Ayak Baş Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Baş Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak baş parmak şişmesi, günlük hayatta çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Hemen hemen herkeste görülebilecek olan bu durum özellikle yoğun iş hayatı olan insanlarda çok daha sık karşılaşılmaktadır. Ayak baş parmağında meydana gelen şişlik sorunuyla birlikte genellikle ağrı problemleri de meydana gelmektedir. Bu iki durumun görüldüğü insanlarda birçok durum dikkate alınmalıdır. Özellikle bu problemle birlikte meydana gelen diğer belirtiler için çok dikkat edilmelidir. İnsanlarda genellikle dengesi pozisyonlarda ayakta durmaya bağlı olarak gerçekleşen ayak baş parmağı şişmesi, aynı zamanda kalitesiz ve konforsuz ayakkabı kullanımına bağlı olarak da görülmektedir. Vücudun hemen hemen her bölgesinde olduğu gibi insanlarda ayak baş parmaklarında da kemik, eklem ve kas sorunları meydana gelebilmektedir. Ayak baş parmağı şişmesi, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilmektedir. Birazdan bu nedenlere biraz daha detaylı olarak değineceğiz. Bu problemler bazı insanlarda ortopedik etkenlere bağlı olarak gerçekleştiği gibi aynı zamanda fizyolojik durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Ayak parmaklarına alınan şiddetli darbeler ve bu bölgelere alınan hasarlar direk olarak ayak baş parmağında ve diğer parmaklarda şişme sorunlarına neden olacaktır. Meydana gelen şişlikler aynı zamanda insanların müdahaleleriyle azaltılabilir. Bu azalma durumları da direk olarak ayak baş parmağı şişmesi nedenine bağlı olarak gerçekleşecektir. Fakat sizler yine de gerekli olan önlemleri almaya özen gösterin. Sonuç olarak ayak baş parmağı şişmesi meydana gelmesi durumunda insanlarda ciddi olarak ağrılar meydana gelirken aynı zamanda kişiler ayakkabı giymede zorluklar gibi birçok sorunla karşı karşıya kalabilirler.

Ayak baş parmağı şişmesi neden olur?
  • Gerek iş hayatında gerek eğitim hayatında insanların uzun süreler boyunca ayakta durmalarına bağlı olarak ayak baş parmak şişmesi durumları meydana gelebilir. Bu nedene bağlı olarak ortaya çıkan parmak şişmesi hem sağ ayakta hem de sol ayakta meydana gelebilir. Bu durum tamamen kişinin duruşuna bağlıdır.
  • Bazen kişi fark etmese bile tırnağın baş parmağa batması durumunda ayak baş parmak şişmesi ortaya çıkmaktadır. Bu durum yaygın bir şekilde görülür. Özellikle baş parmaklarda tırnak batması sık sık karşılaşılmaktadır. Eğer ayak baş parmak şişmesi bu duruma bağlı olarak ortaya çıkıyorsa genellikle baş parmağın kenarında kızarıklık meydana gelecektir.
  • Bazı insanlarda ayak bölgelerinde baş parmağa giden sinirlerin farklı nedenlere bağlı olarak sıkışması durumunda ayak baş parmak şişmesi meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda şişme durumuyla birlikte aynı zamanda insanlarda baş parmak uyuşması problemi de meydana gelecektir.
  • Baş parmak, konumu itibari ile insanlarda darbelere en müsait uzuvlardan biridir. Bu nedenle ayağa alınan en küçük darbeler bile ayak baş parmağında problemlere neden olur. Bu nedenle ayak baş parmak şişmesi, darbelere ve travmalara bağlı olarak oluşabilir.
  • Gut hastalığı: İnsanlarda yaygın olarak görülen ve vücudun çeşitli bölgelerinde şişmelere neden olan bu hastalık bazen ayağa da vurabilmektedir. Bu durumlarda direk olarak ayak baş parmağı şişecektir.
Ayak baş parmak şişmesi olan insanlar ilk olarak kullandıkları ayakkabılara özen göstermelidir. Çünkü kullanılan ayakkabılar baş parmağı yana doğru gelmesine neden olarak insanlarda problemlere neden olacaktır. Eğer sizlerde de ayak baş parmak şişmesi var ise bu durumlarda ayakkabı seçiminize özen gösterin. Bunun yanı sıra eğer ayak baş parmak şişmesi bir haftadan daha fazla sürmüşse bu durumlarda zaman kaybetmeden Uzman bir doktora gitmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Suna okutan

10 Mayıs 2024 Cuma

Ayak baş parmaklarım şişti biraz ağrı ve huzursuzluk oluyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Suna Okutan Hanım,

Ayak baş parmaklarınızın şişmesi ve ağrı yapması rahatsız edici olabilir. Bu durumda, öncelikle dinlenmeye özen göstermenizi, ayağınızı yüksekte tutmanızı ve soğuk kompres uygulamanızı tavsiye ederim. Eğer ağrı ve şişlik devam ederse bir doktora başvurmanız faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

Sevgilerle,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Baş Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi