Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı, Başın sol tarafında ağrı bölgesel olarak gerçekleşen toplumumuzun en sık görülen baş ağrısı türlerindendir. Sol baş ağrısının birçok nedeni olabilir veya hiç neden olmadan da ağrıyabilir. Bölgesel baş ağrısında ilk akla gelebilecek neden migrendir. Migren genelde başın bir bölümünü tamamen etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Başın sol tarafında ağrı olması sol taraftaki organlardan da kaynaklanabilir.

Sol göz de oluşan bir rahatsızlık başın sol rafında ağrıya neden olabilir veya sol kulakta, dişlerde oluşan rahatsızlıklarında baş ağrısı olmasına neden olur. Sol baş ağrısına beyinde oluşan bir tümör neden olabilir, beyinde oluşan tümörlerin en belirgin belirtisi baş ağrısıdır. Bu nedenle şiddetli baş ağrısı ile beraberinde mide bulantısı kusma görüldüğünde vakit geçirilmeden mutlaka bir sağlık kuruluşunda Uzman doktora gitmenin faydası vardır.

Sol baş ağrısında göz veya diş, kulakla alakalı bir sorun yoksa ve başın sol tarafında ağrı varsa migrenin tetiklediği bir ağrı olabilir. Migren nedeniyle başın sol tarafında başlayan ağrı kişiyi çok rahatsız ediyor ise mutlaka bir Uzman doktora gitmelidir. Migren ataklarının nedenleri pek fazla bilinmemekte ve kesin çözümü bulunamamaktadır. Baş ağrısına günlük stresi, yorgunluk gibi faktörlerde bölgesel veya tam baş ağrısına neden olabilir. Günlük oluşan sol baş ağrısı bazen hafif geçmesine rağmen bazense mide bulantısı ve kusmayla beraber görülebilir. Fakat başın sol tarafında oluşan ağrının nedeni bilinmiyorsa mutlaka ağrıya neden olan sebeplerin araştırılması gerekir.

Migren nedeniyle oluşan baş ağrısını hafifletmek için sakin, karanlık bir odaya girip dinlenmelidir. Ses, ışık migren ağrısının çoğalmasına neden olur bu nedenle bir ağrı kesici alarak sessiz karanlık odada dinlenmenin faydası olur. Migren baş ağrısına yenilen yiyeceklerin ve içeceklerinde etkisi olabilir. Aşırı alkol alımı, aşırı sigara tüketimi, parfüm, polenler, tatlı türleri yiyeceklerin baş ağrısını tetikleyici etkisi vardır.

Sol baş ağrısında yapılacaklar: Sol baş ağrısını hafifletmek için evde kendinizin uygulayacağı bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler ile ağrı geçmiyor ise mutlaka bir Uzman hekime gidilmelidir.

Sessiz karanlık ortam: Migren ağrılarında karanlık ortamda dinlenmek çok önemlidir. Migren baş ağrısını ışık, yüksek sesin daha çok tetikleyici etkisi olur. Başın sol tarafında olan ağrı günlük yaşanan stresten dolayı veya migren gibi nedenlerden dolayı olmuş ise sakin, karanlık odada dinlenmenin faydası olacaktır.

Sıcak duş: baş ağrısında sıcak duşun faydası vardır vücudun gevşemesini sağlar. Baş ağrısında içerisi sıcak su dolu küvetin içerisinde 15-20 dakika yatmak bütün vücudu gevşetir ve baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Ayriyeten duştan çıktıktan sonra düz bir yere uzanıp ayakları yükseğe kaldırıp beyne kan gitmesi baş ağrının geçmesini sağlar.

Yürüyüş yapmak: Baş ağrısını geçirmenin bir yolu da açık havada derin, derin nefes alarak yürüyüş yapmaktır. Açık havada yürüyüş yapmak beyne temiz oksijen gitmesini sağlar ve baş ağrısının geçmesini sağlar.

Buz kompresi: Baş ağrısında en etkili yöntem buz kompresidir. Bir buz torbası veya soğuk su ile ıslatılmış havluyu alın bölgesine ve başa uygulanır. Bu yöntemi ağrı hafifleyene kadar devam edilmelidir.

Masaj: Baş ağrısında masaj yapmanın beynin rahatlamasını sağlar. Alın bölgesinden başlayarak göz çevresine masaj yapılır bu masaj yöntemi ile baş ağrısında kurtulmak mümkündür.

Egzersiz: Baş ağrısında yapılacak egzersizlerin boyun bölgesinin gevşemesi, rahatlamasının çok faydası vardır. Baş ağrısında zayıflamış boyun kaslarının etkisi çoktur bu nedenle boyun kaslarını güçlendirmek için egzersizler yapmanın baş ağrısı üzerinde etkisi olur.

Ağrı kesiciler: Baş ağrısı için hafif ağrı kesiciler kullanılabilir fakat ağrı kesicilerin faydası olmuyor ise mutlaka bir doktora gidilmeli gereken tedavi yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni