Yatarken Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yatarken Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yatarken baş dönmesi, herkes tarafından oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Özellikle baş dönmesi atağı olarak bilinen kriz ortamında bulantı ve kusmaya, çoğu hastalarda ise sarhoş gibi hissetmeye yol açtığı bilinmektedir. Henüz tam olarak teşhis konulamayan yatarken baş dönmesi ise tedavi edilmediği taktirde belli bir süre sonra depresyon gibi farklı boyutlarda hastalıklara yol açmaktadır. Kişi uyku haline geçmeden önce veya uykudan uyanınca yatarken baş dönmesi ile karşı karşıya kalabilir. Kişinin birden gözü kararmaya başlar ve kişi yataktan kalmakta oldukça zorluk çeker.

Yatarken baş dönmesine sebep olan faktörler
 • Hasta kişinin, sürekli olarak kullanmakta olduğu ilaçların yan etkisi olarak yatarken baş dönmesi oldukça sık görülür.
 • İnsanlarda oldukça sık karşılaşılan bir diğer rahatsızlığa bağlı olarak orta kulak iltihabı eğer genel olarak ortalama üç aydan fazla süreyle devam ederse bu rahatsızlık kişilerde yatarken baş dönmesine sebep olur.
 • Baş bölgesinin ön bölümünde ya da tek olarak bir yanında zonklama adında, güçlü olarak bir ağrı olarak bilinen migren, kişilerin genel olarak günlük rutinlerini oldukça aksatacak kadar zorlu bir baş ağrısı olarak bilinmekle birlikte baş dönmesine yol açtığı bilinmektedir.
 • Kişilerde iç kulakta oldukça fazla sıvı birikmesi anlamına gelmektedir olan ve nadir olarak görülen bir rahatsızlık meniere hastalığı, anlık olarak krizler halinde ilk olarak yatarken baş dönmesine sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıktan sonraki dönemlerde buna bağlı olarak ortaya çıkan bu dönmeler 20 dakika kadar da sürebildiği ve 24 saat boyunca oldukça etkili olabildiği görülmektedir.
 • Denge siniri de sebep olan bir diğer rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Kişilerde denge sinyallerinin ilk olarak iç kulaktan beyine iletilmesinden oldukça sorumludur. Bu sistem üzerinde farklı bir bozukluk direk olarak farklı şekilde sonuçlandığı bilinmektedir. Buna örnek olarak viral enfeksiyon sebebiyle denge sinirinde oluşacak olan bir enfeksiyon veya bu tip sinire basınç oluşturacak olan farklı olarak bulunan bazı tümörler baş dönmesi semptomuna oldukça fazla olarak yol açabilir.
 • Vücut içeriğinde bulunan bazı virüslerin ilk olarak iç kulağın labirent adı verilen kısmında genel olarak tahriş ve iltihap oluşturması sonucu ortaya çıkan labirentit rahatsızlığı da yatakta baş dönmesine sebep olmaktadır. Labirentit hastalığı genellikle kulak ya da üst solunum yollarına bağlı enfeksiyonundan kaynaklandığı bilinmektedir.
 • Kişide vücutta meydana gelen bazı farklı sorunlar, hastalıklar dışında olan kaza ya da düşmeye bağlı olarak bunun sonucunda meydana gelmiş olan kafa travmaları da baş dönmesine yol açan bir değer sebepler arasında yer almaya başlamıştır.
Yatakta baş dönmesi engellenmesi için yapılması gerekenler
 • Stres ve bazı kalp sorunlarına bağlı heyecan durumları kontrol altına alınması gerekir.
 • Kişi, uyku, yemek ve özellikle bağırsak düzenlemesini uygulamaya geçirmekle birlikte bunların bozulmasına bağlı olarak stres hormonlarında yükselme olacağını bilmesi gerekir. Kaliteli bir şekilde uyku uyunmalı, her gün düzenli olarak aynı saatte yatıp kalkmaya oldukça dikkat edilmeli, yemek öğünleri atlanmamalı, günde en fazla 5 öğün yenmeli, bağırsaklarının saat gibi çalışması oldukça düzenli olarak sağlanmalı.
 • Kişiler tuzu çok fazla abartmadan kullanmaları gerekir. Kişide yüksek veya düşük tansiyona bakılmaksızın vestibüler atak geçirmesinden kaynaklanan bir rahatsızlığı olabileceğinden dolayı tuza oldukça dikkat edilmesi gerekir.
 • Sigara ve alkol gibi içerisinde maya olan içkilerden uzak durulması sağlanarak yatakta baş dönmesi engellenmiş olacaktır.
 • Kafein içeren çay, kahve ve kola gibi içeceklerden olabildiğince uzak kalınması gerekir.
 • Farklı olarak bazı tatlandırıcılardan uzak kalınması gerekir.
 • Kişiler soda veya maden suyu olarak adlandırılan içeceklerden uzak kalması gerekir ve özellikle çikolata tüketimi oldukça azaltılmasına dikkat edilmesi gerekir.
 • Düzenli olarak temiz hava alınması şarttır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yatarken Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yatarken Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi