Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri, kronik olabilir, genetik olabilir veya yaşam tarzından mesleğinin zorluğundan dolayı yaşanabilir. Baş ağrıları genelde baş ve boyun bölgesinde bulunan damarlar ve kaslardan kaynaklanır. Bu bölgedeki damarlar genişleyip daraldığı için baş ağrısı yaşarız. Baş ağrısının bu yüzden beyin ile alakası yoktur.

Baş Ağrısı Çeşitleri içinde en bilindiklerinden biri olan migrendir. Günümüzde çok sık rastlanılan ve çok ağır bir baş ağrısı çeşididir. Migren ağrısı günlük hayatınızı çok etkiler. Hatta bazı insanlarda bu ağrı atak haline dönüşebilir. Bir anda girer elektriklenme yaşatır insana ve dayanılmaz bir ağrı yaşatır. Eğer migren ağrısı yaşıyorsanız ve bu ağrı 15 gün içinde geçmiyor ise kronikleşmiş bir baş ağrısına dönüşmüştür. Bu hastalar sürekli olarak ilaç kullanırlar ve her ağrısı kesici bu ağrıyı dindirmez. Bu yüzden migren ağrısının diğer bir adı ise sürüngen günlük baş ağrısı olarak da adlandırılır.

Baş Ağrısı Çeşitleri diğeri de gerilim baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı yaşayan kişilerde başta ağırlık, başta basınç hissi ve başta sıkışma hissi yaşarlar. Fakat bu baş ağrısı migren kadar şiddetli değildir. Bu baş ağrılarında baş ve boyun kısmında şiddetli gerilmeler yaşanır. Bu ağrıyı yaşayan hastaların gergin olan stresli olan ortamlardan uzak durması gerekir. Bu ağrı hastada dikkat kaybına ve unutkanlığa neden olmaktadır. Gerilim baş ağrısı yaşayan hastaların geneli fazla mükemmeliyetçi olmaları, stresli bir iş ortamında çalışanlarda, uyurken dişlerini sürekli sıkan kişilerde ortaya çıkar. İlaçlarla ve özellikle psikolojik tedavi alınarak bu ağrıdan uzaklaşılabilir.

Başka bir baş ağrısı çeşidi ise küme baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı genelde tek taraftan gözden şakaktan çok nadir olsa da ense ve boğazdan da girebilir. Bıçak gibi saplanabilir, çok şiddetli olabilir. Küme baş ağrısı yaşamaya başladığınız da ağrının girdiği tarafta burun da tıkanıklık veya akma olabilir. Eğer ağrı gözden girdi ise gözde küçülme yaşarma ve kızarıklığa neden olabilir. Ağrıyı yaşadığınız dönemde ishal kusma bulantı yaşayabilirler. Soğuk soğuk terleme veya üşüme nöbetleri geçirebilirsiniz. Mevsim değişiklikleri de bu ağrıyı tetikleyebilir.

Baş Ağrısı Çeşitleri sonuncusu ise trigeminal nevraljidir. Bu ağrı diğer ağrılara göre değişik farklı bir ağrıdır. Bu ağrı yüzün yarısını sıcak yarısını soğuk hissetmeniz durumda olur. Yüzünüzün bir kısmını hissetmezsiniz. Yüzde elektrik çarpması, yanma batma ve iğnelenme gibi durumlar rastlanır. Saniyelik ağrılardır. Ancak bu ağrıyı yaşayan insanlar genelde yüz felci yaşadıklarını zannederler. Hastalar genelde doktora dişlerinde problem olduğunu düşünerek diş doktoruna giderler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi