Devamlı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Devamlı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı baş ağrısı, farklı pek çok nedene bağlı olarak yaşanabilen bir baş ağrısı türüdür. Migren, stres, yorgunluk, kan şekeri düşmesi, gibi pek çok nedene bağlı olarak yaşanabilir. Yaşanan baş ağrısı ufak çaplı olabileceği gibi, uzun süren devamlı baş ağrıları şeklinde de yaşanabilir. Gerilim tipi baş ağrısı, açlık, stres, uykusuzluk gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar ve kısa sürer. Bu tip baş ağrısı uygun bir beslenme programı ve dinlenmeyle kontrol altına alınabilir. Ancak migren tipi yaşanan devamlı baş ağrısıyla mücadele etmek oldukça zordur. Bu tür devamlı baş ağrısı kişinin yorgunluk yaşamasına ve hatta günlük aktivitelerini aksatmasına neden olabilir.

Devamlı baş ağrısına maruz kalan kişilerin ağrının sebebini bulması ve o yönde çözüm aranması gerekir. Gerekli görüldüğünde doktor reçetesiyle ilaçlar kullanılabilir, bitkisel karışımlardan yardım alınabilir. Devamlı baş ağrısı, çok ciddi hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla hafife alınmamalıdır. Devamlı baş ağrısı yaşayan kişi uyguladığı yöntemlere rağmen baş ağrısına çözüm olamıyorsa mutlaka doktora gitmelidir.

Devamlı baş ağrısı, beyin kanaması, tümör gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Toplumda çoğunluk stres nedeniyle devamlı baş ağrısı yaşayabilir. Beraberinde migren tipi baş ağrısı da toplumda çok sık görülmektedir. Kadınlarda adet döneminde östrojen hormonunda yaşanan artış sebebiyle devamlı baş ağrısına sık rastlanır. Devamlı baş ağrısının nedenlerini yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Devamlı baş ağrısı neden olur?

Stres: Devamlı baş ağrısının en önemli nedenlerinden biri strestir. Uzun saatler, yoğun şekilde çalışanlarda, kalabalık mekanlara maruz kalanlarda, iş ve özel hayatında problem yaşayanlarda stres devamlı baş ağrısına yol açabilir. Stres ve kaygı sebebiyle beyin yorulur ve tepki olarak baş ağrısı yaşanır.

Beslenme: Düzensiz ve dengesiz beslenme, şok diyetler yine devamlı baş ağrısına yol açabilir. Vücudun ihtiyacından az vitamin ve mineral almak ya da tam tersi vitamin ya da mineralleri gereğinden fazla almak devamlı baş ağrısına neden olabilir. Bazı yiyecek ya da içeceklerin aşırı tüketilmesi ve bu yiyeceklerin birden kesilmesi yine devamlı baş ağrısı nedenidir.

Uyku: Uyku sorunu olan kişilerde devamlı baş ağrısına çok sık rastlanır. Gereğinden az ya da fazla uyumak gün boyu baş ağrısına yol açabilir. Beraberinde derin uykuya dalamamak, devamlı uykunun bölünmesi sabah kalkıldığında baş ağrısına yol açabilir. Fazla uyumak bazı hastalıkların habercisi olabilir. Ayrıca stres, yorgunluk gibi etkenler de fazla ya da az uyumaya sebep olabilir.

Anemi ve farklı nedenler: Beslenme, stres ya da uyku problemlerinin haricinde kansızlık ve bazı hastalıklar devamlı baş ağrısına sebep olabilir. Tansiyon, yaşanan kanamalar, enfeksiyon hastalıkları yine devamlı baş ağrısına neden olabilir. Hava kirliliği, sigara, sigara dumanı, ağır kokular, alkol, aşırı ışık diğer nedenler olarak sayılabilir. Devamlı baş ağrısının neye bağlı olarak yaşandığını anlamak için bir doktora başvurulmalıdır. Kesin teşhisi yalnızca doktor koyabilir ve uygun tedaviye başlayabilir.

Devamlı baş ağrısı nasıl geçer?

Devamlı baş ağrısı için bazı bitkilerden yararlanılabilir. Bu bitkilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Kedi otu: Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olan kedi otu baş ağrısına karşı kullanılabilir. Bazı tablet ve hapların içerisinde de yer verile kedi otu bitkisi devamlı baş ağrısını hafifleterek rahatlama sağlar.

Sarı kantaron: Anti-depresan olarak bilinen sarı kantaron stres, kaygı, moral bozukluğuna karşı kullanılan birçok ilacın içerisinde kullanılmaktadır. Baş ağrısına karşı da etkili olan sarı kantaron, çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir.

Zencefil: Devamlı baş ağrısına karşı kullanılabilecek bir diğer bitkidir. Zencefil aslında baş ağrısını önlemek amacıyla kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Türleri ve Özellikleri

Baş Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sürekli Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Devamlı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi