Bölgesel Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bölgesel Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bölgesel baş ağrısı; baş ağrısı kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiler. Her insan bu sorunu yaşamıştır. Bu rahatsızlık yaygın olarak görülmektedir. Baş ağrısının bir sürü çeşidi bulunmaktadır. En yaygın olarak görülen ağrı çeşidi gerilim tipi baş ağrıları ve migren ağrılarıdır. Baş ağrısı başın belli noktalarında başlayarak yüz kafada hissedilebilen ağrılara bölgesel baş ağrısı olarak da adlandırılmaktadır. Kişiden kişiye göre baş ağrı etkenleri değişiklik göstermektedir. Bazı kişilerde baş ağrısı birkaç gün sürerken bazılarında birkaç hafta sürerek insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bal ağrıları vücutta oluşan rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyorsa buna ikincil baş ağrısı da denilmektedir. Hiçbir hastalıktan kaynaklanmaya baş ağrıları ise birincil baş ağrılarıdır. Baş ağrısının çeşidi ne olursa olsun insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bölgesel baş ağrısında inceleyebileceğimiz gerilim tipi ve migren tipi baş ağrıları söz konusudur.

Bölgesel baş ağrısı, migren ağrı neden olur?

Migren çeşidi baş ağrısının henüz nedeni bilinmemektedir. Migren ağrılarının çevresel ve genetik nedenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Migren belli faktörlerden dolayı beyin damarlarının daralıp genişlemesini sağlayan bir ağrı türüdür. Araştırmalar sonucu olarak migrenin kaynağında ağrı düzenleyici kimyasallar ve serotonin etkisi olduğu bilinmektedir. Serotonin kimyasalının düşük seviyeye inmesi sonucu trigeminal sinirinin bazı moleküller salgılamasına sebep olarak migrenin oluşuna neden olmaktadır. Migren ağrılarının sebepleri çoğunluğu uykusuzluk, stres, sinir ve vücutta bazı besin maddelerinin tüketilmesidir. Çikolata ve şarap migreni tetiklemektedir. Bölgesel baş ağrısı olan migrenin nedenlerinden biri de kadınlarda görülen adet dönemidir. Bunun sebebi bu dönemde salgılanan serotonin miktarında artış meydana gelmekle beraber migrenden ortaya çıkmaktadır.

Bölgesel baş ağrısında gerilim tipi ağrı neden olur?

Kafa derisi ve boyun kısmını etki altına alarak ağrıyı tetikleyen bir baş ağrısı türüdür. Gerilim baş ağrısı arka taraftan başlayarak öne doğru yayılan bir ağrı türüdür. En yaygın olarak görülen baş ağrısıdır. Gerilim türü baş ağrısının nedenleri ise çene kaslarının, omuz, boyun ve kafa derisinin gerilmesinde dolayı meydana gelmektedir. En yaygın olarak görülen bu ağrı türünün nedenleri ise; depresyon, stres, aşırı sinir, kas gerilimi, anksiyete bozukluğu ve başın zedelenmesidir. Baş bölümünü uzunun süre hareketsizce tutmak gerilim baş ağrısını tetiklemektedir. Örnek verilecek olursa uzun süre sabit bir şekilde bilgisayar kullanarak oturmak. Gerilim tipi baş ağrısının oluşmasının başka nedenleri ise uykuda kötü pozisyonda uyuma, sinüzit, göz yorgunluğu, halsizlik, uykusuzluk ve düzensiz bir şekilde beslenme ile bu tip ağrılarda tetikleyici rol alırlar. Gerilim tipi baş ağrılarını etkileyen bazı gıdalar ve içecekler söz konusudur. Alkol tüketimi baş ağrısına sebep olmaktadır. Düzenli olarak kafein tüketen bir kişinin bunu alışkanlık haline getirdiyse bir gün bile içmediğinde baş ağrısı meydana gelmektedir.

Bölgesel baş ağrısında en yaygın olarak görülen iki ağrı çeşidini inceledik. Bu tip ağrılar için önlem alınmalıdır. Yoksa günlük hayatınızı çokça zorlaştıracaktır.

Bölgesel baş ağrısı çeşitlerinden olan migren ve gerilim türü ağrıları için dikkate alınması gereken hususlar
 • Günlük yemek öğünlerinin düzenli olarak yenilmesi
 • Çikolata, kafein ve alkol kullanımından uzak durulmasına
 • Uyku düzenine dikkat edilmesine
 • Kalabalık ortamlardan uzak durulmasına
 • Stres ve aşırı sinirden uzak durulmasına
 • Baş ağrılarınız arttığında ses ve ışıktan uzak durulmalı ve sakin bir odada uyumaya çalışılmalı
 • Açık havada yürüş yapılmalı
 • Basınç noktalarına dokunun, gevşetin ve masaj yapılmalı
 • Sıcak duş alınmalı
 • Baş kısmına soğuk kompres yapılmalı
 • Gıda takviyesi yapılmalı
 • İlaç olarak ağrı kesici kullanmadan doktorunuza danışılmalı
 • Boyun kaslarınızı egzersizle güçlendirilmeli
 • Nefes alma egzersizi yapılmalı

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi