Baş Dönmesi Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Baş Dönmesi Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı

Baş dönmesi ve mide bulantısı, çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bu belirtiler, gıda zehirlenmesinden iç kulak iltihaplanmalarına, panik ataktan yetersiz beslenmeye kadar birçok farklı duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Baş dönmesi genellikle mide bulantısı ve kusma ile birlikte görülür. Bu belirtilerin ne sıklıkta ve hangi durumlarda ortaya çıktığı önemlidir. Eğer günlük yaşamınızı etkileyen baş dönmesi ve mide bulantısı yaşıyorsanız, doğru teşhis ve tedavi için bir uzman doktora başvurmanız gerekmektedir.

Baş Dönmesi ve Mide Bulantısının Sık Görülen Nedenleri

Baş dönmesi, oluşturduğu his nedeniyle mide bulantısına ve ardından kusmaya neden olabilir. Sabah kahvaltı yapmamak, öğle yemeğine kadar beklemek, bu arada aşırı çay ve kahve içmek baş dönmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, kan şekeri ve tansiyon düşmesi baş dönmesiyle birlikte baygınlığa yol açabilir. Orta kulakta bulunan ve başın hareketine göre şekil alarak vücudu dengeye alan sıvının bulunduğu yerde oluşan sıvı birikmesi, enfeksiyonlar ve ekstra basınç gibi durumlar da baş dönmesi ve mide bulantısı olarak kendini gösterebilir.

Labirintit

Labirintit, iç kulakta şişlik ve tahriş ile görülen bir kulak enfeksiyonudur. Grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, bu bölgenin enfeksiyon kapmasına yol açabilir. Dengeyi sağlayan labirintit enfeksiyon kaptığında normal işlevini yerine getiremez ve baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, odaklama zorluğu, kulak çınlaması ve işitme kaybı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Hafif enfeksiyonlar genellikle kendiliğinden geçer. Ancak ilerlemiş enfeksiyonlar ve mide bulantısı gibi etkileri azaltmak için doktor kontrolünde ilaç tedavisine başvurulabilir.

Vertigo

Vertigo, iç kulakta yarım daire kanalları olarak isimlendirilen bölgede bulunan sıvı sayesinde vücudun dengede durmasını sağlar. Bu kanalları etkileyen olumsuzluklar, beyne gönderilen sinyallere engel olur ve baş dönmesi ile denge kaybına yol açar. İç kulakta bulunan sıvı, sarsıntılar veya daha önce geçirilen kulak hastalıkları ve basınç değişikliklerinden etkilenebilir. Vertigo tedavisi, doktor kontrolünde antibiyotikler, çeşitli testler (Epley manevrası) ve fizyoterapi ile mümkün olabilir.

Migren

Migren, baş dönmesi ve mide bulantısına neden olan bir nörolojik hastalıktır. Migren atakları genellikle kişinin uyku düzenini etkiler, öğün atlamasına sebep olur ve kan basıncını düşürebilir. Kişi, gün ışığına, parlak ışığa ve sese karşı duyarlılık kazanır. Alınan bazı gıdalar mide bulantısına neden olabilir ve stres seviyesi yükselir. Merdiven çıkma ve normal yürüme gibi basit fiziksel aktiviteler migren ataklarını tetikleyebilir. Ağrılar genellikle göz çevresinde, alın, sinüsler, boyun ve çenede ortaya çıkar.

Panik Atak

Baş dönmesi ve mide bulantısı sadece fiziksel sebeplerden değil, duygu durum değişikliklerinden de kaynaklanabilir. Bu tür ruhsal rahatsızlıkların başında panik atak gelir. Panik atak yaşayan bir birey, baş dönmesi, mide bulantısı, kalp atışının hızlanması, nefes darlığı, aşırı terleme, soğuk terleme, titreme, üşüme, mide krampları, boğaz ağrısı, ağız kuruması ve göğüs ağrısı gibi belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler atak başlangıcından 5-10 dakika önce başlar ve ataktan sonra yaklaşık 30-40 dakika kadar devam edebilir. Herhangi bir zaman diliminde, hatta uykuda bile oluşabilen panik ataklar, doktor kontrolünde terapi ve ilaç bileşimi ile tedavi edilebilir. Hastaya stres düzeyini azaltacak derin düşünme gibi rahatlama teknikleri önerilebilir.

Nadir Görülen Nedenler

Beyin tümörü, beyin kanaması öncesi ve felç öncesi gibi ciddi hastalıklar da baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir. İç kulağı etkileyen, kulakları beyne bağlayan sinirler üzerinde oluşan tümörler (Akustik Nöroma), Meniere hastalığı gibi durumlar da baş dönmesinin nadir sebepleri arasında yer alır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nil masal

12 Temmuz 2024 Cuma

Bende sık sık baş dönmesi ve mide bulantısı yaşıyorum, acaba bu durum labirintitten mi kaynaklanıyor olabilir? Denge sorunları ve kulak çınlaması da yaşıyorum. Bu belirtiler için hangi doktora gitmeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nil masal, bahsettiğiniz baş dönmesi, mide bulantısı, denge sorunları ve kulak çınlaması belirtileri, gerçekten de labirintit gibi iç kulak kaynaklı bir rahatsızlığın işaretleri olabilir. Ancak, bu belirtiler başka sağlık sorunlarının da göstergesi olabilir. Öncelikle bir Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanına başvurmanız faydalı olacaktır. KBB doktoru gerekli muayeneleri yaparak, teşhis koyabilir ve uygun tedavi yöntemlerini önerebilir. Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Ani Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?