Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte baş ağrısı, Hamilelik döneminde en sık rastlanan şikâyetlerden birisi de baş ağrısı problemidir. Bayanlarda sıkça karşılaşılan baş ağrısı, hamilelik döneminde de görülür. Hamilelikten sık görülen baş ağrıları, gerilim tipi baş ağrıları, migren ya da diğer nedenlere bağlı olarak görülmektedir. Hamilelikte baş ağrısı gebelik döneminin ilk 3 ayında ayda son 3 ayında görülür. Hamileliğin ilk 3 ayında baş ağrısının görülmesinin sebebi hormon düzeyinde görülen ani ve aşırı değişimlerdir. Bu ani değişiklikler beyne giden kan akışındaki artıştır. Hamileliğin son 3 ayında kişinin vücudunun yorulması, uykusuzluk, vücut potründeki değişiklikler, bebeğinin büyümesiyle oluşan artışa bağlı stres tetikleyici faktörler hamilelikte baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında yer alır.

Hamilelikte baş ağrısı türlerini sıralayalım
  • Gerilim tipi baş ağrısı, Hamilelikte baş ağrısı sebepleri arasında en sık karşılaşılan baş ağrısı türüdür. Kişi bu ağrıyı başının her iki tarafını sarmış bir ağrı gibi hissedebilir. Uykusuzluk, depresyon, stres, bu durumu tetikler. Relaksasyon teknikleri ile, uyku, dinlenme, düzenli egzersiz ile kontrol altına alınabilir. Destekleyici olarak boyun masajı, ılık kompres faydalı olabilmektedir. Gerilim baş ağrılarından uzak durmak için yeterli dinlenmek, stresten uzak durmak, aç kalmamak, yemek öğünlerini atlamamak çok etkili olacaktır.
  • Migren, Hamilelikte baş ağrısının bir diğer sebebi olan migren bayanların %20'sinde görülür. Migren ağrısı genel olarak başın tek tarafında zonklayıcı bir ağrı olarak kendini gösterir. Migren beraberinde, bulantı, kusma, sese ve ışığa hassasiyet gibi şikâyetlerde getirir. Hormanlardaki aşırı ve hızlı değişiklik migren ağrılarını tetikleyebilir. Kişide var olan migren ağrısının hamilelik başlangıcında azaldığı da gözlemlenmiştir. Hamileliğin ilk 3 ayında ostrojen düzeyinde görülen dramatik artışla migren ağrılarında belirgin iyileşme ve düzelme olduğu gözlenmiştir. Bazı kişilerde azalırken bazı kişilerde artığı hormonlardaki düzensizlikle alakalı olduğu düşünülmektedir. Gebelik döneminde yapılacak en iyi şey migreni tetikleyen faktörlerden uzak durmak olacaktır. Bu faktörler, çikolata, kahve, alkol, uykusuzluk, sigara, yer fıstığı, maya içeren hamur işleri, badem, peynir, sunni tatlandırıcılar ve sunni tatlandırıcı içeren gıdalar, koruyucu ve katkı maddeli yiyeceklerdir.
  • Gebelik toksemisi-Preeklemsi, Hamileliğin ilk 2/3 ayında ortaya çıkar ve zonklayıcı ve şiddetli bir baş ağrısıdır. Hamile kadınların ortalama%5-10'unda görülür. Görmede değişiklik, aşırı ve ani kilo alma, karın ağrısı ve el-ayaklarda şişlikler görülebilmektedir. Gebelik toksemisi yaşanan gebenin vakit kaybetmeden doktora gidip tedavisini yaptırması gerekir.
Hamilelikte baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelik süresince vücudunuzu dinlendirmek, yeterli miktarda uyumak ve gıda alımınıza dikkat etmek ve yeterli miktarda sıvı tüketmek sizin önlemek amaçlı alacağınız tedbirlerdendir. Ağrı sizin yaşam kalitenizi etkilemeye başlamadan önlem almanız ve doktora gitmeniz gerekir. Gebelik süresince yaşanan baş ağrılarında hamilelik öncesi günlük hayatta kullandığımız ilaçları kesinlikle kullanmayınız. Kendi başınıza hamilelik süresinde yaşanan baş ağrısı için asla ilaç aspirin gibi şeyler kullanmayın. Vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek gebe olduğunuzu ve şikâyetlerinizi paylaşınız. Doktor eğer uygun görürse birtakım tahlil veya tetkikler isteyebilir. Bu tetkiklerin ardından konulan teşhise göre doktorunuzun önerdiği hamileliğe uygun ilaçları doktorun belirlediği dozlarda kullanabilirsiniz. Kendi başınıza aldığınız ilaçlar sizin ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atacağı için uzak durunuz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Türleri ve Özellikleri

Baş Türleri ve Özellikleri

Baş ve Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi