucu kullanması,beslenme bozukluklukları,kaygıları, ev ve iş değişikliği, arkadaş ve evden kaynaklı sorunlar yada boşanma gibi bir çok sebep kişide halsizlik ve baş ağrısı yapabilir. Gün içerisinde karşılaşılan stresli durumlarda doz aşılınca ve kişi bunun üstesinden gelecek bir yol bulamadıysa halsizlik ve baş ağrısı yaşar. Eğer uzun süreli ve yoğun bir strese maruz kalıyorsa kişi beraberinde umutsuzluk ve çaresizlik hissi yaşamaya başlar. Çeşitli sebeplerden yaşanan depresyon durumu ve bu depresyon sürecinde kullanılan bazı ilaçlar kişide halsizlik ve baş ağrısına yol açar. Bu durumda yapılması gereken en uygun şey stres ve stres etkenlerinden uzaklaşmak olacaktır. Eğer mümkün ise kendiniz ve ruh sağlığınız için küçük bir tatil yapabilir veya severek yapabileceğiniz hobiler edinebilirsiniz. Dostlarınızla, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirmekte bir diğer seçenektir.
   • Enfeksiyon hastalıkları, Soğuk algınlığı, grip, sıtma ve hepatit gibi enfeksiyonel hastalıklar sonucunda kişi baş ağrısı ve halsizlik hissedebilir.
   • Metabolik hastalıklar, Anemi, şeker, karaciğer,böbrek gibi metabolik hastalıklar beraberinde halsizlik ve baş ağrısı getirir.
   • Uyku problemleri, Uzun süren yolculuklar, gün boyu uykusuz kalmak, yeterince ve kaliteli bir uyku uyuyamamak, uyku apsesi, uyku problemleri olan kişiler halsizlik ve baş ağrısı şikayetlerinden yakınmaktadırlar.
   • Menopoz, Menopozun başlıca belirtilerinden birisi olan menopoz, yaşanan hormonsal değişimler sonucunda kişinin uykuya dalma ve uyuyamam problemlerini berberinde getirir. Kişi uyuyamadığı için halsizlik ve baş ağrısı yaşmaktadır.
   • Halsizlik ve baş ağrısına karşı alınacak önlemler, Gün içerisinde sıvı alınımını dikkat etmeli ve en az 2/5 litre su tüketmek gerekmektedir. Alkol ve uyuşturucudan uzak durmalıdır. Çalışma saatlerinde fazla aşırıya kaçmak kişinin vücudunu yoracağı için çalışma saatlerini esnetmemek gerekir. Elinizden geldiği kadar stresli ortamlardan uzak durunuz. Düzenli spor yaparak vücudunuzun daha dinç kalmasını sağlayabilirsiniz. Dengeli ve yeterli beslenme sonucunda vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi alabilirsiniz. Hazır yağlı tuzlu paket gıdalar tansiyonunuzu yükselterek halsizlik ve baş dönmesine sebep olacağı için uzak durmanız gerekmektedir. Eğer doktorunuz tavsiye eder ise multi vitamin ilaçlarından kullanılabilir. 
   ]]>
   Ani Baş Dönmesi https://www.bas.gen.tr/ani-bas-donmesi.html Thu, 29 Nov 2018 01:56:31 +0000 Ani Baş Dönmesi, Ani baş dönmesi birçok kişini karşılaştığı bir sorundur. Bu durum bazen ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ani baş dönmesi genellikle denge kaybından kaynaklanır. Yani ani baş dönmelerinin se Ani Baş Dönmesi, Ani baş dönmesi birçok kişini karşılaştığı bir sorundur. Bu durum bazen ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ani baş dönmesi genellikle denge kaybından kaynaklanır. Yani ani baş dönmelerinin sebeplerinden biri kulaklarla da ilgilidir. İç kulağımızda bulunan sıvılar terazi gibi biz her hareket etmemizde dengemizi sağlamak için sağa sola hareket ederler. Bunları zarar görmesi veya bir kulağımızın diğerine göre daha çok çalışması denge kaybına yol açar. Baş dönmesinin sebebi kulakla ilgiliyse bunlar oldukça şiddetli başlar. Ani baş dönmelerinin sebebi eğer kulak ise baş dönmesinin dışında işitme kaybı, kulakta doygunluk gibi rahatsızlıklarda eklenir. Ani baş dönmesini sebebi eğer beyin merkezi kaynaklıysa hafif dönmeler şeklinde olur geçici felçler, görmede ve konuşmada bozukluklar, baş ağrıları da eklenir. Ani baş dönmeleri öylesine bir şey değildir. Bu dönmelerin ardında bazı sebepler yatar. Bu nedenle tedavinin yapılması ve asıl sebebin ne olduğu bilinmesi gerekir. Ani baş dönmelerinde bazen ilaç tedavisiyle birlikte  bazı egzersizler de uygulanması gerekir. 

Ani Baş Dönmesi Nedenleri

Ani baş dönmesi esnasında bazen hastaneye kaldırılıp serum takılması gerekebilir. Ani baş dönmelerini başlıca sebeplerinden biri de aşırı strese veya yorgunluğa maruz kalmaktır. Aynı zamanda ani baş dönmesini daha basit sebepleri de olabilir. Örneğin; sabah kahvaltı yapmamak yada o gün çok fazla kahve içmeniz de olabilir. Ayrıca bu baş dönmelerinin bir sebebi de yine kulakla ilgili olan orta kulak iltihabı olabilir.

Ani Baş Dönmesi
Ani Baş Dönmesi Belirtileri
 • Baş ağrısı
 • Ense bölgesinde sertlik ve ağrılar
 • Titreme nöbetleri
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Kol veya bacakları hareket ettirememe
 • Görme bozukluğu
 • Konuşma bozukluğu
 • Bayılma
 • Birkaç dakikadan fazla bilincin ya da dikkatin kaybolması
 • Kalp atışında düzensizlik
 • İşitme kaybı 
Ani Baş Dönmesi Tedavisi: Eğer ani baş dönmesi yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza görünmenizi tavsiye ederim. Ani baş dönmesinin altında yatan sebepler birden çok olduğu için herkese aynı tedavi uygulanmayabilir. Bu durumda sizin ani baş dönmenizin sebebini öğrenip ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.
]]>
Baş Dönmesi https://www.bas.gen.tr/bas-donmesi.html Thu, 29 Nov 2018 20:21:10 +0000 Baş dönmesi, günümüzde en az bir kere bile olsa başımıza gelmiş bir durumdur. İnsanlarda sık sık karşılaşılan bu durumun birçok farklı nedeni olduğu için herkeste aynı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Baş dönmesi b Baş dönmesi, günümüzde en az bir kere bile olsa başımıza gelmiş bir durumdur. İnsanlarda sık sık karşılaşılan bu durumun birçok farklı nedeni olduğu için herkeste aynı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Baş dönmesi bir diğer şekilde dengesizlik olarak adlandırılabilmektedir. Birçok zaman farklı organlarda oluşan bazı hastalıklar, insanlarda baş dönmesi problemine neden olabilmektedir. Günümüzde insanlarda baş dönmesi olarak rahatsızlık veren bir hastalık vardır. Bu hastalığın tıp dilindeki adı " Vertigo" olarak bilinmektedir. İnsanlar bu hastalığa yakalandıklarında direk olarak bir başkasına bu hastalığı baş dönmesi şeklinde açıklamaya kalkarlar. Eğer kişi bu hastalığa yakalanmışsa genellikle meydana gelen baş dönmesi, normalde meydana gelen baş dönmesinden biraz daha farklı şekilde gerçekleşir. Örneğin kişi bu hastalığa yakalanmışsa ilk olarak kişide meydana gelecek durum yerin, kişinin ayağının altından kayması şeklindeki bir baş dönmesidir. Bu durumlarda kişi çok ciddi bir şekilde baş dönmesi ve dengesizlik rahatsızlığı yaşayacaktır. Baş dönmesi rahatsızlığı daha önceden de belirttiğimiz gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Özellikle beyin hastalıkları, hormonal rahatsızlıklar, dahili rahatsızlıklar ve boyun hastalıkları direk olarak insanlarda baş dönmesi rahatsızlığına neden olurlar. Baş dönmesi rahatsızlığı olan insanlar için en dikkat edilmesi gereken şey dengenin sağlanmaya çalışılmasıdır. Özellikle kişi yalnız başına dışarıdaysa bu durumda kişinin kaza yaşamaması için dengesini sağlaması çok önemlidir. Bu durumlarda hangi organın rahatsız olduğuna bakılmalıdır. 

Baş dönmesi rahatsızlığında ne gibi şikayetler meydana gelir

Bal dönmesi, insanlar tarafından genellikle farklı şekillerde anlatılmaktadır. Çok farklı bir durum olan baş dönmesi, insanlarda kimi zaman her tarafın dönmesi, yerin ayak altından kayması, kişinin kendisinin dönmesi ya da bir yana doğru kayması gibi haller ile meydana gelebilmektedir. Bunların hepsine birden baş dönmesi denilebilir. Baş dönmesiyle birlikte meydana gelen en büyük şikayetlerden bir tanesi de baş dönmesi sırasında kişinin gözlerinin kararmasıdır. Bunun yanında bazı insanlarda baş dönmesiyle birlikte kulak çınlaması, kulakta basınç hissi meydana gelebilmektedir. 
Baş dönmesi bazı insanlarda da beraberinde mide bulantısı ve kusma rahatsızlığını getirmektedir. Bunlar genellikle yaş olarak biraz daha küçük olan insanlarda meydana gelmektedir. Bu nedenle kişinin kusmaya hazır olması gerekir. Son olarak baş dönmesiyle birlikte meydana gelerek insanlarda bir şikayet olan durum ise kişinin vücudunun çeşitli yerlerinde oluşan uyuşma hissidir. Bu sorun tamamen branş uzmanı tarafından değerlendirilir. Eğer uyuşmalar çok fazlaysa durumun ciddiyeti biraz daha anlaşılabilir. 

Baş Dönmesi
Baş dönmesi nedenleri nelerdir

Kulak hastalıkları: İnsanlarda meydana gelen kulak hastalıklarının yüzde yetmişi kulağa bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklanmalıdır. Özellikle meniere hastalığı, pozisyonel vertigo, kulağın akıntılı kronik hastalıkları ve daha birçok kulak hastalığı baş dönmesine neden olabilmektedir. Fakat kulağa bağlı olarak meydana gelen baş dönmesi rahatsızlığının en büyük nedeni derin damar tıkanıklığıdır. 
Travmalar: Kafa bölgesine alınan travmalar, iç kulağı zedeleyerek aşırı bir şekilde baş dönmesine neden olabilir. Bunun yanında kişilerde kusma ve bulantı gibi hallerde meydana gelebilmektedir. Bu duruma bağlı olarak meydana gelen baş dönmesi sorunlarının ortadan kalkması için birçok zaman haftalar ya da aylar geçmesi gerekebilir.
Enfeksiyonlar: Özellikle şiddetli olarak meydana gelen gribal enfeksiyonlar, insanlarda baş dönmesine neden olabilmektedir. Bu durum da aslında direk olarak kulakla ilgilidir. Meydana gelen enfeksiyonlar kulağı etkileyerek bu şe]]> Gebelikte Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/gebelikte-bas-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 08:56:58 +0000 Gebelikte baş ağrısı, gebelik harici normal dönemde de kadınların çok sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri olan baş ağrısı, eğer normal zamanlarda yaşanıyorsa gebelik döneminde kat kat artarak yaşanabilir. Gebelikte baş ağrısı, gebelik harici normal dönemde de kadınların çok sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri olan baş ağrısı, eğer normal zamanlarda yaşanıyorsa gebelik döneminde kat kat artarak yaşanabilir. Baş ağrısına, mide bulantısı, kusma, halsizlik, bel ağrısı, sırt ağrısı gibi şikayetlerde eşlik edebilir. 20-40 yaş arasındaki gebelerde baş ağrısına yüksek oranda rastlanabilir. Gebelik döneminde baş ağrısı, gebelik sebebiyle değişen hormonlar nedeniyle yaşanabilir. Gebelik döneminde yaşanan baş ağrısı tipleri genelde migren ve gerilim tipidir.

Yazımızın devamında gebelikte baş ağrısı tipleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Baş ağrısına yol açan birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle baş ağrısının neden kaynaklandığını öğrenmek için bir doktora başvurmakta yarar vardır. Doktor gerekli incelemeleri yaparak baş ağrısı tipini ve nedenini tespit ederek, uygun tedaviye başlayabilir. Gebelikte baş ağrısı için bilinçsiz bir şekilde ağrı kesici ilaç ya da bitkisel karışımlardan kullanmak yanlış olur. Şiddetli baş ağrıları ve geçmek bilmeyen baş ağrıları için nöroloji uzmanına başvurmak ve doktorun önerisi dahilinde ilaç kullanımına başlamak gerekir.

Gebelikte baş ağrısının en sık nedenlerinden biri preeklamsidir. Preeklampsi halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak tanımlanır. Gebelik zehirlenmesi anne adayında tansiyon yükselmesine neden olur ve beraberine şiddetli baş ağrısı yaşanabilir.

Gebelikte migren tipi baş ağrısı

Migren tipi baş ağrısı gebelikte ve halk arasında en sık rastlanılan baş ağrısı tiplerinden biridir. Baş ağrısıyla beraber mide bulantısı, kusma gibi şikayetlere yol açar ve ağrı zonklayıcı niteliktedir. Gebelik dönemi, adet dönemi ve menopoz dönemi migren tipi baş ağrısını tetikleyebilir. Anne adayı doğum yaptıktan sonra yaşanan migren tipi baş ağrısında hafifleme fark edilebilir. Bazen ağrı doğumdan sonra tamamen geçebilir. Gebelik döneminde östrojen hormonunda yaşanan artış nedeniyle migren ataklar halinde ve oldukça şiddetli yaşanabilir. Daha fazla gebeliğin ilk 3 ayında görülen migren tipi baş ağrısı, gebelik 3 ayı tamamladıktan sonra etkisini azaltabilir. Bazı anne adayları normal zamanda hiç migren ağrılarına maruz kalmasa bile gebelik döneminde bu ağrılara maruz kalabilir.

Gebelikte migren ağrıları, stres, uykusuzluk, yorgunluk, üzüntü, depresyon, aşırış es, yoğun egzersiz ve aşırı kahve-çay tüketimi nedeniyle tetiklenebilir. Bu dönemde kullanılabilecek tıbbi ilaçların anne ve anne karnındaki bebeğe zarar verebileceğinden dolayı kullanılmaması gerekir. Ancak aşırı yaşanan ve geçmeyen ağrılar için uzman doktor ağrıyı hafifletmek amacıyla bazı ilaçlar tavsiye edebilir.

Gebelikte Baş Ağrısı
Gebelikte küme tipi baş ağrısı

Küme tipi baş ağrısı erkeklerin kadınlardan daha fazla maruz kaldığı bir baş ağrısı tipidir. Fakat gebelik döneminde olan birçok kadın küme tipi baş ağrısı yaşayabilir. Gebeliğin 1-2. ayları arasında başın tek tarafında hakim olur ve oldukça şiddetli yaşanır. Ağrının oluşum gösterdiği bölgede hassasiyet, kızarıklık ve göz sorunları yaşanabilir.

Gebelikte gerilim tipi baş ağrısı

Bütün başı etkisi altına alan baş ağrısı tipidir. Baş ağrısıyla beraber gerilme hissi yaşanır. Ağrıyı kontrol altına almak için anne adayına parasetamol türü ilaçlar reçete edilebilir. İlaç tedavisi başarılı olmazsa terapi tedavisi uygun görülebilir.
]]>
Baş https://www.bas.gen.tr/bas.html Fri, 30 Nov 2018 17:41:10 +0000 Baş, vücudumuzda beyin ve beyincik gibi önemli organların yer aldığı, kulak, burun, göz gibi duyu organlarımızın yerleştiği, çevresinde yassı kemiklerden meydana gelen kafatası kemikleri bulunan bölümdür. Kafatası kemikleri Baş, vücudumuzda beyin ve beyincik gibi önemli organların yer aldığı, kulak, burun, göz gibi duyu organlarımızın yerleştiği, çevresinde yassı kemiklerden meydana gelen kafatası kemikleri bulunan bölümdür. Kafatası kemikleri başın şekillenmesini ve burada bulunan organların korunmasını sağlar. Bu kısımdaki yassı kemikler birbirine oynamaz eklemlerle bağlıdır. Burada tek oynayan eklem alt çene kemiğindeki yarı oynar eklemdir. Baş vücutta oldukça hassas bir bölümdür. Bu nedenle her türlü darbeden, yaralanmadan korunması gerekir.

Başta bulunan organlar
 • Kulak: İşitme duyusunu sağlayan organımızdır.
 • Göz: Görme duyusunu sağlayan küremsi yapıda organımızdır.
 • Burun: Solunum ve koklama işlevi olan organımızdır.
 • Ağız: Sindirim sisteminin dıştaki ilk açıklığı ağızdır. Burası besinler alınır, dişler yardımıyla mekanik sindirim, tükürük yardımıyla kimyasal sindirimin başladığı yerdir. Ayrıca ağızda tat duyusunu sağlayan dil organımız da bulunur. Konuşmada ses çıkarmayı sağlamak için, akciğerlerden gelen havaya dil dişler ve dudakların yardımıyla şekil verir ve sesler oluşur. Ağızla onu çevreleyen yapılar yüz estetiğini meydana getirir. Ayrıca ağız boşaltım sisteminin yardımcısıdır.
 • Beyin: Başta bulunan hayati organımız duyu organlarının kontrolünü sağlar. Hormon salgılanmasını kontrol ettiği gibi, istemli hareketlerin kontrol edildiği merkezdir. Acıkma, susama, vücut sıcaklığı, kan basıncı da beyin tarafından kontrol edilir. Başta bulunan beyinde ayrıca irade, zeka ve hırs merkezleri bulunur.
Baş iskeleti

Baş iskeletinde kafatasıyla yüz iskeleti bulunur. Beyni çevreleyen yassı kemikler kafatasını meydana getirir. Kafatasını iki yan kafa, bir alın, bir temel, iki şakak, bir art kafa ve bir kalbur kemiği toplamda sekiz kemik oluşturur. Doğum sırasında kafatası kemikleri yumuşak, ince ve henüz kaynaşmamış haldedir. Sıkıca kaynaşması iki yılda gerçekleşir: Kafatasında sadece omurilikle sinirlerin çıkışını sağlayan delikler vardır. Yüz iskeletinde ise, iki tırnaksı, iki burun, iki elmacık, iki üst çene, iki boynuzcuk, bir alt çene, iki damak kemiklerinden oluşur. Alt çene kemiği de şakak kemiğine yarı oynar eklemle bağlı olur.

Baş
Baş ve etkilendiği sağlık sorunları

Baş hassas bir yapıdır. Genellikle baş ağrısı, baş dönmesi, baş travması gibi sağlık sorunlarından etkilenir. Çarpma ya da düşme gibi etkenler baş hasarına neden olabilir. Bunların çoğunluğu beyin hasarına yol açmayacak şiddette olur. Baş travması hafif derecede bile olsa şiddetli ağrıya neden olabilir. Çünkü kafa derisi ve yüz vücutta diğer alanlardan daha hassas olur. Bu bölgelerde daha fazla kan damarı olduğu için, az bir kesik bile fazla miktarda kanamaya neden olabilir. Kesiğin olmadığı durumlarda bile cilt altında biriken kan yüzünden başta şişlikler meydana gelebilir. Bunlar fazla tehlikeli olmayıp, birkaç hafta içinde iyileşir. Ciddi derecede baş travması olursa, kişide hatırlama sorunları, bulanık görme, bilinç kaybı, kasılma, uyku hali, denge kaybı, burun ve kulaktan gelen sıvı, kanama gibi problemler yaşanır. Yani başta bulunan organların etkilendiği darbeler tehlikeli olabilir. Bu yüzden ciddi belirtilerde mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlarda travmaların etkisiyle ya da çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Bunlarında ihmal edilmemesi, mutlaka doktora gidilmesi önerilir.
]]>
Baş Ağrısı Mide Bulantısı https://www.bas.gen.tr/bas-agrisi-mide-bulantisi.html Sat, 01 Dec 2018 16:28:31 +0000 Baş Ağrısı Mide Bulantısı, Baş ağrısı ardından gelen mide bulantısı pek çok kişinin yaşadığı bir durumdur. Bunu tek bir nedene bağlamak pek doğru olmaz. Çünkü her iki rahatsızlık da temelde başka bir sorundan kaynak Baş Ağrısı Mide Bulantısı, Baş ağrısı ardından gelen mide bulantısı pek çok kişinin yaşadığı bir durumdur. Bunu tek bir nedene bağlamak pek doğru olmaz. Çünkü her iki rahatsızlık da temelde başka bir sorundan kaynaklanır ve ne yazık ki sebebini bulmadan çözüm üretmek güçtür. 

Baş Ağrısı Mide Bulantısının Nedenleri 
 • Burada saydıklarımızdan sadece bir tanesi ya da bir kaç tanesi aynı anda etken olabilir. Ayrıca farklı hastalıkların belirtileri olarak da baş ağrısı ve mide bulantısı da yaşamanız normaldir. Bu nedenle sık sık böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurunuz. 
 • Uzun süre yemek yememek midenin boş kalması nedeniyle midede asit salgılanmasına yol açar. Bu durumda mide bulantısı ve ardından baş ağrısı kendini gösterir. 
 • Aynı şekilde aç kalmak kadar çok fazla yemek yemek de çok fazla ağırlık verir. Midenin daha fazla yorulmasına yol açar. Midede bulanan rahatsızlık baş ağrısıyla beraber şiddetlenir. Bu nedenle yemek yerken fazla kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca çok fazla yemek yediğinizde soda içebilirsiniz. Buda baş ağrısı mide bulantısı başlamadan çözüm üretmiş olmanızı sağlar. 
 • Baş ağrısı ve mide bulantısının bir başka sebebi de havalardır. Havaların sık değişmesi, ya da çok aşırı sıcak ve ya soğuk havaya maruz kalmak baş ağrısı ve mide bulantısı yapar. 
 • Kan şekerinin düşmesi, uykusuzluk, sağlıksız beslenme, klimalı ortamda uzun süre bulunmak da baş ağrısı mide bulantısı sorunlarına yol açar. 
Baş Ağrısı Mide Bulantısı
Baş Ağrısı Mide Bulantısının Geçmesi İçin Yapılacaklar  
 • Baş ağrısı ve mide bulantısının asıl nedeni bulunarak, il tedavi için adım atılmalıdır. 
 • Uzun süre güneşte kalmamalısınız. Aynı zamanda sık sık su tüketmelisiniz. 
 • Sık aralıklarla ve az az yemek yemeye çalışın. Sağlıklı besinler tüketerek mideyi yormamaya çalışın. 
 • Öncelikle mide koruyucu almayı deneyin. Çünkü ağrı kesiciler yan etki olan mideye daha fazla zarar verir. 
 • Temiz hava almaya dikkat edin. 
 • Uyumaya çalışın. Hatta sıcak suyla duş alın. Sıcak su damarlarınızın gevşmesine ve sizin rahatlamanıza yardımcı olur. 
 • Kış aylarındaysanız ayağınızın altına sıcak su torbası koyun. 
 • Stresten uzak olmaya çalışın. İyi vakit geçireceğiniz ortamlarda bulunmaya çalışın. 
]]>
Ayak Baş Parmak Şişmesi https://www.bas.gen.tr/ayak-bas-parmak-sismesi.html Sat, 01 Dec 2018 17:49:30 +0000 Ayak baş parmak şişmesi, günlük hayatta çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Hemen hemen herkeste görülebilecek olan bu durum özellikle yoğun iş hayatı olan insanlarda çok daha sık karşılaşılmaktadır. Ayak baş parm Ayak baş parmak şişmesi, günlük hayatta çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Hemen hemen herkeste görülebilecek olan bu durum özellikle yoğun iş hayatı olan insanlarda çok daha sık karşılaşılmaktadır. Ayak baş parmağında meydana gelen şişlik sorunuyla birlikte genellikle ağrı problemleri de meydana gelmektedir. Bu iki durumun görüldüğü insanlarda birçok durum dikkate alınmalıdır. Özellikle bu problemle birlikte meydana gelen diğer belirtiler için çok dikkat edilmelidir. İnsanlarda genellikle dengesi pozisyonlarda ayakta durmaya bağlı olarak gerçekleşen ayak baş parmağı şişmesi, aynı zamanda kalitesiz ve konforsuz ayakkabı kullanımına bağlı olarak da görülmektedir. Vücudun hemen hemen her bölgesinde olduğu gibi insanlarda ayak baş parmaklarında da kemik, eklem ve kas sorunları meydana gelebilmektedir. Ayak baş parmağı şişmesi, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilmektedir. Birazdan bu nedenlere biraz daha detaylı olarak değineceğiz. Bu problemler bazı insanlarda ortopedik etkenlere bağlı olarak gerçekleştiği gibi aynı zamanda fizyolojik durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Ayak parmaklarına alınan şiddetli darbeler ve bu bölgelere alınan hasarlar direk olarak ayak baş parmağında ve diğer parmaklarda şişme sorunlarına neden olacaktır. Meydana gelen şişlikler aynı zamanda insanların müdahaleleriyle azaltılabilir. Bu azalma durumları da direk olarak ayak baş parmağı şişmesi nedenine bağlı olarak gerçekleşecektir. Fakat sizler yine de gerekli olan önlemleri almaya özen gösterin. Sonuç olarak ayak baş parmağı şişmesi meydana gelmesi durumunda insanlarda ciddi olarak ağrılar meydana gelirken aynı zamanda kişiler ayakkabı giymede zorluklar gibi birçok sorunla karşı karşıya kalabilirler. 

