Baş Ağrısı Nasıl Geçer?
20 Haziran 2024

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı diyerek geçiştirmeyin. Tüm gününüzün mahvolmasına ve sizi daha sinirli, stresli yapmaya neden olabilir. Baş ağrısı çeken kişiler hemen ağrı kesici ilaçlara sarılır. Ancak ağrı kesici ilaçlar bir süre sonra etkili olmamaya başlar ya da ilaçların vücudunuza zarar vermesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden daha pratik ve zararsız yollarla baş ağrısını geçirecek önlemler almayı deneyebilirsiniz. Fakat sık tekrarlayan, uzun süren baş ağrıları için mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Neler Yapılabilir?

Karanlık ve Sessiz Ortam: Baş ağrısından kurtulmak için ağrı kesici içmek yerine kendinizi sessiz ve karanlık bir odaya alın. Burada biraz dinlenerek ağrıdan kurtulabilirsiniz. Işık baş ağrısını tetikleyen bir etkendir.

Açık Havada Yürüyüş: Başınız ağrıdığında stres ve gerilimden uzak kalmanız gerekir. Bunun için en uygun ortam açık havadır. Doğada yapacağınız yürüyüş size iyi gelecektir. Bol oksijen alarak baş ağrısını geçirebilirsiniz.

Masaj: Ağrıyan başınıza şakaklardan, kaşların arasından ve burun delikleri üzerinden başlayıp, göz kenarlarına doğru hafif hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bunu size bir başkası yaparsa daha faydalı olacaktır. Özellikle şakak kemiği kasının ortası, kulakların arkası, gözlerin arası masajla rahatlatılmalıdır. Ayrıca elin baş ve işaret parmağı arasındaki dokunun diğer el parmaklarıyla sıkıştırılması da baş ağrısına iyi gelir. Başınıza masajı nane, reyhan yağı gibi bitkisel yağlarla da yapabilirsiniz. Bu şekilde doğadan alacağınız yardım baş ağrısına iyi gelecektir.

Sıcak Duş Alma: Sıcak suyla alınan duş bütün vücudunuzu gevşetecektir. Kendinizi duş alacak kadar güçlü hissetmezseniz, en azından ayaklarınızı sıcak suyun içinde bekletin. Daha sonra çoraplarınızı giyerek, güzelce dinlenin. Bu şekilde kan akımı beyinde artacak ve ayaklarınıza daha fazla kan akımı gidecek. Dolayısıyla baş ağrısına iyi gelecektir.

Soğuk Kompres: Başınız ağrıdığında soğuk suyla ıslattığınız bir bezi başınıza koyabilirsiniz. İsterseniz bezin arasına buz koyarak bunu deneyebilirsiniz. Kısa sürede ağrının hafiflediğini görebilirsiniz.

Beslenmeye Dikkat Edilmeli: Özellikle balık yağı, makarna, muz gibi besinler baş ağrısına iyi gelir. Bunun yanında şekersiz kahvenin içine 1-2 damla limon suyu damlatarak içmeyi deneyebilirsiniz. Zencefil çayı, papatya çayı gibi sizi gerginlikten kurtaracak bitkisel çaylar da baş ağrısı çektiğinizde size iyi gelecektir.

Genel Sağlığınıza Dikkat Edin: Baş ağrısı bazen başka sağlık sorunlarının yan etkisi olarak ortaya çıkar. Bu yüzden ağrının ikincil baş ağrısı olmadığını bilmeniz gerekir. Ayrıca baş ağrısının başlangıcından önceki 48 saatinizi sorgulamalısınız. Neler yediniz, neler yaptınız, adet döngünüz yakın mı gibi sorulara cevap arayın. Bu şekilde baş ağrısının nedenini bulabilir, daha kolay geçmesi için gereken önlemleri alabilirsiniz.

Boyun Kaslarını Güçlendirme: Boyun kasları zayıf olduğunda boynunuzun altından üstüne doğru bir ağrı hissedersiniz. Boyun kaslarındaki bu zayıflama uzun süre bilgisayar karşısında kalma gibi etkenlerden dolayı oluşabilir. Bu kasların egzersizle güçlendirilmesi baş ağrısını geçirmede %80 oranında etkili olacaktır.

Terleme: Baş ağrısı nasıl geçer diye merak edenler egzersiz yaparak terlemeyi deneyebilirler. Bunun için yüzme, yürüme, bisiklete binme gibi egzersizler tercih edilebilir. Böylece üzerinizdeki stresi atabilir, rahatlayabilirsiniz. Bunlar terlemenizi sağlayarak, baş ağrısı yapan kimyasalların vücudunuzdaki etkisini azaltır.

Besin Takviyeleri Kullanma: Baş ağrısını geçirmek için besin takviyeleri alabilirsiniz. Vitamin ve mineraller alınabilir. B2 vitamini, koenzim Q10, magnezyum sülfat baş ağrısına karşı önerilir.

Ekstra Bilgiler:

  • Bol su tüketmek, vücudunuzun susuz kalmasını önleyerek baş ağrısını azaltır.
  • Uyku düzenine dikkat etmek, yeterli ve kaliteli uyku almak baş ağrısını önleyebilir.
  • Stres yönetimi teknikleri öğrenmek ve uygulamak, baş ağrısı sıklığını azaltabilir.
  • Düzenli egzersiz yapmak, vücudun genel sağlığını iyileştirir ve baş ağrısını önler.
  • Göz yorgunluğunu azaltmak için düzenli aralıklarla gözlerinizi dinlendirin, özellikle uzun süre ekran karşısında çalışıyorsanız.
  • Sigara ve alkol kullanımını azaltmak, baş ağrısı riskini azaltır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yatarken Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yatarken Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bölgesel Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bölgesel Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?