Ayak Baş Parmak Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Ayak Baş Parmak Türleri ve Özellikleri

Ayaktaki kemikler, insanların vücudunun ağırlığını taşımasını, dengeli bir şekilde durmasını ve hareketini sağlamasını üstlenmiştir. Ancak, ayak sağlığımız konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımızdan, sık sık ayak ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunlardan biri de ayak baş parmak deformasyonudur.

Ayak Baş Parmak Deformasyonu Nedir?

Ayak baş parmak deformasyonu, Latince adıyla "Halluks Valgus", ayak baş parmak ekleminde çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen bir deformasyondur. İngilizcede "bunion" olarak adlandırılan bu durum, Türkçede ise "ayak baş parmak çıkıntısı" olarak bilinir. Halluks Valgus genellikle düz tabanlık problemi ile birlikte görülen bir ayak sorunudur. Bu problemde, baş parmak ekleminde parmağın içeriye doğru hareket etmesi sonucunda tarak kemiği bu hareketi dengelemek üzere dışarıya doğru yönelmeye başlar. Bu durum, herkeste bulunan tarak kemiğinin alt ucu yapısının, bu hastalarda dışarı doğru dönme hareketi ile daha belirgin hale gelmesidir.

Ayak Baş Parmak Deformasyonu Nasıl Oluşur?

Hastanın ayağında yayılması gereken bölümün tam olarak işlevini yapmamasına bağlı olarak ayak baş parmağı yük altında kalarak bir deformite ile karşı karşıya kalır. Zamanla baş parmak içeri doğru döner ve hastanın tarak kemiği dışarıya doğru çıkmaya başlar. Halluks Valgus deformasyonuna neden olan faktörler şunlardır:

  • Genetik yatkınlık
  • Romatizmal rahatsızlıklar
  • Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı kullanımı
  • Yüksek kavisli ayak yapısı
  • Düz tabanlık
  • Travma

Hastalığın ilerlemesinde hastanın ayakkabı kullanımına gösterdiği özen, kilosu gibi çeşitli faktörler rol oynar. Ancak, halen ayak baş parmak çıkıntısının kimlerde hangi derecede hızlı ilerlediği tam olarak bilinmemektedir. Hastalarda oluşan ağrının yok edilmesinde hastaya özel tabanlıklar, Halluks Valgus gece makarası, gece ateli ve parmak arası silikon gibi cihazlar kullanılır. Bu cihazlar, hastalığın gidişatını değiştirmese de ağrıların engellenmesinde etkilidir ancak hastalığın tamamen giderilmesi ve tedavi sağlamaları mümkün değildir.

Ayak Baş Parmak Deformasyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak baş parmak çıkıntılarının ağrılı eklem tedavisi, sadece Halluks Valgus ameliyatı ile mümkündür. Ağrısız ayaklar estetik amaçlı kesinlikle ameliyat edilmemelidir. Ağrısı olmayan Halluks Valguslu ayaklar, eklem deformitesine rağmen normal çalışmaya devam etmektedir. Bu deformiteyi düzeltmek, sadece görünümü daha güzel bir ayak için yapılmamalıdır; aksi takdirde ayakta ağrılara yol açabilir.

Ayak Baş Parmak Deformasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Halluks Valgus ameliyatının ana fikri, dışarı doğru dönmüş olan tarak kemiğinin yeniden eski pozisyonunu geri almasını sağlamaktır. Bu noktada, hastaların yaşına, deformitenin derecesine ve buna eşlik eden romatizmal bir hastalık olup olmamasına, kıkırdak yapısının miktarına, kireçlenmeye ve eklemde bozulma olup olmamasına göre hangi ameliyatın uygulanacağına karar verilir. Halluks Valgus ameliyatı sırasında, tarak kemiğine yeniden şekil verebilmek amacıyla kemik üzerinde bir kesi yapılır. Yine bu şeklin korunması amacıyla, cerrahın tercihine göre "Halluks Valgus implantasyonu" olarak da isimlendirilen çeşitli vida sistemleri uygulanır. Hastalara konmuş olan vidalar, özel bir sorun çıkarmadıkları sürece kalıcı olarak takılmaktadır. Burada önemli olan, bu ameliyatların tarak kemiğinin açısının değiştirilmesi olduğu bilinmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?