Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Ağrısı, günümüz insanının en çok şikâyet ettiği konulardan biri de aşırı baş ağrısıdır. Başın herhangi bir noktasından başlayıp daha sonra bütün bölgelere yayılan bu baş ağrısı, kişiyi günlük aktivitelerini yapmaktan alıkoyar. Çok çeşitli sebepler ile oluşabilecek olan bu ağrı, birkaç saat veya birkaç gün sürebilmektedir. Ayrıca tıpta bu ağrı farklı çeşitlere de ayrılmaktadır. Vücutta bulunan herhangi bir hastalık nedeniyle meydana gelmişse bu ağrı, ikincil baş ağrısı olarak nitelendirilir. Kendiliğinden ortaya çıkan ve sadece baş ağrısı olarak nitelendirilen ağrı ise birincil baş ağrısı olarak nitelendirilir. Aşırı baş ağrıları şeklinde gelen belirtiler kişide şiddetli bir hastalığın da habercisi olabilmektedir. Ayrıcastres, uykusuzluk, çikolata ve şarap gibi etkenler bu ağrının tetikleyicisi olarak bilinmektedir. Bu nedenle bu ağrıların tetikleyici unsurlarını dikkate almanız da ve muayene olmanızda fayda görülmektedir.

Aşırı baş ağrısı, stres, uykusuzluk, çikolata ve şarap gibi etkenler bu ağrının tetikleyicisi olarak bilinmektedir. Bazı semptomlar bu ağrıların şiddetli şekilde gelmesine neden olmaktadır. Ancak bilinmelidir ki bu ağrı aşırı bir şekilde gelmiş ise ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Çocuklar, yaşlılar ve lösemi hastaları, X ışınlarına maruz kalan kişiler ve kalıtımsal olarak ailesinde beyin tümörü bulunan kişiler beyin tümörü açısından en çok risk taşıyan kişilerdir. Ayrıca bu tümörleri iyi huylu diye dikkate almamak da kötü sonuçlar doğurabilir. Çünkü iyi huylu da olsa bu tümörler beynin tüm tabakasına yerleşerek diğer dokuların genişlemesine izin vermez. Eğer bu tümör kafa sinirlerine komşu bir şekilde yerleşmişler ise hastanın tedavisinde büyük zorluklara neden olabilirler.

Aşırı baş ağrısı, tümörlerin dışında bu ağrılara migren, kafa travmaları ve yaralanmaları, alkol ve sigara yoksunluğu, kafein yoksunluğu, kas gerilmeleri ve seratonin maddesinin azlığı da şiddetli baş ağrılarına neden olmaktadır. Uzmanlar, aşırı ağrı kesici kullanımının da aşırı baş ağrılarına neden olduğunu savunurlar. Eğer bu ağrılar ense kökünden başlayıp tüm vücuda yayılıyor ve bu ağrıya sürekli bulantı, kusma belirtileri eşlik ediyorsa bu, ciddi bir hastalığınızın olduğu anlamına gelmektedir.

Aşırı baş ağrısı, öncelikle eğer çok şiddetli ağrılarınız var ise doktora görünmek en yararlı olan tavsiyedir. Bunun yanında masaj, açık hava yürüyüşleri, sıcak duş, ağrı kesici ilaçlar bu ağrıların dindirilmesine yardımcı olacaktır. Boynunuzu güçlendirmek, tükettiğiniz yiyeceklerin vitamin ve mineral bakımından zengin olmasına dikkat etmek, ağrı noktalarına basınç uygulamak da aşırı baş ağrısını dindirmek için faydalı yöntemlerdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Devamlı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi