Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı, aniden ve şiddetli gelişen bir baş ağrısının çok çeşitli sebepleri olabilir. Genellikle ani baş ağrısının oluşumuna neden olan sebepler ve ani baş ağrısının belirtileri iyi analiz edilerek buna uygun bir tedavi yöntemi bulunmalıdır. Şiddetli ve aniden baş ağrıları bazı belirtilerle beraber ortaya çıkıyorsa, özellikle çift veya bulanık görme, halsizlik, kaslarda güçsüzlük, ateş ve ense bölgesinde sertleşme, ciddiye alınmalı ve bir an önce Uzman bir hekime görünmelidir. Bu ani baş ağrısı, kişiyi uykusundan uyandıracak derecedeyse, çok sık meydana geliyorsa veya 72 saat gibi uzun bir süre boyunca devam etmişse de Uzman bir hekime, sağlık kuruluşuna en kısa zamanda gidilmelidir.

Ani Baş Ağrısı Neden Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ani ve şiddetli baş ağrısına neden olan pek çok unsur vardır. Stres, göz yorgunluğu, boyun bölgesinde bulunan kasların sertleşmesi gibi hemen hemen herkeste olabilecek bir nedenden dolayı da ani baş ağrısı oluşabilir, beyin tümörü gibi çok ciddi hastalık teşkil eden etmenlerden dolayı da ani baş ağrısı oluşabilir. Bu ani baş ağrılarında dikkat edilmesi gereken husus ise çok fazla tekrar edip etmediği veya 2-3 gün boyunca devam eden bir baş ağrısı olup olmadığıdır.
  • Baş bölgesinde yaşanan damar iltihaplanmaları
  • Yüz bölgesinde meydana gelen sinir iltihaplanmaları
  • Kimyasal maddeye maruz kalma
  • Menenjit
  • Beyin tümörü
  • Kafa travması gibi çok ciddi hastalıkların da belirtisi olarak kişide sık sık ve şiddetli ani baş ağrıları görülebilir.
Enfeksiyon: Beyin bölgemizdeki dokularda viral veya bakteriyel olarak meydana gelen iltihaplanmalar (Enfeksiyon) şiddetli ani baş ağrısına neden olabilmektedir. Örneğin boynun üst bölgesine ve başın arka kısmına doğru bıçak gibi saplanan ani baş ağrılarına menenjit hastalığı neden olmaktadır.

Küme Baş Ağrıları: Stres, beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörler gibi sebeplerle genelde 20 yaşlarındaki erkeklerde meydana gelen ani baş ağrılarıdır. Özellikle göz çevreleri ile beyin arasında meydana gelen bu ani baş ağrısı, keskin olmasına rağmen soğuk baskı ile hafifletilebilir.

Travma: Ani baş ağrısına neden olan en büyük etmen kafa bölgesinde yaşanan yaralanmalardır. Yaralanmanın şiddetine göre ani baş ağrısının şiddeti ve süresi de değişmektedir. Kafatasında zedelenme veya kafatasında kırıklar meydana getirebilecek yaralanmalar genellikle kişide bayılmaya veya bilinç kaybına neden olmaktadır. Bu travmalardan dolayı ani baş ağrısının yanında yüz bölgesinde uyuşma, karıncalanma meydana gelebilmektedir.

Beyin Anevrizmaları: Beynimizde bulunan kan damarlarında meydana gelen hasarlar, damarların yırtılması veya damarların sızıntı yapması sonucu beyinde hemorajik inme yaşanır ve bu şiddetli, ani baş ağrısına neden olmaktadır. Gözlerin arkasında veya alın bölgesinde oluşan bu ani baş ağrısı hastalar tarafından dayanılmaz olarak tarif edilir ve hemorajik inme ile kişi için hayati tehlikeye yol açabilmektedir. Beyin anevrizmalarına acil tıbbi müdahale gerekmektedir.

Zehirlenme: Kullandığımız birçok temizlik malzemesinde bazı toksik kimyasallar bulunmaktadır. Uzun süre çamaşır suyu ile temizlik yapan kişilerde oluşan baş ağrıları gibi çoğu temizlik malzemesi de ani baş ağrılarına neden olabilmektedir. Genellikle 1-2 saatte geçen bu ani baş ağrıları daha uzun süreli olduğunda zehirlenme ciddi bir boyutta olmuş olabilir ve tıbbi müdahale gerekebilir.

Ani Baş Ağrısı Tanısı Nasıl Konulur?

Birincil ve ikincil grup olarak adlandırılan iki ana "ani baş ağrısı" grubu vardır. Migren veya gerilim gibi sebeplerden dolayı meydana gelen baş ağrıları genellikle başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaz ve birincil grup olarak adlandırılır. Enfeksiyon, tümör, yaralanma, inme gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak meydana gelen ani baş ağrısı da ikincil grup olarak adlandırılır. Nörolojik muayene, fiziksel muayene, MR, EEG, kan testi gibi bir grup testler ile ani baş ağrınızın hangi sebepten dolayı kaynaklandığı ve hangi grup baş ağrısı olduğu anlaşılabilir. Birincil baş ağrısı grubuna dahil ani baş ağrılarının tedavisinde genellikle ağız yoluyla kullanılan ilaçların kullanılmasıyla veya stresin azaltılması -gerileme bağlı baş ağrılarında- tedavisi uygulanır. İkinci baş ağrısı grubuna giren ani baş ağrılarında ise hangi hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktıysa o hastalığa uygun tedavi uygulanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni