Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Adet öncesi dönemde kadın bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Vücutta değişen hormonlar migren ağrısına yol açar. Adetli olan kadının bu dönemde östrojen dengesi büyük bir değişikliğe uğrar. Sadece adet döneminde yaşanan şiddetli ve tek taraflı ağrı migrenin habercisi olabilir. Bu nedenle doktora başvurulması daha iyi olacaktır. Bu dönemde artan östrojen seviyesi de migrene neden olabilir. Birkaç saat süren baş ağrıları migren olarak düşünülmemeli, bu durumda adete bağlı östrojen dengesinden kaynaklı olur. Ancak şiddetli ve gün boyu sürekli devam eden ağrılar migren olarak düşünülebilir.

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Unutulmamalıdır ki hormonlu besinler migren ve baş ağrısını tetikler. Özellikle Adetli olan kadınlar bu dönemlerinde hormonlu besin tüketmeleri östrojen seviyesini yükselteceğinden şiddetli baş ağrısı çekerler. Günümüzde sağlıklı bildiğimiz birçok besinde hormon kullanılması nedeni ile vücudumuzdaki hormon dengesini değiştirmektedir. Bu nedenle hormonlu sebze ve meyvelerden uzak durarak daha sağlıklı yerli ve doğal besinler tüketmeliyiz. Yine erken büyümesi için hormon verilmiş hayvansal gıdalardan da uzak durmak adet döneminde baş ağrısından uzaklaştıracaktır.

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Adetli olan kadın bu dönemde çok duyarlı olur. Bu nedenle şiddetli baş ağrısı çeker. Bunun için ışık, gürültü ve ses gibi faktörlerden uzak durmak baş ağrısına iyi gelecektir. Karanlık, sessiz ve serin ortamlar migren ataklarını uzaklaştırır. Adetli olan kadın bu dönemde stresten uzak olmalı ve açık alanlar da yürüyüş yapmalıdır. Açık alanlarda yürüyüş yapmak hem stresten uzaklaştırdığı gibi hem de beyne oksijen gitmesini sağlayarak baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Adetli olan kadın bu dönemde çok fazla kan kaybettiğinden vücut zayıf düşecektir. Baş ağrılarına sebebiyet veren bir diğer neden de budur. Bu nedenle adetli olan kadın bu dönemde bol bol su içmeli ve açık alanda yürüyüş yapmalıdır. Vücudun ihtiyacı olan D vitamini takviyesi almalı ve bolca balık eti, süt, yumurta ve yoğurt tüketmelidir. Böylelikle halsiz düşen bedenin ihtiyacı olan besinleri tüketerek migren ataklarından ve baş ağrısından uzaklaşmış olur. Yine bu dönemde baş ağrısı başladığı anda ense köküne su çarpmak ve bir demet maydanoz tüketmekte, baş ağrısına iyi gelecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni