Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gerilim tipi baş ağrısı, genellikle insanlarda diğer baş ağrılarına göre daha farklı belirtiler ve daha farklı rahatsızlıklar veren bir baş ağrısıdır. İnsanlarda meydana geldiği zaman direk olarak başın etrafında gergin bir lastik varmış gibi bir etki yaratan gerilim tipi baş ağrısı, adını da insanlarda vermiş olduğu belirtiden almıştır. Bu baş ağrısı türü, insanlarda hafiften şiddetliye kadar farklı şekillerde görülebilmektedir. Kimilerinde sorun edilmeyecek kadar az görülen bu durum kimilerinde de çok şiddetli bir hal alarak kişinin yerinde duramamasına bile neden olabilmektedir. Günümüzde meydana gelen baş ağrısı türlerinden en çok karşılaşılanı ve insanların en çok gördükleri baş ağrısı türü gerilim tipi baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı türünün tam olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat bu alanda Uzman olan doktorların ve araştırmacıların yapmış oldukları araştırmalara göre bazı nedenler ortaya çıkarılmıştır. Gerilim tipi baş ağrısı, insanlarda kas kasılmalarıyla birlikte meydana gelmektedir. Kas kasılmalarıyla birlikte meydana gelen bu rahatsızlık, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre aslında insanlarda bu durumunda kas kasılmalarından dolayı meydana gelmediği ortaya çıkarılmıştır. Her ne nedenle ortaya çıkarda çıksın. İnsanlarda meydana gelen gerilim tipi baş ağrısı, direk olarak birçok tedavi yöntemi sayesinde tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle meydana gelen gerilim tipi baş ağrıları, eski zamanlarda olduğu gibi sorun edilmemelidir. Bunun için en kısa zamanda Uzman bir doktora giderek sorunun tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

Gerilim tipi baş ağrısı belirtileri nelerdir?
  • Gerilim tipi baş ağrısında bazı insanlarda meydana gelen ağrılar sürekli olarak aynı şiddette devam eder. Bu durumlarda kişideki baş ağrısına donuk baş ağrısı denilir. Bazı insanlarda da giderek daha da şiddetli bir hal alan gerilim tipi baş ağrısı meydana gelir. Bu tip ağrılara da şiddetlenen baş ağrısı denir.
  • Bu durumun görüldüğü insanların birçoğunda kafa derisi, boyun ve omuz bölgelerinde ciddi bir hassasiyet oluşur. Bu durum ise direk olarak kaslarla ilgili sorunlardandır.
  • Bazı insanlarda da gerilim tipi baş ağrısı belirtilerinden biri olarak aşırı iştah kaybı meydana gelmektedir. Bu nedenle kişi yetersiz beslenme yaşar.
  • Bunların yanı sıra insanlarda meydana gelen bir diğer belirti ise başın yan taraflarında ya da arka taraflarında oluşan gerginlik hissidir. Bu durum direk olarak insanların kafa bölgelerinde şiddetli basınç hissinin oluşmasına neden olacaktır.
Gerilim tipi baş ağrısı için ne zaman doktora gidilmelidir?

Elbette ki daha gerilim tipi baş ağrısının görülmeye başlanmasının ilk gününde doktora gitmek gerekmez. Kişi eğer kafasına herhangi bir darbe almamışsa ya da kişinin farklı bir sağlık problemi yoksa bu durumlarda gerilim tipi baş ağrısı sorunu için ilk gün bekleyin. Bugün içerisinde ağrı geçmediği durumlarda ilk iş doktora gitmek olsun. Bunun yanı sıra eğer insanlarda gök gürültüsü gibi ani ve şiddetli ağrılar meydana geliyorsa bu durumda da kişinin acilen doktora gitmesi gerekmektedir. Son olarak eğer kişide herhangi bir şekilde yüksek ateş ya da baş ağrısıyla birlikte farklı belirtiler varsa kesinlikle Uzman bir doktora giderek tedavi olmanız gerekecektir. Aksi durumlarda insanlarda meydana gelen gerilim tipi baş ağrısı, farklı rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı neden olur?
  • Stres
  • Depresyon
  • Kötü duruş pozisyonu
  • Biçimsiz pozisyonlarda iş yapmak
  • Depresyon
  • Anksiyete bozukluğu

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni