Baş Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Baş Türleri ve Özellikleri

Baş, vücudumuzda beyin ve beyincik gibi önemli organların yer aldığı, kulak, burun, göz gibi duyu organlarımızın yerleştiği, çevresinde yassı kemiklerden meydana gelen kafatası kemikleri bulunan bölümdür. Kafatası kemikleri başın şekillenmesini ve burada bulunan organların korunmasını sağlar. Bu kısımdaki yassı kemikler birbirine oynamaz eklemlerle bağlıdır. Burada tek oynayan eklem alt çene kemiğindeki yarı oynar eklemdir. Baş vücutta oldukça hassas bir bölümdür. Bu nedenle her türlü darbeden, yaralanmadan korunması gerekir.

Başta bulunan organlar
  • Kulak: İşitme duyusunu sağlayan organımızdır.
  • Göz: Görme duyusunu sağlayan küremsi yapıda organımızdır.
  • Burun: Solunum ve koklama işlevi olan organımızdır.
  • Ağız: Sindirim sisteminin dıştaki ilk açıklığı ağızdır. Burası besinler alınır, dişler yardımıyla mekanik sindirim, tükürük yardımıyla kimyasal sindirimin başladığı yerdir. Ayrıca ağızda tat duyusunu sağlayan dil organımız da bulunur. Konuşmada ses çıkarmayı sağlamak için, akciğerlerden gelen havaya dil dişler ve dudakların yardımıyla şekil verir ve sesler oluşur. Ağızla onu çevreleyen yapılar yüz estetiğini meydana getirir. Ayrıca ağız boşaltım sisteminin yardımcısıdır.
  • Beyin: Başta bulunan hayati organımız duyu organlarının kontrolünü sağlar. Hormon salgılanmasını kontrol ettiği gibi, istemli hareketlerin kontrol edildiği merkezdir. Acıkma, susama, vücut sıcaklığı, kan basıncı da beyin tarafından kontrol edilir. Başta bulunan beyinde ayrıca irade, zekâ ve hırs merkezleri bulunur.
Baş iskeleti

Baş iskeletinde kafatasıyla yüz iskeleti bulunur. Beyni çevreleyen yassı kemikler kafatasını meydana getirir. Kafatasını iki yan kafa, bir alın, bir temel, iki şakak, bir art kafa ve bir kalbur kemiği toplamda sekiz kemik oluşturur. Doğum sırasında kafatası kemikleri yumuşak, ince ve henüz kaynaşmamış haldedir. Sıkıca kaynaşması iki yılda gerçekleşir: Kafatasında sadece omurilikle sinirlerin çıkışını sağlayan delikler vardır. Yüz iskeletinde ise iki tırnaksı, iki burun, iki elmacık, iki üst çene, iki boynuzcuk, bir alt çene, iki damak kemiklerinden oluşur. Alt çene kemiği de şakak kemiğine yarı oynar eklemle bağlı olur.

Baş ve etkilendiği sağlık sorunları

Baş hassas bir yapıdır. Genellikle baş ağrısı, baş dönmesi, baş travması gibi sağlık sorunlarından etkilenir. Çarpma ya da düşme gibi etkenler baş hasarına neden olabilir. Bunların çoğunluğu beyin hasarına yol açmayacak şiddette olur. Baş travması hafif derecede bile olsa şiddetli ağrıya neden olabilir. Çünkü kafa derisi ve yüz vücutta diğer alanlardan daha hassas olur. Bu bölgelerde daha fazla kan damarı olduğu için, az bir kesik bile fazla miktarda kanamaya neden olabilir. Kesiğin olmadığı durumlarda bile cilt altında biriken kan yüzünden başta şişlikler meydana gelebilir. Bunlar fazla tehlikeli olmayıp, birkaç hafta içinde iyileşir. Ciddi derecede baş travması olursa, kişide hatırlama sorunları, bulanık görme, bilinç kaybı, kasılma, uyku hali, denge kaybı, burun ve kulaktan gelen sıvı, kanama gibi problemler yaşanır. Yani başta bulunan organların etkilendiği darbeler tehlikeli olabilir. Bu yüzden ciddi belirtilerde mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlarda travmaların etkisiyle ya da çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Bunlarında ihmal edilmemesi, mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi