Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısına ne iyi gelir, yaşamı boyunca baş ağrısı çekmemiş kişi yok gibidir. Toplumdaki en yaygın sağlık yakınması olan baş ağrılarının çok sebebi vardır. Genellikle basit bir rahatsızlıktan öteye geçmeyen baş ağrısının nedeni bilinirse, tetikleyici faktörlerden kaçınmakta mümkün olur. Baş ağrısı genellikle rahatsızlıktan öte bir şey değildir, baş ağrılarının sadece çok küçük bir bölümü ciddi hastalıklardan dolayıdır. Baş ağrısını doğal yöntemlerle gidermeye çalışabiliriz.


İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu baş ağrısı için tedavi ilaç kutusunun içinde değil, sorunun kaynağını belirlemek ve ortadan kaldırmaktır. Eğer sürekli baş ağrılarınız var ise sebebine yaklaşımı kolaylaştırmak için ağrının başladığı durumları not edin. Baş ağrılarınızdan kurtulmanın yolları, gerginliği azaltan tekniklerden ve iş ortamındaki duruşunuzu etkileyen herhangi bir şey olabilir.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler, nedeni bulununcaya kadar ağrıyı hafifletmekte etkilidir. Strese yönelik baş ağrıları ağrı kesici ile tedavi edilemez ama ilaç gergin kasların gevşemesine olanak verirse yanıt alınabilir. Eğer tekrarlayan baş ağrıları yaşamınızı ve ruh durumunuzu etkiler hale geldiyse doktorunuza danışmalısınız. Belki basit bir çözüm söz konusudur. Ancak ilaç tedavisi sizin en son uygulayacağınız yöntem olsun. Çünkü her ağrıda alınan ağrı kesiciler sizlerde alışkanlık haline gelecek. Bu seferde ilaç ağrıları yaşamaya başlayacaksınız yani bağımlısı olacaksınız. Dolayısıyla mümkün olduğunca ağrı kesici almamakta fayda var.

Açık Hava Yürüyüşü

Gerilimden ve stresten uzak bir ortamda kafanızı toparlamaya bakın. Açık hava yürüyüşü sizi birazda olsa rahatlatacaktır.

Karanlık ve Sessiz Ortamlar

Baş ağrılarınız eğer stresten kaynaklanıyorsa aklınıza ilk olarak ilaç alma, gelmesin. İlaçtan önce doğal yollar denenmelidir. Eğer strese dayalı bir baş ağrılarınız mevcutsa karanlık ve sessiz odada yatarak dinlenmeyi tercih ediniz. Bu size iyi gelecektir.

Yemiş Tüketiniz

Çiğ badem baş ağrısını azaltıcı bir etkiye sahiptir. 15-20 tane yemek yeterli olacaktır.

Sıcak Duş

Sıcak duş vücutta gevşeme hissi oluşturur. Duşa giremezseniz eğer ayak duşu alınız. Sıcak su dolu bir kovada ayaklarınızı bekletiniz. Su ılıyınca üzerine soğuk su ekleyiniz. İşleminiz bittikten sonra ayaklarınıza çorap giyin ve uzanın. Beyinde yükselen kan akışı bu şekilde ayaklara aktarılır ve baş ağrınız geçebilir.

Papatya

Her derde deva olan papatya ağrı kesici özelliğine de sahiptir. Bir tencereye kaynaması için su doldurunuz. Tencereye yüzgeç yerleştiriniz ve süzgece kuru ya da taze papatya koyup, tencerenin kapağını kapatınız. Bir süre sonra papatyadan çıkan buharı içinize çekerek baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Ancak buhara hemen yaklaşmayınız aksi takdirde yüzünüz yanabilir.

Soğuk Kompres

Soğuk bir suyla bezi ıslayarak veya poşete buz koyarak başınıza soğuk kompresler uygulayınız.

Basınç Noktalarına Masaj Uygulayın

Asya'da 2000 yıl öncesinde gelişen akupresür, parmaklarınızda vücudunuzdaki kaslarla ilgili stresi rahatlatan basınç noktalarına masaj yapmaktır. Ancak bunu hamile olanlar uygulamamalıdır.
  • El dokusu: Baş parmağınız ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizin yine baş parmak ve işaret parmağı arasında kalan yumuşak dokuya hafif masaj yaparak basınç uygulayınız. Aynı işlemi diğer elinize de uygulayınız.
  • Şakak Kemiği Kasının Ortası: bu yer, şakak kemiğinin tam ortasında bulunmaktadır. Baş ve orta parmağınızı birbirine yakın şekilde tutarak o bölgede yumuşatma hissedene kadar ovunuz.
Kahve İçmek

Kafein baş ağrıları üzerinde dinlendirici bir etkisi vardır. Ağrı başladığı zaman bir fincan kahve içmek hem ağrıyı hafifletir hem de sizi sakinleştirir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kahveyi ağrının az olduğu dönemlerde az miktarda almaktır.

Lavanta Kokusu

Lavanta kokusunun ağrıları iyileştirici bir gücü bulunmaktadır. Lavanta yağını baş ve boyun bölgesine, 2-3 bardak kaynamış suyun içerisine dört damla lavanta yağından dökerek teneffüs edip, rahatlayabilirsiniz. Çok yoğun bir koku olmamasına özen gösteriniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Türleri ve Özellikleri

Baş Türleri ve Özellikleri

Baş Dönmesi Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi