Şiddetli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

Şiddetli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Baş Ağrısı

Şiddetli baş ağrısı, sıklıkla doktorlara başvuru şikayetlerinden biridir. Tanı konulmadan önce, ağrının sebebi iyice araştırılmalı ve nörolojik muayene yapılmalıdır. Stres, yoğun çalışma ve uykusuzluk gibi sebepler baş ağrısına neden olabilir. Ancak, bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların, örneğin beyin tümörü, anevrizma veya beyin kanaması habercisi olabilir. Araştırmalara göre, insanların büyük bir kısmı yaşamlarında en az bir kez şiddetli baş ağrısı yaşamıştır. Kadınlarda bu oran %95, erkeklerde ise %90'dır. En yaygın görülen baş ağrıları gerilim tipi baş ağrısı ve migrendir.

Baş Ağrısı Türleri

Baş ağrıları iki ana gruba ayrılır:

Birincil Baş Ağrıları

Migren, gerilim tipi baş ağrıları ve küme baş ağrıları gibi durumları içerir. Migren, özellikle halk arasında en sık rastlanan şiddetli baş ağrılarıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Migreni tetikleyen birden çok faktör vardır. Bu faktörlere dikkat edilmelidir:
 • Uykusuzluk veya aşırı uyku
 • Fazla ışıklı ortamlar
 • Hormonal değişiklikler
 • Doğum kontrol hapları

İkincil Baş Ağrıları

Erken teşhis edilmediği takdirde ölüme yol açabilecek şiddetli baş ağrılarıdır. Bu tür baş ağrıları, altta yatan ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Şiddetli Baş Ağrılarının Çeşitleri
 • Çok şiddetli ve ani başlayan baş ağrıları: 1 dakika içinde çok şiddetli bir hal alıyorsa subaraknoid kanamadan şüphelenilir.
 • Giderek şiddetlenen baş ağrısı: Sigara içen ve doğum kontrol ilaçları kullanan genç bir kadında beyin damarlarında pıhtılaşma oluşması sonucunda sinüs trombozu erkenden tedavi edilmesi gereken bir hastalık habercisidir.
 • Kafa travması sonrası oluşan şiddetli baş ağrıları: Genellikle trafik kazaları sonucu oluşan kafa travmaları, kafa kemiklerinde kırıklar, beyin zarları arasında kanamalar oluşabilir.
 • İleri yaşlarda başlayan şiddetli baş ağrıları: 50 yaş üstü bireylerde başlayan tehlikeli hastalıklardır. Erken teşhis sonrası tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse görme kayıpları ve beyin hasarlarına yol açabilir.
 • Baş ağrısının hep aynı bölgede olması: Lezyonlardan kaynaklı olabilir.
 • Beyin damar balonlaşmasına bağlı şiddetli baş ağrıları: Enseden başlayıp başın ön tarafına doğru gelen ağrılardır. Erken teşhis olmaması durumunda nörolojik sakatlıklar ve ölümlere sebep olabilir.
 • Beyin tümörüne bağlı şiddetli baş ağrıları: Bu ağrı, uyuyanları sabah uyandıracak baş ağrıları ile kendini gösterir ve günün ilerleyen zamanlarında sürekli bir hal alır. Belirtileri ise bulantı, kusma ve çift görme şeklindedir.
 • Sinüzite bağlı şiddetli baş ağrıları: Başın ön kısmında oluşan nazal şikayetlerle birlikte görülür.
 • Tedavilere rağmen düzelmeyen şiddetli baş ağrısı: Lezyonlar, tümörler, merkezi sinir sistemi enfeksiyonları şeklinde dirençli baş ağrıları görülebilir.
Tehlikeli hastalıkların habercisi olan baş ağrılarının geçmesi için gelişigüzel ağrı kesici haplar kullanılmamalıdır. Örneğin, beyin kanamalarında bazı ilaçların kanı sulandırma özelliği olduğundan dolayı ölümcül risk taşıdığı görülmüştür. Bu nedenle, bu tür baş ağrılarında doğrudan nöroloji doktoruna muayene olmakta fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni