Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Halsizlik ve baş ağrısı, Kişinin fiziki ya da psikolojik yorgunlukları veya rahatsızlıkları kişinin kendisinde halsizlik ve baş ağrısı olarak görülür. Kişilerin gereğinden fazla kendilerini yorması halsizlik ve baş ağrısını tetikler. Bunun dışında birçok sebebe bağlı olarak görülen bu rahatsızlıklar zamanla etkenler ortadan kalkmaz ise kişinin kendi hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. İş dolayısıyla kişinin kendini bir noktaya odaklamasından kaynaklanacağı gibi halsizlik ve baş ağrısının altında yatan ciddi hastalıklarda olabilmektedir. Kişideki halsizlik ve baş ağrısı şikâyetleri günlük işlevlerini yapmasında zorlanıyorsa vücut ki kaslar yeterince işlevlerinin yerine getiremiyor demektir. Vakit kaybetmeden doktora gidip şikâyetlerinizi anlatmanız ve rahatsızlığınızın hangi boyutta olduğunu tespit etmelisiniz.

Halsizlik ve baş ağrısı neden olur?
  • Psikolojik sebepler, Kişinin alkol ve uyuşturucu kullanması, beslenme bozuklukları, kaygıları, ev ve iş değişikliği, arkadaş ve evden kaynaklı sorunlar ya da boşanma gibi birçok sebep kişide halsizlik ve baş ağrısı yapabilir. Gün içerisinde karşılaşılan stresli durumlarda doz aşılınca ve kişi bunun üstesinden gelecek bir yol bulamadıysa halsizlik ve baş ağrısı yaşar. Eğer uzun süreli ve yoğun bir strese maruz kalıyorsa kişi beraberinde umutsuzluk ve çaresizlik hissi yaşamaya başlar. Çeşitli sebeplerden yaşanan depresyon durumu ve bu depresyon sürecinde kullanılan bazı ilaçlar kişide halsizlik ve baş ağrısına yol açar. Bu durumda yapılması gereken en uygun şey stres ve stres etkenlerinden uzaklaşmak olacaktır. Eğer mümkün ise kendiniz ve ruh sağlığınız için küçük bir tatil yapabilir veya severek yapabileceğiniz hobiler edinebilirsiniz. Dostlarınızla, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirmekte bir diğer seçenektir.
  • Enfeksiyon hastalıkları, Soğuk algınlığı, grip, sıtma ve hepatit gibi enfeksiyonel hastalıklar sonucunda kişi baş ağrısı ve halsizlik hissedebilir.
  • Metabolik hastalıklar, Anemi, şeker, karaciğer, böbrek gibi metabolik hastalıklar beraberinde halsizlik ve baş ağrısı getirir.
  • Uyku problemleri, Uzun süren yolculuklar, gün boyu uykusuz kalmak, yeterince ve kaliteli bir uyku uyuyamamak, uyku apsesi, uyku problemleri olan kişiler halsizlik ve baş ağrısı şikâyetlerinden yakınmaktadırlar.
  • Menopoz, Menopozun başlıca belirtilerinden birisi olan menopoz, yaşanan hormonsal değişimler sonucunda kişinin uykuya dalma ve uyuyamam problemlerini berberinde getirir. Kişi uyuyamadığı için halsizlik ve baş ağrısı yaşmaktadır.
  • Halsizlik ve baş ağrısına karşı alınacak önlemler, Gün içerisinde sıvı alınımını dikkat etmeli ve en az 2/5 litre su tüketmek gerekmektedir. Alkol ve uyuşturucudan uzak durmalıdır. Çalışma saatlerinde fazla aşırıya kaçmak kişinin vücudunu yoracağı için çalışma saatlerini esnetmemek gerekir. Elinizden geldiği kadar stresli ortamlardan uzak durunuz. Düzenli spor yaparak vücudunuzun daha dinç kalmasını sağlayabilirsiniz. Dengeli ve yeterli beslenme sonucunda vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi alabilirsiniz. Hazır yağlı tuzlu paket gıdalar tansiyonunuzu yükselterek halsizlik ve baş dönmesine sebep olacağı için uzak durmanız gerekmektedir. Eğer doktorunuz tavsiye eder ise multi vitamin ilaçlarından kullanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Türleri ve Özellikleri

Baş Türleri ve Özellikleri