Ayak Baş Parmak Şişmesi
Ayak baş parmağı şişmesi nedenleri nelerdir
 • Gerek iş hayatında gerek eğitim hayatında insanların uzun süreler boyunca ayakta durmalarına bağlı olarak ayak baş parmak şişmesi durumları meydana gelebilir. Bu nedene bağlı olarak ortaya çıkan parmak şişmesi hem sağ ayakta hem de sol ayakta meydana gelebilir. Bu durum tamamen kişinin duruşuna bağlıdır. 
 • Bazen kişi fark etmese bile tırnağın baş parmağa batması durumunda ayak baş parmak şişmesi ortaya çıkmaktadır. Bu durum yaygın bir şekilde görülür. Özellikle baş parmaklarda tırnak batması sık sık karşılaşılmaktadır. Eğer ayak baş parmak şişmesi bu duruma bağlı olarak ortaya çıkıyorsa genellikle baş parmağın kenarında kızarıklık meydana gelecektir. 
 • Bazı insanlarda ayak bölgelerinde baş parmağa giden sinirlerin farklı nedenlere bağlı olarak sıkışması durumunda ayak baş parmak şişmesi meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda şişme durumuyla birlikte aynı zamanda insanlarda baş parmak uyuşması problemi de meydana gelecektir. 
 • Baş parmak, konumu itibari ile insanlarda darbelere en müsait uzuvlardan biridir. Bu nedenle ayağa alınan en küçük darbeler bile ayak baş parmağında problemlere neden olur. Bu nedenle ayak baş parmak şişmesi, darbelere ve travmalara bağlı olarak oluşabilir.
 • Gut hastalığı: İnsanlarda yaygın olarak görülen ve vücudun çeşitli bölgelerinde şişmelere neden olan bu hastalık bazen ayağa da vurabilmektedir. Bu durumlarda direk olarak ayak baş parmağı şişecektir. 
Ayak baş parmak şişmesi olan insanlar ilk olarak kullandıkları ayakkabılara özen göstermelidir. Çünkü kullanılan ayakkabılar baş parmağı yana doğru gelmesine neden olarak insanlarda problemlere neden olacaktır. Eğer sizlerde de ayak baş parmak şişmesi var ise bu durumlarda ayakkabı seçiminize özen gösterin. Bunun yanı sıra eğer ayak baş parmak şişmesi bir haftadan daha fazla sürmüşse bu durumlarda zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. 
]]>
Aşırı Baş Dönmesi https://www.bas.gen.tr/asiri-bas-donmesi.html Sun, 02 Dec 2018 14:44:23 +0000 Aşırı baş dönmesi, çoğu kişinin hayatının bir döneminde yaşadığı baş dönmesi farklı şiddetlerde olabilir. Baş dönmesinin şiddeti ne olursa olsun tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Herhangi bir hasta Aşırı baş dönmesi, çoğu kişinin hayatının bir döneminde yaşadığı baş dönmesi farklı şiddetlerde olabilir. Baş dönmesinin şiddeti ne olursa olsun tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilecek baş dönmesinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Baş dönmesine yol açan sorunun kısa sürede tespit edilmesi ve uygun şekilde tedavi edilmesi gerekir. Aşırı baş dönmesi için en yaygın nedenler iç kulak hastalıkları, beyin kaynaklı problemler, tümörler ve tansiyon olarak sıralanabilir. Aşırı baş dönmesi bir tür hastalık değildir. Bazı durumlarda iç kulağa bağlı sebeplerden bazı durumlarda ise beyin ile alakalı yaşanan problemlerde aşırı baş dönmesi bir belirti olarak yaşanabilir. Bu tür nedenlerden kaynaklanan aşırı baş dönmesinde hasta dairesel dönme şeklinde his yaşayabilir. Yaşanan dönmenin şiddetine göre hasta hareket etmekte güçlük yaşar. Aşırı baş dönmesine mide bulantısı, denge kaybı, sersemlik hali, göz kararması gibi şikayetlerde eşlik edebilir. Aşırı alkol kullanımı, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de aşırı baş dönmesine sebep olabilir. Bu nedenlerden dolayı yaşanan baş dönmeleri gerçek baş dönmesi olarak değerlendirilmez. Aşırı baş dönmesinin gerçek olarak değerlendirilmesi için baş dönmesinin iç kulak ya da beyinle alakalı sorunlardan dolayı yaşanması gerekir.

İç kulakta işitme ve denge merkezi birbiri ile yakın alanlardadır. Denge sistemi, vücut hareketlerini, vücudun konumunu, hareket halindeyken yön belirlemeyi kontrol eder. İç kulaktaki denge organı, kas ve eklemlere yerleşmiş, gerginlik, konum algılama ve göz olmak üzere birbirine bağlı olarak çalışır. Bu organlardan herhangi birinde yaşanan sorunlar ya da işlem bozukluklarında sorunlu organ bloke edilerek diğer organlar bloke edilen organın görevlerini üstlenir. Dinlenme anında iç kulaktan beyne devamlı olarak sağ ve sol taraf olmak üzere mesajlar iletilir. İç kulakta gelişen bir rahatsızlık mesajların bozulmasına, mesajların iletilmesinde sorun yaşanmasına neden olabilir. Dolayısıyla böyle bir durum karşısında beyin dinlenme anında bile dönme hareketleri algılayabilir. Bu algı kişiye baş dönmesi olarak yansır.

Aşırı Baş Dönmesi
Aşırı baş dönmesine yol açabilen iç kulak hastalıkları nelerdir

Vestubiler nörit: Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklardan haftalar sonra meydana gelen aşırı baş dönmesi, bulantı ve kusmayla karakterize olan bir hastalıktır. Vücuda giren bir virüs ya da bağışıklık sisteminde oluşan bir soruna karşı bağışıklık sistemi yanıt olarak beyin ya da denge organlarını etkiler ve hastalık meydana gelir. Hastanın maruz kaldığı aşırı baş dönmesi bazen günlerce, bazen ise aylarca devam edebilir. Hastanın dinlenmeye vakit ayırması, doktorun önerilerine harfiyen uyması gerekir.

Meniere hastalığı: İç kulak sıvılarında neden oluştuğu tam olarak bilinmeyen aşırı basınç nedeniyle meydana gelen bir hastalık türüdür. Hastalığın en bilindik belirtisi aşırı baş dönmesidir. Hastalık her zaman tam olarak tedavi edilemez, ancak hastanın yaşadığı şikayetler hafifletilebilir.

Bening paroksismal pozisyonel vertigo: Aşırı baş dönmesine yol açan ve tedavisi oldukça kolay olan bir tür iç kulak hastalığıdır. Yaşanan aşırı baş dönmesine neden olan ve sık karşılaşılan problemlerden biridir. Başın bir yöne çevrilmesinde, ön tarafa doğru eğilmesinde ya da yukarı doğru kaldırılmasında aşırı baş dönmesine sebep olabilir. Yaşanan baş dönmesi 1-2 dakika kadar sürer. Bu durumda uygulanan epley manevrası olarak tanımlanan hareketler sorunun giderilmesi için oldukça faydalıdır.

Bu hastalıkların haricinde, enfeksiyon, damar tıkanıklığı, kulak zarında delik, kulağa gerçekleştirilen operasyonlar aşırı baş dönmesine sebep olabilen diğer nedenler arasındadır.

Aşırı baş dönm]]> Rüyada Kesik Baş Görmek https://www.bas.gen.tr/ruyada-kesik-bas-gormek.html Mon, 03 Dec 2018 13:49:36 +0000 Rüyada kesik baş görmek; kişinin hayatında bir şeyler ters gideceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin iş hayatında içinden çıkamayacağı zorluklara sıkıntılara gireceği ve güvendiği herkesin etrafında olmayıp onu yaln Rüyada kesik baş görmek; kişinin hayatında bir şeyler ters gideceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin iş hayatında içinden çıkamayacağı zorluklara sıkıntılara gireceği ve güvendiği herkesin etrafında olmayıp onu yalnız bırakacaklarına delalet etmektedir. Rüya sahibinin yardımına hiç bir yakın dostu, eşi, arkadaşı koşmazken, hiç ummadığı bir anda hiç ummadığı bir kişi koşacaktır. Rüya sahibi ile bu yardımına koşan kişi arasında çok büyük bir dostluğun başlayıp birbirlerinden hayatları boyunca kopmayacağına işaret etmektedir. Ancak rüyasında kesik bir insan başı gören kişinin hayatı ise tam tersi durumda olmaktadır. Rüyasında kesik insan başı gören kişinin iş hayatındaki hareketlilik her geçen gün artarak, daha geniş daha dolu günler geçirip bol bol kazançlar elde edeceğine delalet etmektedir. Rüya sahibinin bu rüyayı gördükten sonra yardıma muhtaç bir kimselere yardımda bulunacak olması çok önemlidir. 

Rüyada kesik bir baş görmek, kişi eğer bekar bir erkek ise, iş hayatında veya okul döneminde çok zorlu dönemler yaşayıp, içinden çıkılmaz hallere gireceğine delalet etmektedir. Ancak rüya sahibinin yapacağı iyilikler ve yardımlar sonucu bu zorlu dönemlerin çok daha erken vakitlerde bitip, huzura daha kolay kavuşacağına işaret etmektedir. Rüya sahibi yapacağı içten iyiliklerle ve içindeki hissettiği gerçek huzur ile kötü buhranlı günlerden kurtulup çok güzel, çok huzurlu günlere çok erken zamanlarda kavuşacağına delalet etmektedir. Rüyasında kesik bir baş gören kişi evli bir erkek ise, evlilik hayatında zorluklar, sarsıntılar yaşayacağı ancak bu güç durumların üstesinden gelerek eski güzel günlerine erken vakitlerde döneceğine işaret etmektedir.

Rüyada Kesik Baş Görmek
Rüyada kesik bir baş görmek, kişi eğer evli bir bayan ise, evliliğinde çıkacak olan pürüzlerin üstesinden gelip, evliliğinin yıkılmaması için göstereceği direnç ile yuvasını kurtaracağına işaret etmektedir. Rüya sahibi eğer bekar bir bayan ise, yakın çevresinden sevdiği insanların arkasından konuşmalarına şahit olup, bunalımlı günler geçireceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin arkasından yapılan dedikodular ve atılan iftiralar rüya sahibini ciddi anlamda psikolojik olarak etkiyecektir. Ancak rüya sahibi ne kadar sabırlı davranırsa ve ne kadar içten olup, kendisi gibi olmaktan vazgeçmezse eğer, bütün bu olanların üstesinden bir çırpıda geleceğini de unutmamalıdır. Rüya sahibinin yardımlarına koşup elini uzatacak kişi ise hiç ummadığı biri olacaktır. Yardımını esirgemeyen kişi, rüya sahibi için apayrı bir yer edinecek ve yeri hep orada her zaman olmak üzere sağlam kalacaktır.
]]> Yarım Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/yarim-bas-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 22:47:29 +0000 Yarım Baş Ağrısı, halk arasında bilinen adı ile migren olarak bilinen hastalıktır. Zaman zaman küme baş ağrısı ile karıştırılsa da küme baş ağrısında başın bir bölgesinde çakma şeklinde ağrılar görülür iken yar Yarım Baş Ağrısı, halk arasında bilinen adı ile migren olarak bilinen hastalıktır. Zaman zaman küme baş ağrısı ile karıştırılsa da küme baş ağrısında başın bir bölgesinde çakma şeklinde ağrılar görülür iken yarım baş ağrısı dediğimiz migren hastalığında başın yarı hissesinde hissedilen şiddetli ağrı görülür. Başın ağrıyan yarısı kişiden kişiye değişmekle birlikte migren ağrıları sürekli, dönemsel ya da tepkisel olarak ele alınabilir.

Yarım Baş Ağrısı Nedir Belirtileri Nelerdir:

Yarım baş ağrısı, bilinen adıyla migren, ataklar şeklinde ağrı ve bir çok belirti ile kendini gösterir. Son derece sıkıntılı ve şiddetli ağrılar ile gelen ataklar sırasında, görme kaybı, bulantı, ışığa karşı duyarlılık, sese karşı duyarlılık ve kokulara karşı duyarlılık oluşur. Migren ağrısı yaşayan kişi genellikle karanlık yerlerde kalmak, ses duymamak ister.  Yarım baş ağrısı yani migren atağı yaşayan kişi genellikle, omuz ve boyunda sertleşme, el ve ayaklarda karıncalanma, konsantrasyon güçlüğü yaşayabilir. Migren atakları genellikle dört ile yetmiş iki saat arasında devam eder. Bazı atak durumlarında nadiren de olsa şuur kaybı görülebilir. Yarım baş ağrısı, sürekli, dönemsel ve menstral olarak üç gruba ayrılabilir. Sürekli olan migren kişilerde ergenlik döneminden itibaren saptanan ve belli aralıklarla ortaya çıkan yarım baş ağrısıdır. Dönemsel migren ise, sadece kişinin hayatının bir döneminde ortaya çıkan ve sonra tekrar görülmeyen baş ağrılarıdır.  Menstral migren ise, kadınlarda regl döneminde ortaya çıkan migren ataklarıdır. 
Yarım baş ağrısı yani migren kafa içi basınç değişikliklerine bağlı gelişme gösterse de henüz tam anlamı ile neden oluştuğu konusunda  kesin bilgi yoktur. Yarım baş ağrısını tetikleyen durumlar şöyledir;
 • Endişe ve ani gerçekleşen aşırı keder hali,
 • Depresyon 
 • Duygusal travma hali
 • Büyük stresten çıkma ani rahatlama
 • Aşırı egzersiz, bedenin olağan dışı yorulması
 • Sürekli kafa aşağıda çalışma
 • Rutin yaşamda değişiklik
 • Cinsel yönden uyarılıp tatmin olamama
 • Uzun süre aç kalmak
 • Yüksek irtifalı uçak yolculuğu
 • Parlak ışıklı yüksek sesli ortamlarda çalışma
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi.
Yarım Baş Ağrısı
Yarım Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir:

Yarım baş ağrısı yani bilinen adıyla migren in tam tedavisi olmamakla beraber ağrı atakları olduğu durumlarda ağrı kesiciler ile durum hafifletilebilir. Atak olan durumlarda, karanlık ve sessiz ortamlarda uyumak veya dinlenmek kişiyi rahatlatacaktır. Özellikle ışık kaynaklarının beyaz sert ışık değilde sarı ışık tercih edilmesi, temiz havası olan sessiz sakin bölgelerde yaşamak, bedeni ve zihni aşırı yormamak yarım baş ağrısı ataklarının azalmasına fayda sağlar.
Migren atakları son yıllarda akupunktur yöntemi ile tedavi edilmeye başlanmıştır. Soğuk veya sıcak duş almak, saf oksijen terapisi, başa buz ile kompres yapmak, kafa ve boyun bölgesine masaj yapmak veya kusmak atak sırasındaki ağrıyı hafifletir.
]]>
Sol Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/sol-bas-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 17:45:47 +0000 Sol Baş Ağrısı, Başın sol tarafında ağrı bölgesel olarak gerçekleşen toplumumuzun en sık görülen baş ağrısı türlerindendir. Sol baş ağrısının birçok nedeni olabilir ve ya hiç neden olmadan da ağrıyabilir. Bö Sol Baş Ağrısı, Başın sol tarafında ağrı bölgesel olarak gerçekleşen toplumumuzun en sık görülen baş ağrısı türlerindendir. Sol baş ağrısının birçok nedeni olabilir ve ya hiç neden olmadan da ağrıyabilir. Bölgesel baş ağrısında ilk akla gelebilecek neden migrendir. Migren genelde başın bir bölümünü tamamen etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Başın sol tarafında ağrı olması sol taraftaki organlardan da kaynaklanabilir.

Sol göz de oluşan bir rahatsızlık başın sol rafında ağrıya neden olabilir veya sol kulakta, dişlerde oluşan rahatsızlıklarında baş ağrısı olmasına neden olur. Sol baş ağrısına beyinde oluşan bir tümör neden olabilir, beyinde oluşan tümörlerin en belirgin belirtisi baş ağrısıdır. Bu nedenle şiddetli baş ağrısı ile beraberinde mide bulantısı kusma görüldüğünde vakit geçirilmeden mutlaka bir sağlık kuruluşunda uzman doktora gitmenin faydası vardır.

Sol baş ağrısında göz veya diş, kulakla alakalı bir sorun yoksa ve başın sol tarafında ağrı varsa migrenin tetiklediği bir ağrı olabilir. Migren nedeniyle başın sol tarafında başlayan ağrı kişiyi çok rahatsız ediyor ise mutlaka bir uzman doktora gitmelidir. Migren ataklarının nedenleri pek fazla bilinmemekte ve kesin çözümü bulunamamaktadır. Baş ağrısına günlük stresi, yorgunluk gibi faktörlerde bölgesel veya tam baş ağrısına neden olabilir. Günlük oluşan sol baş ağrısı bazen hafif geçmesine rağmen bazense mide bulantısı ve kusmayla beraber görülebilir. Fakat başın sol tarafında oluşan ağrının nedeni bilinmiyorsa mutlaka ağrıya neden olan sebeplerin araştırılması gerekir.

Migren nedeniyle oluşan baş ağrısını hafifletmek için sakin, karanlık bir odaya girip dinlenmelidir. Ses, ışık migren ağrısının çoğalmasına neden olur bu nedenle bir ağrı kesici alarak sessiz karanlık odada dinlenmenin faydası olur. Migren baş ağrısına yenilen yiyeceklerin ve içeceklerinde etkisi olabilir. Aşırı alkol alımı, aşırı sigara tüketimi, parfüm, polenler, tatlı türleri yiyeceklerin baş ağrısını tetikleyici etkisi vardır.

Sol baş ağrısında yapılacaklar: Sol baş ağrısını hafifletmek için evde kendinizin uygulayacağı bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler ile ağrı geçmiyor ise mutlaka bir uzman hekime gidilmelidir.

Sessiz karanlık ortam: Migren ağrılarında karanlık ortamda dinlenmek çok önemlidir. Migren baş ağrısını ışık, yüksek sesin daha çok tetikleyici etkisi olur. Başın sol tarafında olan ağrı günlük yaşanan stresten dolayı veya migren gibi nedenlerden dolayı olmuş ise sakin, karanlık odada dinlenmenin faydası olacaktır.

Sıcak duş: baş ağrısında sıcak duşun faydası vardır vücudun gevşemesini sağlar. Baş ağrısında içerisi sıcak su dolu küvetin içerisinde 15-20 dakika yatmak bütün vücudu gevşetir ve baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Ayriyeten duştan çıktıktan sonra düz bir yere uzanıp ayakları yükseğe kaldırıp beyne kan gitmesi baş ağrının geçmesini sağlar.

Sol Baş Ağrısı

Yürüyüş yapmak: Baş ağrısını geçirmenin bir yolu da açık havada derin, derin nefes alarak yürüyüş yapmaktır. Açık havada yürüyüş yapmak beyne temiz oksijen gitmesini sağlar ve baş ağrısının geçmesini sağlar.

Buz kompresi: Baş ağrısında en etkili yöntem buz kompresidir. Bir buz torbası veya soğuk su ile ıslatılmış havluyu alın bölgesine ve başa uygulanır. Bu yöntemi ağrı hafifleyene kadar devam edilmelidir. 

Masaj: Baş ağrısında masaj yapmanın beynin rahatlamasını sağlar. Alın bölgesinden başlayarak göz çevresine masaj yapılır bu masaj yöntemi ile baş ağrısında kurtulmak mümkündür.

Egzersiz: Baş ağrısında yapılacak egzersizlerin boyun bölgesinin gevşemesi, rahatlamasının çok faydası vardır. Baş ağrısında zayıflamış boyun kaslarının etkisi çoktur bu nedenle boyun kaslarını güçlendirmek için egzersizler yapmanın baş ağrısı üzerinde etkisi olur.

Ağrı kesiciler: Baş ağrısı için hafif ağrı kesici]]> Ani Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/ani-bas-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 14:27:57 +0000 Ani Baş Ağrısı, aniden ve şiddetli gelişen bir baş ağrısının çok çeşitli sebepleri olabilir. Genellikle ani baş ağrısının oluşumuna neden olan sebepler ve ani baş ağrısının belirtileri iyi analiz edilerek buna uygun bi Ani Baş Ağrısı, aniden ve şiddetli gelişen bir baş ağrısının çok çeşitli sebepleri olabilir. Genellikle ani baş ağrısının oluşumuna neden olan sebepler ve ani baş ağrısının belirtileri iyi analiz edilerek buna uygun bir tedavi yöntemi bulunmalıdır. Şiddetli ve aniden baş ağrıları bazı belirtilerle beraber ortaya çıkıyorsa, özellikle çift veya bulanık görme, halsizlik, kaslarda güçsüzlük, ateş ve ense bölgesinde sertleşme, ciddiye alınmalı ve bir an önce uzman bir hekime görünmelidir. Bu ani baş ağrısı, kişiyi uykusundan uyandıracak derecedeyse, çok sık meydana geliyorsa veya 72 saat gibi uzun bir süre boyunca devam etmişse de uzman bir hekime, sağlık kuruluşuna en kısa zamanda gidilmelidir.


Ani Baş Ağrısı Nedenleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ani ve şiddetli baş ağrısına neden olan pek çok unsur vardır. Stres, göz yorgunluğu, boyun bölgesinde bulunan kasların sertleşmesi gibi hemen hemen herkeste olabilecek bir nedenden dolayı da ani baş ağrısı oluşabilir, beyin tümörü gibi çok ciddi hastalık teşkil eden etmenlerden dolayı da ani baş ağrısı oluşabilir. Bu ani baş ağrılarında dikkat edilmesi gereken husus ise çok fazla tekrar edip etmediği veya 2-3 gün boyunca devam eden bir baş ağrısı olup olmadığıdır.
 • Baş bölgesinde yaşanan damar iltihaplanmaları
 • Yüz bölgesinde meydana gelen sinir iltihaplanmaları
 • Kimyasal maddeye maruz kalma
 • Menenjit
 • Beyin tümörü
 • Kafa travması gibi çok ciddi hastalıkların da belirtisi olarak kişide sık sık ve şiddetli ani baş ağrıları görülebilir.
Enfeksiyon: Beyin bölgemizdeki dokularda viral veya bakteriyel olarak meydana gelen iltihaplanmalar (enfeksiyon) şiddetli ani baş ağrısına neden olabilmektedir. Örneğin boynun üst bölgesine ve başın arka kısmına doğru bıçak gibi saplanan ani baş ağrılarına menenjit hastalığı neden olmaktadır.

Küme Baş Ağrıları: Stres, beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörler gibi sebeplerle genelde 20 yaşlarındaki erkeklerde meydana gelen ani baş ağrılarıdır. Özellikle göz çevreleri ile beyin arasında meydana gelen bu ani baş ağrısı, keskin olmasına rağmen soğuk baskı ile hafifletilebilir. 

Travma: Ani baş ağrısına neden olan en büyük etmen kafa bölgesinde yaşanan yaralanmalardır. Yaralanmanın şiddetine göre ani baş ağrısının şiddeti ve süresi de değişmektedir. Kafatasında zedelenme veya kafatasında kırıklar meydana getirebilecek yaralanmalar genellikle kişide bayılmaya veya bilinç kaybına neden olmaktadır. Bu travmalardan dolayı ani baş ağrısının yanında yüz bölgesinde uyuşma, karıncalanma meydana gelebilmektedir.

Ani Baş Ağrısı
Beyin Anevrizmaları: Beynimizde bulunan kan damarlarında meydana gelen hasarlar, damarların yırtılması veya damarların sızıntı yapması sonucu beyinde hemorajik inme yaşanır ve bu şiddetli, ani baş ağrısına neden olmaktadır. Gözlerin arkasında veya alın bölgesinde oluşan bu ani baş ağrısı hastalar tarafından dayanılmaz olarak tarif edilir ve hemorajik inme ile birlikte kişi için hayati tehlikeye yol açabilmektedir. Beyin anevrizmalarına acil tıbbi müdahale gerekmektedir.

Zehirlenme: Kullandığımız bir çok temizlik malzemesinde bazı toksik kimyasallar bulunmaktadır. Uzun süre çamaşır suyu ile temizlik yapan kişilerde oluşan baş ağrıları gibi çoğu temizlik malzemesi de ani baş ağrılarına neden olabilmektedir. Genellikle 1-2 saatte geçen bu ani baş ağrıları daha uzun süreli olduğunda zehirlenme ciddi bir boyutta olmuş olabilir ve tıbbi müdahale gerekebilir.

Ani Baş Ağrısı Tanısı

Birincil ve ikincil grup olarak adlandırılan iki ana "ani baş ağrısı" grubu vardır. Migren veya gerilim gibi sebeplerden dolayı meydana gelen baş ağrıları genellikle başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaz ve birincil grup olara]]> Sürekli Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/surekli-bas-agrisi.html Thu, 06 Dec 2018 00:24:09 +0000 Sürekli baş ağrısı, birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kronik yorgunluk, stres, kan şekerinin düşük olması, vücutta yaşanan susuzluk, yoğun çalışma temposu, uyku sorunları gibi daha pek çok faktör sürekl Sürekli baş ağrısı, birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kronik yorgunluk, stres, kan şekerinin düşük olması, vücutta yaşanan susuzluk, yoğun çalışma temposu, uyku sorunları gibi daha pek çok faktör sürekli baş ağrısı nedenleri arasındadır. Sürekli baş ağrısı yaşanıyorsa, bilindik bir nedeni yoksa ve her geçen gün kişi kendini daha halsiz ve bitkin hissediyorsa altta yatan nedenin bulunması ve şikayetlerin giderilmesi için uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Sürekli baş ağrısı nedenleri

Vücudun susuz kalması: Günlük su ihtiyacının yeteri kadar karşılanmaması, uzun süre devam eden ishal ya da egzersizler sonucu kaybedilen su vücutta susuzluğa yol açabilir. Bu durumda kaybedilen suyun yerine koyulmaması sürekli baş ağrısına neden olabilir. Vücudun  normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyulan miktarda su tüketilmesi gerekir. Günlük ihtiyaç duyulan su miktarı yaklaşık 8 bardaktır.

Vücutta yaşanan su kaybı idrar renginden fark edilebilir. Susuz kalındığı zaman idrar rengi turuncuya yakın sarı renkte olur. Eğer yeterince su alınıyorsa idrar rengi renksiz ya da çok açık sarı olur. Vücut orta derecede susuz kalmışsa bu tüketilen su miktarı arttırılarak giderilebilir. Ancak aşırı kayıplarda tıbbin destek alınması gerekir.

Kan şekerinin düşük olması: Tıpta hipoglisemi olarak bilinen kan şekerinin düşük olması, aşırı egzersiz yapmak, düzensiz beslenmek, insülin veya şeker ilacı kullanmak gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Kan şekerinin düşük olması, kalp hızında artış, baş ağrısı, yorgunluk hissi, açlık, baş dönmesi, terleme gibi şikayetleri de beraberinde getirir. Şeker çok fazla düşmüşse bilinç kaybı ya da bayılma hissi yaşanabilir. Kan şekeri düşüklüğü ihmal edilir ve uzun dönem tedavi edilmezse bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kronik yorgunluk: Sürekli baş ağrısının en sık nedenlerinden biridir. Baş ağrısıyla beraber vücutta güçsüzlük görülebilir. Kronik yorgunluğun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak anemi ya da farklı sorunlar kronik yorgunluğu tetikleyebilir.

Beslenme: Beslenme alışkanlığına önem vermeyen, öğün atlayan ve düzenli beslenmeyen kişilerde sürekli baş ağrısına rastlamak mümkündür. Ayrıca zayıflamak adına şok diyet uygulayan ya da az beslenen kişilerde de sürekli baş ağrısı görülebilir.

Stres: Yine sürekli baş ağrısının en sık nedenleri arasındadır. Stresle mücadele edemeyen kişiler sürekli baş ağrısına maruz kalabilir. Stres kaynaklı baş ağrısı stresten ve yaşanan endişelerden dolayı beynin aşırı yorulmasından kaynaklanır.

Sürekli Baş Ağrısı
Uyku düzensizlikleri: Uyku sorunu olan, az veya çok uyuyan kişilerde sürekli baş ağrısı görülebilir. Gece düzenli uyumayan kişiler sabahları uyandığında baş ağrısıyla birlikte uyanabilir. Beraberinde halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi şikayetler de yaşanabilir.

Sürekli baş ağrısı tedavisi

Sürekli baş ağrısı beyin ya da başka bir hastalıktan dolayı yaşanmıyorsa alınacak bazı önlemlerle kontrol altına alınabilir. Karanlık ve sessiz ortamda dinlenmek ağrıyı gidermek için en etkili yollardan biridir. Beraberinde açık havada yürüyüş yapmak, derin nefes almak da faydalı olabilir. Kaş aralarına, şakaklara, göz kearlarına masaj yapmak, sıcak duşal vücudun gevşemesini sağlamak alınacak önlemler arasında yer alır. Temiz bir havluyu soğuk suyla ıslatarak ya da buz torbasını başa koyarak ağrıyla mücadele edilebilir. Alınan önlemlere rağmen sürekli baş ağrısı giderilemiyorsa basit reçetesiz ağrı kesici ilaçlardan yararlanılabilir. Fakat her ağrı yaşandığında ağrı kesici kullanmak alışkanlık haline getirilmemelidir.
]]> Ayak Baş Parmak Çıkması https://www.bas.gen.tr/ayak-bas-parmak-cikmasi.html Thu, 06 Dec 2018 01:29:28 +0000 Ayak baş parmak çıkması, Birçok kişide görülebilen ayak baş parmak çıkıklığı cerrahi ve medikal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Ayak baş parmak çıkıklığı genellikle ayağa alınan darbeler sonucunda oluşabiliyor. E Ayak baş parmak çıkması, Birçok kişide görülebilen ayak baş parmak çıkıklığı cerrahi ve medikal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Ayak baş parmak çıkıklığı genellikle ayağa alınan darbeler sonucunda oluşabiliyor. Eğer baş parmak çıkığı yaşanmış ise parmak şişecektir. Parmağınıza doktora ulaşıncaya kadar soğuk tampon uygulayabilirsiniz. Soğuk tampon ağrınızı hafifleteceği gibi daha fazla şişmesinin de önünü alacaktır. Doktor gidince ye kadar arızalı parmağınızın üzerine mümkün olduğunca basmayınız. Ayak baş parmağı çıkması kesinlikle kendiniz tedavi etmeye çalışmayınız. Kırık ve çıkıkçı denen kişilere itibar edip parmağınızı yerine koydurmayın. Günümüz şartlarında alanlarında uzman bir çok ortopedi uzmanı bulunmaktadır. Düşük maliyetlerle tedavinizi yaptırabilirsiniz. Aksi taktirde kalıcı hasarları bir ömür yaşamak zorunda kalırsınız.

Ayak baş parmak çıkması tedavisi, Alanında uzman doktorlar röntgen sonucuna göre hasar almış parmağı yerine tekrar oturtulacaktır. Bu işlem öncesinde hasarlı parmağa lokal anestezi uygulanır ve kişi tedavi süresince ağrı hissetmez. Doktor çıkığı uygun bir şekilde yerine oturtur. Çıkık olan parmak yanındaki sağlam parmağa bağlanarak kırık tahtasına alınır ve tekrar röntgen çekilir. Çekilen röntgende sonuç olumlu ise ayağa uygun medikal malzemelerle parmak bir süre dinlenmeye alınır. Uzman tedavi şekline göre ağrı kesici ve krem tavsiye edebilir. Tedavi prensibi başparmakta oluşan bu deformasyonu sebebiyle bozulmuş olan ve buna bağlı olarak basma kusurunu gidermek amaçlıdır. Ayak Baş Parmak ÇıkmasıAyak baş parmak çıkmasına bağlı olarak ayakta oluşan deformasyonu çeşitli medikal malzemelerle düzeltilebilmektedir. Tedavi sürecini destekleyici olarak gece kullanılabilen parmak arası silikonları ve makaralar gece boyunca parmağı doğru pozisyonda tutarak doğru bir şekilde kaynamasına yardımcı olur. Kişi bu şekilde etrafındaki dokunun da rahatlamasıyla acı hissini azaltmış olur. Özel yapılmış tabanlıklar kişinin ayağının üzerine bir süre doğru pozisyonda basmasını sağlayacaktır. Ayakta fazla yük taşıyan bölgelerin dengelenmesi sonucunda kişiye rahatlık sağlar. Bu kullanılan medikal yöntemler sonuç vermez ise cerrahi müdahale gerekebilir.
]]>
Şiddetli Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/siddetli-bas-agrisi.html Thu, 06 Dec 2018 18:30:29 +0000 Şiddetli baş ağrısı; genellikle en çok doktora başvuru şikayetlerinden biridir. Tanı konulmadan önce ağrının sebebi iyice araştırılıp nörolojik muayene yapılmalıdır. Stres, yoğun çalışma ve uykusuzluk gibi sebeplerden Şiddetli baş ağrısı; genellikle en çok doktora başvuru şikayetlerinden biridir. Tanı konulmadan önce ağrının sebebi iyice araştırılıp nörolojik muayene yapılmalıdır. Stres, yoğun çalışma ve uykusuzluk gibi sebeplerden dolayı oluşur. Fakat bazı zamanlar ciddi rahatsızlıkların beyin tümörü, anevrizma, beyin kanaması habercisi olabilir. Araştırmalara göre ömürde en az bir sefer çoğu insan şiddetli baş ağrısı çekmiştir. Kadınlarda %95 erkeklerde ise %90 oranındadır. En çok gerilim tipi baş ağrısı ve migren görülür.

Baş ağrıları iki çeşide ayrılır. Bunlar;

Birincil baş ağrıları: Bunlar migren, gerilim, küme baş ağrıları vs... Migren;özellikle halk arasında en sık rastlanan şiddetli baş ağrıları ile kendini gösteren bir hastalıktır. migreni tetikleyen birden çok faktör vardır. Bunlara özellikle dikkat edilmelidir. Uykusuzluk veya aşırı uyku, Fazla ışıklı ortamlar, Hormonal değişiklikler, Doğum kontrol hapları vs...

İkincil baş ağrıları: Önceden erken teşhis edilmediği taktirde ölüme insanları götürecek şiddetli baş ağrılarıdır. 

Şiddetli Baş Ağrısı
Şiddetli baş ağrılarısı farklı çeşitleri vardır. Bunlar;
 • Çok şiddetli ve ani başlayan baş ağrıları: 1 dakika içerisinde çok şiddetli bir hal alıyorsa subaraknoid kanamadan şüphelenilir. 
 • Giderek şiddetlenen baş ağrısı: Sigara içen ve doğum kontrol ilaçları kullanan genç bir kadında beyin damarlarında pıhtılaşma oluşması sonucunda sinüs trombozu erkenden tedavisine başlanması gereken hastalık habercisidir. 
 • Kafa travması sonrası oluşan şiddetli baş ağrıları: Genellikle trafik kazaları sonucu oluşan kafa travmaları, kafa kemiklerinde kırıklar, beyin zarları arasında kanamalar oluşabilir. 
 • İleri yaşlarda başlayan şiddetli baş ağrıları: 50 yaş üstü bireylerde başlayan tehlikeli hastalıktır. Erken teşhis sonrası tedavi edilmelidir. Tedavi edilmez ise görme kayıpları ve beyin hasarlarına yol açabilir. 
 • Baş ağrısının hep aynı bölgede olması: lezyonlardan kaynaklı olabilir. 
 • Beyin damar balonlaşmasına bağlı şiddetli baş ağrıları: Enseden başlayıp başın ön tarafına doğru gelen ağrılardır. Erken teşhis olmaması durumunda nörolojik sakatlıklar ve ölümlere sebep olabilir.
 • Beyin tümörüne bağlı şiddetli baş ağrıları: Bu ağrı uyuyanları sabah uyandıracak baş ağrıları ile kendini gösterir ve günün ilerleyen zamanlarında sürekli bir hal alır. Belirtileri ise bulantı, kusma ve çift görme şeklindedir. 
 • Sinüzite bağlı şiddetli baş ağrıları: Başın ön kısmında oluşan nazal şikayetler şeklinde birlikte görülür.  
 • Tedavilere rağmen düzelmeyen şiddetli baş ağrısı: Lezyonlar, tümörler, merkezi sinir sistemi enfeksiyonları şeklinde dirençli baş ağrıları görülebilir. 
Tehlikeli hastalıkların habercisi olan baş ağrılarının geçmesi için gelişi güzel ağrı kesici haplar kullanılmamalıdır. Mesela beyin kanamalarında bazı ilaçların kanı sulandırma özelliği olduğundan dolayı ölümcül risk taşıdığı görülmüştür. Bunun için bu tür baş ağrılarından direk nöroloji doktoruna muayene olmakta fayda vardır. 
]]>
Sürekli Baş Dönmesi https://www.bas.gen.tr/surekli-bas-donmesi.html Fri, 07 Dec 2018 14:03:21 +0000 Sürekli baş dönmesi, tıp dilinde Vertigo adı verilen bir terim vardır. Vertigo,  Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, basitçe baş dönmesi ve hareket olgusunun yitirilmesi manasını taşımaktadır. Vertigo yani baş dönm Sürekli baş dönmesi, tıp dilinde Vertigo adı verilen bir terim vardır. Vertigo,  Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, basitçe baş dönmesi ve hareket olgusunun yitirilmesi manasını taşımaktadır. Vertigo yani baş dönmesi bir hastalık olarak değerlendirilmez, hastalığın altında yatan bir belirtidir. Baş dönmesi rahatsızlıkları hafif bir baş dönmesinden tutun da yataktan kalkamaz hale sokacak kadar çok geniş bir hastalık hali yaşatır. Halk arasında çok sık rastlanır. Hasta kişi kendini kaybeder, bilinç dışı hareketler sergileyebilir, sarhoş gibi davranabilir, ayakta daha duramama hatta bayılma hissi duyabilir. Bu tür rahatsızlıkları yaşayan kişilerde mücadeleyi bırakma, çaresizlik, uzun vadede korku ve endişe yaratır. Bu sebepler dikkate alındığında sürekli baş dönmesi yaşayan kişiler bu olayı hafife almamalı, önemsemelidir. Belirtiler ortaya çıktığında kulak burun boğaz hastalıkları veya Nöroloji uzmanına başvurmalıdır. sarhoşluk hissi duyabilir, sabit kalamama ve bayılacakmış duygusuna kapılabilir.

Sürekli Baş Dönmesinin Nedenleri

Vücut sistemindeki dengenin korunması amacıyla şu üç sistemin rol oynadığını söylemek mümkündür.

 • İç kulaktaki dengenin korunması 
 • Görmeyle sağlanan dengenin muhafaza edilmesi
 • Kas-İskelet sistemiyle sağlanan mekanik denge
Sürekli Baş Dönmesinde İç kulaktaki denge sistemi: Denge sistemi, iç kulakta bulunan üç adet yarım daire kanalları ve daire kanallarının uçlarında bulunan iki küçük torbadan oluşmaktadır ve içinde bir sıvı bulunmaktadır. Vücudumuzun çok ufak bir hareketinde bile bu kanallar da hareket eder. Hızla giderken ve aniden yönünü değiştiren bir aracın içinde ters tarafa savrulan yolcu gibi bu kanalların içinde yer alan sıvı da tam tersi tarafa hareket eder. Bu bölgedeki duyu hücreleri bu hareketle değişen sıvı basıncını fark eder ve beyin ile beyinciğe giden sinirsel bir ikaz oluşturur.  Buradaki işlemlerin ardından denge sağlanmış olur.

Görmeyle sağlanan denge: Gözden hareket ederek beyinde görme olgusunu kazandıran merkeze kadar dayanan ve aralarda bir dizi sinirsel yoldan meydana gelen, görme yoluyla dengenin sağlanmasına yardımcı olur.

Kas-iskelet sistemiyle sağlanan denge: Eklem, kas ve tendonlarda yer alan özelleşmiş reseptörler ve bu reseptörlerin meydana getirdiği sinirsel ikazı merkezi sinir sistemine gönderen sinir yollarından oluşur. Bu reseptörler dengeyi koruyabilmek için hangi kasın kasılması gerektiğin ve eklemlerin nasıl bir harekette davranması hususunda rolleri belirler.

Bahsettiğimiz üç maddeden bir veya daha fazlasında sıkıntı çıktıysa sürekli baş dönmesi görülür.

Sürekli Baş dönmesine sebep olan hastalıklar

Baş Pozisyonuna Bağlı Vertigo: Ani bir baş dönmesi problemleridir Belli baş pozisyonlarında ortaya çıkarı. Toplum arasında görülme sıklığı yüz binde on yedidir. Baş dönmesi kısa sürelidir. bununla birlikte anormal göz hareketleri fark edilebilir. göz bebekleri istem dışı hareketlerde bulunur. Bu hareketler ritmiktir. Çınlama veya başka şikayetler gelmemekle birlikte işitme duyusunda bir sıkıntı yoktur. Tedavileri gayet başarılı geçen bu operasyonlar birer hafta arayla uygulanmak suretiyle yüzde doksanlara varan başarı gösterirler. Bu uygulamaya Epley manevrası denir.

İç Kulak Tansiyonu (Menier Hastalığı): Aşırı tuz tüketimi, stres ve gebelik gibi değişik tetikleyici faktörler mevcuttur. Her yaş tipinde görülebilen iç kulak tansiyonu özellikle 40-60 yaş arası bireylerde daha sık karşılaşılır. Hastalık genelde tek kulakta görülse de her 4 hastadan birinde çift kulakta da görülebilmektedir. 

 • Psikiyatrik Nedenler
 • Kalp-Damar Hastalıkları
 • Orta kulak ve iç kulak arasındaki anormal bağlantılar
 • Orta Kulak İltihabı
 • Yaşlılığa Bağlı Vertigo
 • Psikiyatrik Nedenler

Sürekli Baş Dönmesi

Sürekli Baş Dönme]]> Zonklayıcı Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/zonklayici-bas-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 08:18:47 +0000 Zonklayıcı baş ağrısı: Günümüz de bir çok insanın korkulu rüyası olan zonklayıcı baş ağrıları günlük hayatı ve yaşamı olumsuz etkilemekte ve insanların yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bir çok sebebe Zonklayıcı baş ağrısı: Günümüz de bir çok insanın korkulu rüyası olan zonklayıcı baş ağrıları günlük hayatı ve yaşamı olumsuz etkilemekte ve insanların yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bir çok sebebe bağlı olduğu gibi bazen de sebebi belirsiz olan bu ağrılar bütün insanların neredeyse başına gelmektedir. Atardamarlar,kulak, göz,dişler, beyin zarları Zonklayıcı ağrıların temelini oluşturmaktadır. 

Zonklayıcı baş ağrısının sebepleri:
 • Migren: Zonklayıcı baş ağrısı migren hastalarının korkulu rüyasıdır. Bu ağrı bazen o kadar çok şiddetlidir ki hastanın baygınlık geçirmesine bile neden olabilmektedir. Genelde bayanlarda rastlanan migren rahatsızlığı östrajen hormonunun dengeleriyle alakalıdır. Östrojen hormonu normal sevilerde olan bir bayan hastanın migren hastalığı genelde iyileşme,düşük çıkan hastada ise migren rahatsızlığın da çok fazla ilerleme görülmektedir. Zonklayıcı baş ağrısı çeken migren hastaları genelde ağrı kesici tüketiminde çok aşırıya giderler. Aslında bu çok yanlıştır. Hastanın içtiği her ağrı kesici ilaç sonucunda hasta içilen ağrı kesiciye karşı bağışıklık kazanır ve bir süre sonra içmiş olduğu ilaçlar fayda etmez hale gelmektedir. Hasta ışıktan ve gürültüden aşırı derecede rahatsızlık duyar. Bu yüzden bu tip durumlarda hastanın bir sağlık kuruluşundan muhakkak yardım alması gerekmektedir.  Çünkü migren tedavi edilebilir bir hastalıktır. Doğru tedavi uygulandığı vakit migren atakları kontrol altına alınabilir.
 • Stres:Genelde bütün insanların yaşadığı zonklayıcı baş ağrılarının nedeni stres kökenlidir.Ağrı hemen geçmez ve uzun sürelidir.Bazı durumlarda omuz, boyun, göz ve yanak çevresinde de hissedilebilmektedir. Genelde hastalar kalp atışlarını başında hisseder gibi oldukları durumdur. Yüksek tansiyonu olan hastalar da sıklıkla görülebilmektedir.Aniden olan ve gittikçe artan baş ağrıları çok risklidir. Zonklayıcı baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı, kusma, halsizlik, yüksek ateş varda hemen doktora gidilmesi gerekmektedir.
Zonklayıcı Baş Ağrısı
Zonklayıcı baş ağrısının nedenleri:
 • Uykusuzluk
 • Yorgunluk
 • Düzensiz beslenme
 • Stres 
 • Gürültü
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi
 • Kafeine bağlı olan sebepler
 • Göz yorgunluğu
 • Romatizmaya bağlı ağrılar
 • Alerjiye bağlı ağrılar
 • Bir hastalık belirtisi olabilir
 • Damarsal rahatsızlıklar
 • Şeker hastalığı, solunum bozukluğu ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar
Zonklayıcı baş ağrısı çift görme, bir çarpma sonrası oluşma, boyunda sertlik, His kaybı hissedildiği anda en acil şeklide en yakın sağlık kuruluşuna muhakkak gidilmesi gerekmektedir. 
]]>
Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması https://www.bas.gen.tr/sag-ayak-bas-parmak-uyusmasi.html Sat, 08 Dec 2018 08:38:58 +0000 Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması, ayak baş parmaklarında hissizlik oluşması sebebiyle meydana gelen bir olaydır. El parmaklarında çok sık uyuşma görünebilir fakat ayak parmaklarında çok ender görülen bir olaydır. Ancak meydana Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması, ayak baş parmaklarında hissizlik oluşması sebebiyle meydana gelen bir olaydır. El parmaklarında çok sık uyuşma görünebilir fakat ayak parmaklarında çok ender görülen bir olaydır. Ancak meydana gelme sebepleri hemen hemen birbirleriyle benzerlik taşır.

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Nedenleri Nelerdir

Sağ ayak baş parmağında uyuşma ve hissizlik sinirdeki baskıdan veya ayak parmaklarına gelen kanın azalması sebebiyle meydana gelmektedir. Bunun dışında kanser, tümör, enfeksiyon gibi durumlardan meydana gelir. Ancak çoğu zaman hayatı tehdit eden bir hale gelmez. Sağ ayak baş parmağında uyuşma ile birlikte batma, yanma, karıncalanma şeklinde belirtiler de görülür. Uyuşmalar bacağı hareket ettirememe ve duyu kayıplarına yol açabilir. Kronik olan uyuşmaların nedenleri ise sinirlere yapılan baskı sebebiyle meydana gelir. Ayak parmaklarında görülen uyuşmalar uzun süredir devam ediyor ve dışkı kontrol edilemiyorsa ayrıca felç hali de bulunuyorsa ve zihinde bulanıklık varsa hemen vakit geçirmeden doktora gidilmelidir. 

Sağ Ayak Baş Parmağı Uyuşması Nedenleri

Ortopedik sinir sistemi ve dolaşım hastalıkları sebebiyle meydana gelebilir. 

Dolaşım ile ilgili sebepler: 
 • Ayaklara yeteri kadar kan gitmemesi sonucu uyuşmalar meydana gelebilir. 
 • Venler ve arterlerin karışarak düğümlenmesi 
 • Venlerin ile arterlerin akut olarak iltihabı ve pıhtılaşması 
 • Kalp krizi 
 • Akciğerde emboli 
 • İnme ile bacağa inen kanın pıhtılaşması 
 • Yoğun soğuk veya frozbit 
 • Kolesterol
 • Arterlerde yağ birikimi 
 • Daralma ile kan akışının sınırlandırılması
Ortopedik Olan Nedenler: 
 • Kırık ayak 
 • Bel fıtığının oluşması
 • Karpal tünel sendromunun sonucu dejeneratif disk rahatsızlığının meydana gelmesi 
 • Sinir sisteminin sıkışması ve sinirlere bası uygulanmasıdır. 
Nörolojik Nedenler: 
Sinirlerde hasarlara ve sinir sıkışmalarına sebep olabilecek hastalıklar, ayak parmaklarında uyuşmalar sebep olabilir 

Diğer Sağ Ayak Baş Parmağı Uyuşmalarına Neden Olan Problemler:
 • Diyabetik nöropati 
 • Alkolizm 
 • Kurşun zehirlenmesi 
 • Tiroid fonksiyon bozukluk
 • Mültipl Skleroz 
 • İnme Tümörler 
 • B12 vitamin eksikliği 
 • Ayaklarda ayakta nöroması şeklindeki hastalıklar ve etkenler uyuşma sebebi olabilir. 
Sağ Ayak Baş Parmağında Uyuşmanın Tedavisi Nedir

Ayak parmaklarında ortaya çıkan uyuşmalar altında yatan sebeplere göre farklı komplikasyonun gelişmesine sebep olabilir. Bu sebepler, nedenler belirlendikten hemen sonra vakit geçirmeden derhal tedaviye başlanması gerekmektedir. Eğer tedavi olunmaz ise uzuv kaybı, sakatlık, yürüme güçlüğü, felç kalıcı olarak duyularda kayıp ve ağrı gelişimleri meydana gelebilir. 

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması
Sağ Ayak Parmağındaki Uyuşma İçin Alınacak Önlemler

Ayak parmağındaki dolaşımı düzenleyebilmek için masaj yapılabilir. Uyuşukluk olan parmaklar hareket ettirilebilir. Ayakların altına destek verilerek ayaklar rahatlatılabilir. Sırt ve boyun çevresinde olan replikler için ilaç tedavisinde bulunulabilir Uzun süre ayakta durmaktan ve uzun süre yapmaktan kaçınılmalıdır duruş düzeltilmeli sinirlere yapılan basınç azaltılmalıdır otururken ve kalkarken yapılan hareketlere dikkat edilmelidir. Sigara alışkanlığı varsa hemen terk edilmelidir. Yapılan bu tedbirler sayesinde dolaşım problemlerini en aza indirebilirsiniz. Ayakkabıları sinirlere baskı yapmayacak şekilde tercih edilebilirsiniz. Devamlı yapılan işlerde molalar vermeli ve  yaptığımız bütün işlerde ellerimizin ve ayaklarımızın pozisyo]]> Baş Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bas.gen.tr/bas-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 09 Dec 2018 03:14:36 +0000 Baş ağrısına ne iyi gelir, yaşamı boyunca baş ağrısı çekmemiş kişi yok gibidir. Toplumdaki en yaygın sağlık yakınması olan baş ağrılarının çok sebebi vardır. Genellikle basit bir rahatsızlıktan öteye geçmeyen Baş ağrısına ne iyi gelir, yaşamı boyunca baş ağrısı çekmemiş kişi yok gibidir. Toplumdaki en yaygın sağlık yakınması olan baş ağrılarının çok sebebi vardır. Genellikle basit bir rahatsızlıktan öteye geçmeyen baş ağrısının nedeni bilinirse, tetikleyici faktörlerden kaçınmakta mümkün olur. Baş ağrısı genellikle rahatsızlıktan öte bir şey değildir, baş ağrılarının sadece çok küçük bir bölümü ciddi hastalıklardan dolayıdır.  Baş ağrısını doğal yöntemlerle gidermeye çalışabiliriz. 

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

İlaç Tedavisi
Çoğu baş ağrısı için tedavi ilaç kutusunun içinde değil, sorunun kaynağını belirlemek ve ortadan kaldırmaktır. Eğer sürekli baş ağrılarınız var ise sebebine yaklaşımı kolaylaştırmak için ağrının başladığı durumları not edin. Baş ağrılarınızdan kurtulmanın yolları, gerginliği azaltan tekniklerden ve iş ortamındaki duruşunuzu etkileyen  herhangi bir şey olabilir. 
Reçetesiz satılan ağrı kesiciler, nedeni bulununcaya kadar ağrıyı hafifletmekte etkilidir. Strese yönelik baş ağrıları ağrı kesici ile tedavi edilemez ama ilaç gergin kasların gevşemesine olanak verirse yanıt alınabilir. Eğer tekrarlayan baş ağrıları yaşamınızı ve ruh durumunuzu etkiler hale geldiyse doktorunuza danışmalısınız. Belki basit bir çözüm söz konusudur. Ancak ilaç tedavisi sizin en son uygulayacağınız yöntem olsun. Çünkü her ağrıda alınan ağrı kesiciler sizlerde alışkanlık haline gelecek. Bu seferde ilaç ağrıları yaşamaya başlayacaksınız yani bağımlısı olacaksınız. Dolayısıyla mümkün olduğunca ağrı kesici almamakta fayda var.

Açık Hava Yürüyüşü
Gerilimden ve stresten uzak bir ortamda kafanızı toparlamaya bakın. Açık hava yürüyüşü sizi birazda olsa  rahatlatacaktır.

Karanlık ve Sessiz Ortamlar
Baş ağrılarınız eğer stresten kaynaklanıyorsa aklınıza ilk olarak ilaç alma, gelmesin. İlaçtan önce doğal yollar denenmelidir. Eğer strese dayalı bir baş ağrılarınız mevcutsa karanlık ve sessiz odada yatarak dinlenmeyi tercih ediniz. Bu size iyi gelecektir.

Yemiş Tüketiniz
Çiğ badem baş ağrısını azaltıcı bir etkiye sahiptir. 15-20 tane yemek yeterli olacaktır.

Sıcak Duş
Sıcak duş vücutta gevşeme hissi oluşturur. Duşa giremezseniz eğer ayak duşu alınız. Sıcak su dolu bir kovada ayaklarınızı bekletiniz. Su ılıyınca üzerine soğuk su ekleyiniz. İşleminiz bittikten sonra ayaklarınıza çorap giyin ve uzanın. Beyinde yükselen kan akışı bu şekilde ayaklara aktarılır ve baş ağrınız geçebilir.

Papatya
Her derde deva olan papatya ağrı kesici özelliğine de sahiptir. Bir tencereye kaynaması için su doldurunuz. Tencereye yüzgeç yerleştiriniz ve süzgece kuru yada taze papatya koyup, tencerenin kapağını kapatınız. Bir süre sonra papatyadan çıkan buharı içinize çekerek baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Ancak buhara hemen yaklaşmayınız aksi takdirde yüzünüz yanabilir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir
Soğuk Kompres
Soğuk bir suyla bezi ıslayarak veya poşete buz koyarak başınıza soğuk kompresler uygulayınız.

Basınç Noktalarına Masaj Uygulayın
Asya'da 2000 yıl öncesinde gelişen akupresür, parmaklarınızda vücudunuzdaki kaslarla ilgili stresi rahatlatan basınç noktalarına masaj yapmaktır. Ancak bunu hamile olanlar uygulamamalıdır.
 • El dokusu: Baş parmağınız ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizin yine baş parmak ve işaret parmağı arasında kalan yumuşak dokuya hafif masaj yaparak basınç uygulayınız. Aynı işlemi diğer elinize de uygulayınız.
 • Şakak Kemiği Kasının Ortası: Bu yer, şakak kemiğinin tam ortasında bulunmaktadır. Baş ve orta parmağınızı birbirine yakın şekilde tutarak o bölgede yumuşatma hissedene kadar ov]]> Aşırı Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/asiri-bas-agrisi.html Sun, 09 Dec 2018 10:29:24 +0000 Aşırı Baş Ağrısı, günümüz insanının en çok şikayet ettiği konulardan biri de aşırı baş ağrısıdır. Başın herhangi bir noktasından başlayıp daha sonra bütün bölgelere yayılan bu baş ağrısı, kişiyi gün Aşırı Baş Ağrısı, günümüz insanının en çok şikayet ettiği konulardan biri de aşırı baş ağrısıdır. Başın herhangi bir noktasından başlayıp daha sonra bütün bölgelere yayılan bu baş ağrısı, kişiyi günlük aktivitelerini yapmaktan alıkoyar. Çok çeşitli sebepler ile oluşabilecek olan bu ağrı, birkaç saat veya birkaç gün sürebilmektedir. Ayrıca tıpta bu ağrı farklı çeşitlere de ayrılmaktadır. Vücutta bulunan herhangi bir hastalık nedeniyle  meydana gelmişse bu ağrı, ikincil baş ağrısı olarak olarak nitelendirilir. Kendiliğinden ortaya çıkan ve sadece baş ağrısı olarak nitelendirilen ağrı ise birincil baş ağrısı olarak nitelendirilir. Aşırı baş ağrıları şeklinde gelen belirtiler kişide şiddetli bir hastalığın da habercisi olabilmektedir. Ayrıca stres, uykusuzluk, çikolata ve şarap gibi etkenler bu ağrının tetikleyicisi olarak bilinmektedir. Bu nedenle bu ağrıların tetikleyici unsurlarını dikkate almanız da ve muayene olmanızda fayda görülmektedir. 

  Aşırı baş ağrısı, stres, uykusuzluk, çikolata ve şarap gibi etkenler bu ağrının tetikleyicisi olarak bilinmektedir. Bazı semptomlar bu ağrıların şiddetli şekilde gelmesine neden olmaktadır. Ancak bilinmelidir ki bu ağrı aşırı bir şekilde gelmiş ise ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Çocuklar, yaşlılar ve lösemi hastaları, X ışınlarına maruz kalan kişiler ve kalıtımsal olarak ailesinde beyin tümörü bulunan kişiler beyin tümörü açısından en çok risk taşıyan kişilerdir. Ayrıca bu tümörleri iyi huylu diye dikkate almamak da kötü sonuçlar doğurabilir. Çünkü iyi huylu da olsa bu tümörler beynin tüm tabakasına yerleşerek diğer dokuların genişlemesine izin vermez. Eğer bu tümör kafa sinirlerine komşu bir şekilde yerleşmişler ise hastanın tedavisinde büyük zorluklara neden olabilirler. 

  Aşırı baş ağrısı, tümörlerin dışında bu ağrılara migren, kafa travmaları ve yaralanmaları, alkol ve sigara yoksunluğu, kafein yoksunluğu, kas gerilmeleri ve seratonin maddesinin azlığı da şiddetli baş ağrılarına neden olmaktadır. Uzmanlar, aşırı ağrı kesici kullanımının da aşırı baş ağrılarına neden olduğunu savunurlar. Eğer bu ağrılar ense kökünden başlayıp tüm vücuda yayılıyor ve bu ağrıya sürekli bulantı, kusma belirtileri eşlik ediyorsa bu, ciddi bir hastalığınızın olduğu anlamına gelmektedir. 

  Aşırı Baş Ağrısı
  Aşırı baş ağrısı, öncelikle eğer çok şiddetli ağrılarınız var ise doktora görünmek en yararlı olan tavsiyedir. Bunun yanında masaj, açık hava yürüyüşleri, sıcak duş, ağrı kesici ilaçlar bu ağrıların dindirilmesine yardımcı olacaktır. Boynunuzu güçlendirmek, tükettiğiniz yiyeceklerin vitamin ve mineral bakımından zengin olmasına dikkat etmek, ağrı noktalarına basınç uygulamak da aşırı baş ağrısını dindirmek için faydalı yöntemlerdir. 
  ]]>
  Baş Ağrısı Çeşitleri https://www.bas.gen.tr/bas-agrisi-cesitleri.html Sun, 09 Dec 2018 17:26:22 +0000 Baş Ağrısı Çeşitleri, kronik olabilir, genetik olabilir veya yaşam tarzından mesleğinin zorluğundan dolayı yaşanabilir. Baş ağrıları genelde baş ve boyun bölgesinde bulunan damarlar ve kaslardan kaynaklanır. Bu bölgedeki da Baş Ağrısı Çeşitleri, kronik olabilir, genetik olabilir veya yaşam tarzından mesleğinin zorluğundan dolayı yaşanabilir. Baş ağrıları genelde baş ve boyun bölgesinde bulunan damarlar ve kaslardan kaynaklanır. Bu bölgedeki damarlar genişleyip daraldığı için baş ağrısı yaşarız. Baş ağrısının bu yüzden beyin ile alakası yoktur. 

  Baş Ağrısı Çeşitleri içinde en bilindiklerinden biri olan migrendir. Günümüzde çok sık rastlanılan ve çok ağır bir baş ağrısı çeşididir. Migren ağrısı günlük hayatınızı çok etkiler. Hatta bazı insanlarda bu ağrı atak haline dönüşebilir. Bir anda girer elektriklenme yaşatır insana ve dayanılmaz bir ağrı yaşatır.  Eğer migren ağrısı yaşıyorsanız ve bu ağrı 15 gün içinde geçmiyor ise kronikleşmiş bir baş ağrısına dönüşmüştür. Bu hastalar sürekli olarak ilaç kullanırlar ve her ağrısı kesici bu ağrıyı dindirmez. Bu yüzden migren ağrısının diğer bir adı ise sürüngen günlük baş ağrısı olarak da adlandırılır.  

  Baş Ağrısı Çeşitleri diğeri de gerilim baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı yaşayan kişilerde başta ağırlık, başta basınç hissi ve başta sıkışma hissi yaşarlar. Fakat bu baş ağrısı migren kadar şiddetli değildir. Bu baş ağrılarında baş ve boyun kısmında şiddetli gerilmeler yaşanır. Bu ağrıyı yaşayan hastaların gergin olan stresli olan ortamlardan uzak durması gerekir. Bu ağrı hastada dikkat kaybına ve unutkanlığa neden olmaktadır. Gerilim baş ağrısı yaşayan hastaların geneli fazla mükemmeliyetçi olmaları, stresli bir iş ortamında çalışanlarda, uyurken dişlerini sürekli sıkan kişilerde ortaya çıkar. İlaçlarla ve özellikle psikolojik tedavi alınarak bu ağrıdan uzaklaşılabilir. 

  Başka bir baş ağrısı çeşidi ise küme baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı genelde tek taraftan gözden şakaktan çok nadir olsa da ense ve boğazdan da girebilir. Bıçak gibi saplanabilir, çok şiddetli olabilir. Küme baş ağrısı yaşamaya başladığınız da ağrının girdiği tarafta burun da tıkanıklık veya akma olabilir. Eğer ağrı gözden girdi ise gözde küçülme yaşarma ve kızarıklığa neden olabilir. Ağrıyı yaşadığınız dönemde ishal kusma bulantı yaşayabilirler. Soğuk soğuk terleme veya üşüme nöbetleri geçirebilirsiniz. Mevsim değişiklikleri de bu ağrıyı tetikleyebilir.  

  Baş Ağrısı Çeşitleri
  Baş Ağrısı Çeşitleri sonuncusu ise trigeminal nevraljidir. Bu ağrı diğer ağrılara göre değişik farklı bir ağrıdır. Bu ağrı yüzün yarısını sıcak yarısını soğuk hissetmeniz durumda olur. Yüzünüzün bir kısmını hissetmezsiniz. Yüzde elektrik çarpması, yanma batma ve iğnelenme gibi durumlar rastlanır. Saniyelik ağrılardır. Ancak bu ağrıyı yaşayan insanlar genelde yüz felci yaşadıklarını zannederler. Hastalar genelde doktora dişlerinde problem olduğunu düşünerek diş doktoruna giderler. 
  ]]>
  Enseden Gelen Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/enseden-gelen-bas-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 07:20:53 +0000 Enseden Gelen Baş Ağrısı, Baş ağrıları çoğunlukla önemsiz bir sorundan dolayı ortaya çıksa bile, enseden gelen baş ağrıları gibi bazı baş ağrısı türleri çok ciddi, hayati tehlike taşıyan sorunları işa Enseden Gelen Baş Ağrısı, Baş ağrıları çoğunlukla önemsiz bir sorundan dolayı ortaya çıksa bile, enseden gelen baş ağrıları gibi bazı baş ağrısı türleri çok ciddi, hayati tehlike taşıyan sorunları işaret ediyor olabilir!

  Gün içerisinde ortaya çıkan stres, sıkıntı, yorgunluk gibi nedenler ile ortaya çıkan bazı organik ve doğal baş ağrıları, genellikle basit ağrı kesiciler ile tedavi edilebilmektedir. Ancak bazen, kronik olarak ortaya çıkan baş ağrıları (migren gibi), ağrı kesicilere olumlu cevap vermemektedir.  Fakat her zaman baş ağrıları böyle basit nedenler ile değil de daha ciddi nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, enseden gelen baş ağrısı bazen sadece kas spazmları sebebiyle ortaya çıkabilirken, bazen ise beyin içerisinde yer alan dokuların hasarı veya ciddi damar problemlerinden dolayı da meydana gelebilmektedir.

  Enseden Gelen Baş Ağrısı Nedeni Nelerdir

  Enseden gelen baş ağrısının en önemli ve ciddi sebebi tıp dilinde beyin anevrizması adı verilen damarda baloncuk oluşumlarıdır.

  Beyin Anevrizması Kaynaklı Enseden Gelen Baş Ağrısı

  Tıp alanında beyin anevrizması adı verilen hastalık, beyin damarlarında baloncukların oluşması sonucu meydana çıkar. Anevrizma, atar damarlara kan getirmekte ve yüksek basınç taşımakta görevli olan damarların duvarında balonlaşma meydana gelmesidir. Enseden gelen baş ağrısı ile birlikte kendini gösterir. Daha önce hiç hissetmediğiniz gibi bir ağrının görülmesi ile karakteristiktir.

  Enseden Gelen Baş Ağrısı

  Damar duvarlarının incelmesi ile birlikte, stres, hipertansiyon gibi nedenler ile patlamaya hazır bir bomba tabirinin kullanılması uygun olabilir.

  Özellikle beynin içinde meydana gelen beyin anevrizmaları patladığı zaman çok küçük oluşabilecek bir kanama bile çok ciddi beyin hasarına sebep olabilecek bir potansiyele sahiptir. Aniden ortaya çıkan ve enseden gelen baş ağrısı ölüme bile neden olabileceğinden dolayı çok ciddiye alınması gerekmektedir.

  ]]>
  Devamlı Baş Ağrısı https://www.bas.gen.tr/devamli-bas-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 20:09:01 +0000 Devamlı baş ağrısı, farklı pek çok nedene bağlı olarak yaşanabilen bir baş ağrısı türüdür. Migren, stres, yorgunluk, kan şekeri düşmesi, gibi pek çok nedene bağlı olarak yaşanabilir. Yaşanan baş ağrısı ufak ç Devamlı baş ağrısı, farklı pek çok nedene bağlı olarak yaşanabilen bir baş ağrısı türüdür. Migren, stres, yorgunluk, kan şekeri düşmesi, gibi pek çok nedene bağlı olarak yaşanabilir. Yaşanan baş ağrısı ufak çaplı olabileceği gibi, uzun süren devamlı baş ağrıları şeklinde de yaşanabilir. Gerilim tipi baş ağrısı, açlık, stres, uykusuzluk gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar ve kısa sürer. Bu tip baş ağrısı uygun bir beslenme programı ve dinlenmeyle kontrol altına alınabilir. Ancak migren tipi yaşanan devamlı baş ağrısıyla mücadele etmek oldukça zordur. Bu tür devamlı baş ağrısı kişinin yorgunluk yaşamasına ve hatta günlük aktivitelerini aksatmasına neden olabilir.

Devamlı baş ağrısına maruz kalan kişilerin ağrının sebebini bulması ve o yönde çözüm aranması gerekir. Gerekli görüldüğünde doktor reçetesiyle ilaçlar kullanılabilir, bitkisel karışımlardan yardım alınabilir. Devamlı baş ağrısı, çok ciddi hastalıkların belirtisi olarak ta ortaya çıkabilir. Dolayısıyla hafife alınmamalıdır. Devamlı baş ağrısı yaşayan kişi uyguladığı yöntemlere rağmen baş ağrısına çözüm olamıyorsa mutlaka doktora gitmelidir.

Devamlı baş ağrısı, beyin kanaması, tümör gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Toplumda çoğunluk stres nedeniyle devamlı baş ağrısı yaşayabilir. Beraberinde migren tipi baş ağrısı da toplumda çok sık görülmektedir. Kadınlarda adet döneminde östrojen hormonunda yaşanan artış sebebiyle devamlı baş ağrısına sık rastlanır. Devamlı baş ağrısının nedenlerini yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Devamlı baş ağrısı nedenleri

Stres: Devamlı baş ağrısının en önemli nedenlerinden biri strestir. Uzun saatler, yoğun şekilde çalışanlarda, kalabalık mekanlara maruz kalanlarda, iş ve özel hayatında problem yaşayanlarda stres devamlı baş ağrısına yol açabilir. Stres ve kaygı sebebiyle beyin yorulur ve tepki olarak baş ağrısı yaşanır.

Beslenme: Düzensiz ve dengesiz beslenme, şok diyetler yine devamlı baş ağrısına yol açabilir. Vücudun ihtiyacından az vitamin ve mineral almak ya da tam tersi vitamin ya da mineralleri gereğinden fazla almak devamlı baş ağrısına neden olabilir. Bazı yiyecek ya da içeceklerin aşırı tüketilmesi ve bu yiyeceklerin birden kesilmesi yine devamlı baş ağrısı nedenidir.

Uyku: Uyku sorunu olan kişilerde devamlı baş ağrısına çok sık rastlanır. Gereğinden az ya da fazla uyumak gün boyu baş ağrısına yol açabilir. Beraberinde derin uykuya dalamamak, devamlı uykunun bölünmesi sabah kalkıldığında baş ağrısına yol açabilir. Fazla uyumak bazı hastalıkların habercisi olabilir. Ayrıca stres, yorgunluk gibi etkenler de fazla ya da az uyumaya sebep olabilir.

Devamlı Baş Ağrısı
Anemi ve farklı nedenler: Beslenme, stres ya da uyku problemlerinin haricinde kansızlık ve bazı hastalıklar devamlı baş ağrısına sebep olabilir. Tansiyon, yaşanan kanamalar, enfeksiyon hastalıkları yine devamlı baş ağrısına neden olabilir. Hava kirliliği, sigara, sigara dumanı, ağır kokular, alkol, aşırı ışık diğer nedenler olarak sayılabilir. Devamlı baş ağrısının neye bağlı olarak yaşandığını anlamak için bir doktora başvurulmalıdır. Kesin teşhisi yalnızca doktor koyabilir ve uygun tedaviye başlayabilir.

Devamlı baş ağrısı nasıl geçer

Devamlı baş ağrısı için bazı bitkilerden yararlanılabilir. Bu bitkilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Kedi otu: Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olan kedi otu baş ağrısına karşı kullanılabilir. Bazı tablet ve hapların içerisinde de yer verile kedi otu bitkisi devamlı baş ağrısını hafifleterek rahatlama sağlar.

Sarı kantaron: Anti-depresan olarak bilinen sarı kantaron stres, kaygı, moral bozukluğuna karş]]>