Boyun Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Boyun Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun baş ağrısı, yalnızca boyunla sınırlı kalmayan, aynı zamanda kol, omuz gibi bölgeleri de etkileyebilen bir ağrı türüdür. Boynun arka tarafında ortaya çıkan ağrılar genellikle baş ağrısıyla birlikte yaşanır. Bu tür boyun baş ağrıları, kronik ve akut olmak üzere iki grupta incelenir. Akut olarak gelişen boyun baş ağrısı bazen birkaç saat, bazen ise birkaç gün etkili olabilir. Kronik olarak gelişen boyun baş ağrıları ise haftalarca, aylarca ya da uzun yıllar boyunca etkisini sürdürebilir. Boyun baş ağrısı, kadın veya erkek fark etmeksizin her yaşta görülebilen bir ağrı türüdür.

Boyun Baş Ağrısı Nedenleri

Duruş Bozuklukları: Masa başında çalışanlarda, uzun saatler boyunca bilgisayar başında kalanlarda boyun baş ağrısına sık rastlanır. Masa başında ya da bilgisayar başında çalışan kişilerin ağrıya maruz kalmaması için duruş pozisyonuna çok dikkat edilmelidir. Beraberinde gece yatarken alınan yatış pozisyonu da boyun baş ağrılarını tetikleyebilir.

Baş ve Boyun Sakatlanmaları: Kaza, baş ya da boyuna alınan bir darbe, spor gibi eylemler boyun baş ağrısına yol açabilir. Bu tarz ağrıları hafifletmek amacıyla fizik tedavi tavsiye edilir.

Boyun Kaslarında Zorlanma: Halk arasında ani ya da ters hareket olarak bilinen bir sorundur. Boyun kaslarının gereğinden fazla zorlanması kısa süreli boyun ağrısına ve beraberinde baş ağrısına yol açabilir.

Stres: Uzun süre strese maruz kalmak vücutta bulunan bütün kasları olumsuz etkileyebilir. Stres nedeniyle kaslar gerilerek boyun baş ağrısına yol açabilir.

Menenjit: Hayati risk yaratan bir enfeksiyon hastalığı olan menenjit, boyun baş ağrısına davetiye çıkarabilir. Boyun baş ağrısı haricinde ateş, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler de görülebilir.

Boyun Kireçlenmesi: Kemiklerde ve komşu eklemlerde oluşan iltihap boynun ciddi anlamda ağrımasına yol açabilir. Bu ağrı ilerleyerek başın arka kısmında da hissedilebilir.

Boyun Diskinde Kayma: Omurilik ve boyun arasında yer alan diskin herhangi bir nedene bağlı olarak kayması sebebiyle boyun ve baş ağrısı yaşanabilir. Kayan disk sinirlere baskı uygular ve bu baskı nedeniyle şiddetli ağrılar yaşanır.

Boyun Baş Ağrısı Belirtileri

  • Boyun baş ağrısında yaşanan ağrı genellikle enseden başlayarak, üst kısımlara doğru ilerler. Nadir olarak göz çevresi de etkilenerek ağrının şiddeti dayanılmaz boyuta ulaşabilir. Ağrı tek taraflı olabileceği gibi başın tamamında da gözlemlenebilir.
  • Boyun baş ağrısı genelde zonklama tarzında olmaz. Ağrı kasılmalar şeklinde yaşanabilir.
  • Boyun baş ağrısında ışık ve sese karşı hassasiyet yaşanmaz.
  • Ağrı belli aralıklarda mide bulantısı ve kusma ile görülebilir.

Boyun Baş Ağrısı Tanısı

Şikayetler nedeniyle doktora başvurulduğunda doktor hastanın öyküsünü alır. Hastaya ağrıyla alakalı bazı sorular yöneltilir. Ağrının şiddeti, yeri, aralığı belirlenir. Ardından MR ve tomografi istenerek tanı koyulmaya çalışılır. Bu tetkikler sonucu boyun baş ağrısı tanısı başarıyla konulabilir.

Boyun Baş Ağrısı Tedavisi

Boyun baş ağrısı teşhis edildikten sonra doktor nedene bağlı olarak tedavi başlatır. Başlangıçta ağrı ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılır. Eğer kullanılan ilaçlar ağrı üzerinde etkili olmamışsa fizik tedaviye başlanabilir. Beraberinde hastaya evde uygulanması gereken egzersizler önerilebilir. Sıcak ve soğuk kompres yine uygulanabilecek tedaviler arasındadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aşırı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?