Ayak Baş Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Baş Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Morarması, bu problem ayak tırnaklarında meydana gelen enfeksiyonlar, kırılma ve incinmeler gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Genellikle ağrı ile gelen morarma problemi parmakta kırık olduğuna işaret eder. Bu gibi durumlarda acilen bir hekime başvurmanız gerekebilir. Ayrıca diyabet hastalarında damar tıkanıklığı nedeniyle de morarma problemi görülebilir. Tıp dilinde siyanoz olarak bilinen bu problem, kılcal damarlarda hemoglobin seviyesinin artması ile deride mor bir renk alması hali olarak bilinmektedir. Fiziksel darbeler ve çarpmalar ile meydana gelen morarmalara ise hematom adı verilir.

Ayak baş parmak morarması, öncelikle parmağın morarmasının nedeni araştırılmalıdır. Eğer bu probleme kırık neden olduysa bunu sizde kemikler ve ağrılara bakarak sizde bunu tespit edip hemen bir ortopedi servisine başvurabilirsiniz. Morarma öncesi şişme ve kızarıklık da görülür. Morarma başladığı sürede şişlik yok olur. Eğer bu morarma da yara da açıklık varsa yaranın enfeksiyon kapmaması için tedbirler alınmalıdır. Moraran parmakların tedavisi için ayağınızı yüksek bir yerde dinlendirebilirsiniz. Ayrıca morarma probleminde bilinen en yaygın tedavi yöntemi olan buz kompresi de uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra moraran parmağa bandaj uygulamak da tedavi için gerekli olabilir. Ancak bandaj bağlanırken gevşek veya sıkı olmamasına dikkat edin. Ayrıca ayakta fazla durmamaya ve gezerken moraran parmağınızın üzerine basmamaya dikkat edin.

Ayak baş parmak morarması, parmak morarmasında yapılabilecek en önemli tavsiyeler ise şunlardır:
  • Özellikle tırnağa alınan darbeler sonucunda moraran parmağın daha kötüye gitmemesi için hemen muayene olmanız fayda vardır.
  • Biberiye yağı moraran parmağın üzerine sürebilirsiniz. Ayrıca dövülmüş eti de parmağın üzerine basarak tedavi edebilirsiniz. Zeytinyağı lapası da bu yöntemler arasındadır.
  • Bal, un ve zeytinyağı karıştırılıp parmakların üzerine konulursa ağrının dinmesine yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni