Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı, Baş ağrıları çoğunlukla önemsiz bir sorundan dolayı ortaya çıksa bile, enseden gelen baş ağrıları gibi bazı baş ağrısı türleri çok ciddi, hayati tehlike taşıyan sorunları işaret ediyor olabilir!
Gün içerisinde ortaya çıkan stres, sıkıntı, yorgunluk gibi nedenler ile ortaya çıkan bazı organik ve doğal baş ağrıları, genellikle basit ağrı kesiciler ile tedavi edilebilmektedir. Ancak bazen, kronik olarak ortaya çıkan baş ağrıları (Migren gibi), ağrı kesicilere olumlu cevap vermemektedir. Fakat her zaman baş ağrıları böyle basit nedenler ile değil de daha ciddi nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, enseden gelen baş ağrısı bazen sadece kas spazmları sebebiyle ortaya çıkabilirken, bazen ise beyin içerisinde yer alan dokuların hasarı veya ciddi damar problemlerinden dolayı da meydana gelebilmektedir.

Enseden Gelen Baş Ağrısı Nedeni Nelerdir?

Enseden gelen baş ağrısının en önemli ve ciddi sebebi tıp dilinde beyin anevrizması adı verilen damarda baloncuk oluşumlarıdır.

Beyin Anevrizması Kaynaklı Enseden Gelen Baş Ağrısı

Tıp alanında beyin anevrizması adı verilen hastalık, beyin damarlarında baloncukların oluşması sonucu meydana çıkar. Anevrizma, atar damarlara kan getirmekte ve yüksek basınç taşımakta görevli olan damarların duvarında balonlaşma meydana gelmesidir. Enseden gelen baş ağrısı ile kendini gösterir. Daha önce hiç hissetmediğiniz gibi bir ağrının görülmesi ile karakteristiktir.

Damar duvarlarının incelmesi ile stres, hipertansiyon gibi nedenler ile patlamaya hazır bir bomba tabirinin kullanılması uygun olabilir.

Özellikle beynin içinde meydana gelen beyin anevrizmaları patladığı zaman çok küçük oluşabilecek bir kanama bile çok ciddi beyin hasarına sebep olabilecek bir potansiyele sahiptir. Aniden ortaya çıkan ve enseden gelen baş ağrısı ölüme bile neden olabileceğinden dolayı çok ciddiye alınması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni